Петр Павел перемагає на виборах президента Чехії. Чому це важливо для України
На президентських виборах у Чехії, за попередніми даними, перемагає Петр Павел - колишній генерал, який активно підтримував Україну у її протидії російському вторгненню.
Другий тур президентських виборів відбувався цієї п'ятниці та суботи. У ньому за посаду президента Чехії змагалися 61-річний генерал у відставці Петр Павел та 68-річний мільярдер Андрей Бабіш.
Після підрахунку голосів на 70% дільниць у фіналі президентських виборів перемагає Петро Павел, повідомляє радіо Прага. Наразі Петро Павел набирає 55,97%, а Андрій Бабіш має 44,02%.
Згідно з прогнозами агентств STEM і STEM/MARK для CNN Prima News, Петро Павел переможе з результатом 58,01% голосів.
У той час, як Павел виступав за найактивнішу підтримку України зброєю, Бабіш переконував, що миру треба досягти перемовинами з Путіним.
Після першого туру виборів в них була майже однакова кількість голосів виборів, проте усі кандидати, які фінішували у п'ятірці, підтримали саме "проукраїнського" Павела.
Хто такий Петр Павел
Петр Павел все своє життя присвятив армії і лише кілька років тому пішов у політику. Після закінчення військового інституту сухопутних військ у 1983 році почав військову кар'єру, командував розвідувальним десантним взводом особливого призначення. З 1985 року і до Оксамитової революції 1989 року був членом комуністичної партії.
"Вступ до комуністичної партії був помилкою. Але за останні 33 роки я належним чином компенсував це", - казав Петр Павел в інтерв'ю у вересні 2022 року.
Після Оксамитової революції він зробив блискучу кар'єру - у 1991 році перейшов у військову розвідку, у 1993 році зіграв важливу роль в порятунку групи французьких миротворців під час війни в Хорватії, у 2002 році став бригадним генералом і командувачем спецвійськ, у 2012-2015 роках очолював генштаб армії Чехії. А в 2015-2018 роках був першим представником посткомуністичної країни на чолі військового комітету НАТО.
Дружина Петр Павела також є кадровою військовою - Ева Павлова є підполковником у відставці.
Суперник Павела, мільярдер Андрій Бабіш, родом із Словаччини. Під час виборів він підкреслював, що є "не генералом, а дипломатом".
Бабіш пішов у політику у 2011 році. ЗМІ часто порівнюють його з Дональдом Трампом або Сільвіо Берлусконі. Він має великі статки та вплив на медіа.
Вже у 2013 році його партія ANO (Акція незадоволених громадян) зайняла друге місце на виборах, а у 2017-2021 роках Бабіш очолював уряд.
Чому вибори в Чехії важливі для України
Хоча виконавча влада у країні переважно належить уряду, який визначається за результатом парламентських виборів, не слід недооцінювати і повноваження чеського президента.
Для України ці вибори були важливими, адже боротьба точилася між кандидатом, який виступає за поразку Росії у війні, постачання ЗСУ озброєнь і вступ України в НАТО, і кандидатом, який пропонував мирну конференцію.
Бабіш казав, що в Чехії вже немає озброєнь для України і не вважає, що вона може вступити в альянс.
За час повномасштабної війни Чехія продемонструвала себе як один з кращих союзників України.
Крім підтримки на міжнародній арені та допомоги зброєю, Чехія (після Польщі та Німеччини) посідає третє місце серед європейських країн за кількістю українських біженців, які знайшли в країні тимчасовий притулок.
Андрей Бабіш позиціював себе як прихильник мирних перемовин і заперечував необхідність продовження поставок зброї Україні, підкреслював: "нам потрібна зброя для чеської армії".
Він виступав за проведення мирної конференції щодо України, яка нібито допоможе закінчити війну, а вступ України до НАТО вважає "нереальним".
Петр Павел навпаки відзначав, що Росія має чітко програти в Україні і щонайменше українська влада має повернути території, втрачені після 24 лютого, і вже тоді вирішити, чи йти на перемовини.
"Всі ми хочемо, щоб Росія зазнала поразки в Україні, щоб була відновлена її територіальна цілісність у початкових межах, щоб Росія компенсувала збитки, а військові злочинці постали перед судом. Питання, що з цього можна досягти. Думаю, успіхом буде відновлення територіальної цілісності України мінімум на стан перед 24 лютого 2022 року", - відзначав Петер Павел.
Він виступав за постачання Україні зброї та усього необхідного для відбиття агресії.
- Чи справді президент Чехії визнав Крим російським?
- Знову Земан: головні цитати переобраного президента Чехії про Україну
Нинішній чеський президент Мілош Земан відомий українцям заявами про громадянську війну в Україні, засудження санкцій проти Росії і виголошену 2017 року пропозицію Україні взяти за анексований Крим "якусь компенсацію - чи у фінансовій формі, чи нафтою і газом".
Втім, коли Путін 24 лютого 2022 року здійснив повномасштабний напад на Україну, Земан визнав, що помилявся щодо намірів Росії і закликав "ізолювати безумців".
Земан на виборах підтримував Бабіша.
Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!