Голодомор у кіно. Про що фільм "Гарет Джонс", який показали в Берліні

В рамках Берлінського кінофестивалю відбулася прем'єра фільму "Гарет Джонс", який розповідає про події 1932-1933 років в Україні.
Стрічку зняла відома польська режисерка Агнєшка Голланд, яка є лауреаткою "Золотого глобуса" і кілька разів потрапляла до списку номінантів премій "Оскар", BAFTA, "Гойя" та інші престижні кінонагороди.
За сюжетом фільму, у 1930-х роках британський журналіст Гарет Джонс відвідує Радянський Союз. В Москві він знайомиться з журналісткою Адою Брукс, яка розповідає йому про жорстокість сталінського режиму. Зрештою Джонс відправляється до України, де переховуючись від спецслужб, збирає інформацію про колективізацію, репресії і Голодомор.
Фільм Агнєшки Голланд заснований на рельних подіях. Є версія, згідно з якою матеріали Гарета Джонса, стали основою для написання роману Джорджа Орвелла "Колгосп тварин".
Головні ролі у стрічці зіграли Джеймс Нортон ("Чорне дзеркало", "Війна і мир"), Ванесса Кірбі ("Корона", "Місія нездійсненна") та Пітер Скарсгаард ("Афера Стівена Гласса", "Чудова сімка", "Ескобар").
Стрічка "Гарет Джонс" - результат копродукції Польщі, Великої Британії та України. Створення фільму частково профінансувало українське Державне агентство з питань кіно, яке виділило на проект майже 26 мільйонів гривень.
Очікується, що у широкий прокат, зокрема і в Україні, "Гарет Джонс" вийде вже восени цього року.
"Розповісти цю історію - моя моральна відповідальність"
У Берліні Агнєшка Голланд розповіла, що зацікавилася сценарієм стрічки одразу ж, як його прочитала.
"Влаштований Сталіним Голодомор - це один з найжахливіших злочинів XX століття, але про це й досі мало знають, - каже режисерка. - Є відчуття, що привиди Голодомору досі кличуть нас, сподіваючись на справедливість. Як тільки я прочитала сценарій, відчула моральну відповідальність за те, щоб розповісти цю історію".

За словами режисерки, під час зйомок в одному з українських сіл їй вдалося поспілкуватися з кількома жінками, які були свідками подій 1932-1933 років.
"Вони все чудово пам'ятають, але зізналися мені, що протягом життя майже ніколи не говорили про пережитий досвід. Тобто мовчання з цього приводу було не тільки у відносинах між Україною і Росією, а й всередині самої України. Це мовчання - як отрута", - додає Голланд.
Під час прес-конференції, присвяченій показу фільму, один з журналістів поцікавився в режисерки, чи покажуть, на її думку, стрічку про Голодомор у Москві й як на нього відреагують в Росії.
"Не знаю, чи покажуть його в Росії, - каже Голланд. - І не питайте мене, чому для сучасних росіян Сталін є героєм. Це трагедія. Сталін - відповідальний за десятки мільйонів смертей. Але водночас він виграв війну і зробив СРСР "знову великим". Люди усвідомили, що під Сталіними їм не було щастя, не було свободи, але була єдність. Можливо, в них є за цим якась ностальгія".
"Свободу Олегу Сенцову"
Прем'єра "Гарета Джонса" у Берліні супроводжувалася акцією на підтримку українського режисера Олега Сенцова, який відбуває покарання в Росії. У 2015 році його засудили до 20 років колонії.
З плакатами "Свободу Олегу Сенцову" червоною доріжкою пройшлися директор Берлінського кінофестивалю Дітер Косслік, режисерка Агнєшка Голланд і актори стрічки. Серед присутніх були міністр культури України Євген Нищук і голова Держкіно Пилип Іллєнко.
Останній заявив, що вже переглянув фільм "Гарет Джонс" і пишається тим, що Україна взяла участь у створенні стрічки.
"Це історія про Голодомор, але одночасно і про ставлення Заходу до України, та й взагалі до народів Східної і Центральної Європи, які й досі залишаються розмінною монетою у стосунках Заходу з Російською імперією", - каже Іллєнко.
"Це фільм не стільки про минуле, скільки про майбутнє. Паралелі із сьогоденням у ньому такі потужні, що коли режисерка після перегляду зі сцени виступила на підтримку Олега Сенцова та інших українських політичних заручників у Росії, здалося, що це продовження сюжету стрічки", - додав керівник Держкіно.
Хочете отримувати найцікавіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.