Києво-Могилянська академія заборонила російську мову. Як це працюватиме і чи каратимуть
У Національному університеті "Києво-Могилянська академія" заборонили вживати російську мову. Про це повідомило керівництво вузу.
Навчання і захисту робіт російською в університеті і так ніколи не було, адже робочими мовами у "Могилянці" є лише українська та англійська.
Усі роки після відновлення "Могилянки" на початку 90-х років вживання російської мови тут не толерувалось, проте формальної заборони раніше не існувало.
- Боротьба за Могилянку. Як вибори президента перетворились на політичний скандал
- У Могилянці знайшли старовинний любовний лист. Що в ньому?
- Російська мова відступила з Херсона разом із російською армією. Як живе звільнене місто
Тепер тут заборонили і спілкування між собою російською мовою. Як зазначили в університеті, це стосується абсолютно всіх: викладачів, студентів і адміністративного персоналу.
Ця норма прописана у нових правилах внутрішнього розпорядку НаУКМА, які затвердили 27 січня на академічній конференції університету, розповів голова наглядової ради НаУКМА Геннадій Зубко.
Президент НаУКМА Сергій Квіт у коментарі ВВС News Україна розповів, як працюватимуть нові правила.
За його словами, жодних покарань за вживання російської не буде і ніхто не буде спеціально відстежувати мову спілкування людей між собою.
"Це питання не покарання, а культурних змін. Сенс не в покаранні, а в тому, щоб змінювати нашу внутрішню корпоративну культуру. Ніхто не буде підслуховувати студентів, але внутрішня громадська думка буде такою, що це буде сприяти тому, щоб "Могилянка" повністю була україномовним університетом", - зазначив пан Квіт.
За його прогнозами, таке рішення вплине на ситуацію з російською в університеті.
"Ми будемо звертати увагу на мовне питання, будемо робити соціальну рекламу. Академічна конференція проголосувала одностайно, бо вважали це проблемою. Ми вважаємо, що в нашому університеті має звучати українська мова", - сказав президент НаУКМА. А також англійська, як друга робоча.
Він вважає, що зараз в умовах війни це питання дійсно важливе.
"Таке рішення переважить громадську думку в середині колективу і люди будуть на це зважати", - додав він.
При цьому у Могилянці відділили норму про заборону російської від освітнього процесу та наукових досліджень. Тобто, якщо є потреба у використанні унікальних російськомовних наукових джерел у роботах, їх можна використовувати.
"Ми бачимо, що є проблеми у вищій освіті України, коли викладачі читають курси по 25 років, використовуючи ті ж самі радянські джерела. Це неприйнятно. Якщо вони дійсно унікальні, то можна використовувати, якщо немає аналогів українською чи англійською", - зазначив Сергій Квіт.
Також він наголосив, що використання російськомовних джерел абсолютно прийнятно для вивчення сучасних процесів у Росії та її політики.
Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!