Кабмін затвердив новий порядок взяття на військовий облік. Що змінилося
Кабінет міністрів України затвердив новий порядок обліку призовників, військовозобов’язаних і резервістів. AIN.UA розповідає, що змінилося.
Хто має вставати на облік
На військовий облік мають ставати:
- призовники від 16 років до 27 років;
- військовозобов’язані та резервісти, які не досягли граничного віку перебування у запасі (до 60 років);
- жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність;
- за власним бажанням – жінки, які мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений міноборони.
Зміни у веденні військового обліку
- Військовий облік українців відбуватися через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Реєстр наповнюють уповноважені особи у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати), а також у відповідних управліннях та підрозділах СБУ і служби зовнішньої розвідки.
- У постанові прописано взаємодію між Єдиним державним реєстром військовозобов’язаних та іншими державними базами даних. Тобто нові дані про призовника автоматично потраплятимуть до військового реєстру.
- Встати на військовий облік можна через «Дію» на підставі свого місця проживання. Однак наразі невідомо, коли запрацює процедура військового обліку в «Дії».
- Якщо людина, що підпадає під військовий облік, переїхала, вона має в семиденний термін повідомити про це через центри надання адміністративних послуг або через «Дію». У свою чергу, місцеві органи самоврядування повинні відслідковувати та звітувати про таких військовозобовʼязаних.
- На роботу чи навчання можуть приймати лише за наявності підтвердження, що військовозобов’язаний стоїть на військовому обліку. Органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації мають контролювати це і звітувати у відповідні органи влади. Жінки-медики та фармацевти, які досі не були на військовому обліку, можуть влаштовуватися на роботу без обов’язкового взяття на військовий облік до 2026 року.
- На керівників підприємств поклали обов’язок сповіщати працівників про призов і доводити наказ про це їм на підпис. А також вести облік військовозобовʼязаних у компанії і передавати ці дані в уповноважені органи.
- Військовий облік серед українців за кордоном вестимуть дипломатичні відомства. Вони будуть також «сприяти поверненню» військовозобов’язаних в Україну під час мобілізації. Якщо українець перебуває за кордоном до трьох місяців, на військовий облік за кордоном можна не ставати.
Постанова вже опублікована і вступила в силу.