Мы в соціальних мережах

Facebook

Showreel

Video

У Молдові викрили схему експорту в РФ комплектуючих для військових літаків

17:04:23

  Служба інформації та безпеки (СІБ) разом із Прокуратурою з боротьби зі злочинністю та в особливо важливих справах Молдови (PCCOCS) викрили та припинили схему незаконного експорту товарів подвійного призначення до Росії. Про це в п'ятницю, 26 червня,  повідомляє NewsMaker.   Згідно з інформацією відомств, продукція постачалася компаніям, пов’язаним із російським військово-промисловим комплексом, які перебувають під міжнародними санкціями. Наразі слідчі перевіряють поставки загальною вартістю понад 21 мільйон леїв (приблизно один мільйон євро).   За даними СІБ та PCCOCS, починаючи з 2022 року молдавська компанія, ймовірно, здійснювала експорт систем керування і вимірювання електричних сигналів від датчиків. Такі системи використовуються у двигунах навчально-бойових літаків Як-130 і винищувачів Су-27. Загальна сума цих поставок оцінюється в 21 мільйон леїв.   Правоохоронці встановили, що в митних деклараціях компанія вказувала фіктивну інформацію, заявляючи про експорт "обладнання для переробки відходів", щоб замаскувати справжнє призначення товарів. До того ж, фірма не мала відповідних дозволів на експорт продукції подвійного призначення.   За версією слідства, представники компанії створили російську фірму для приховування реального отримувача товарів. Через цю фірму продукцію переправляли далі організаціям, що входять до російського військово-промислового комплексу та перебувають під міжнародними санкціями.   У ході розслідування було встановлено, що компанія співпрацювала безпосередньо з кінцевим одержувачем у Росії, узгоджуючи технічну документацію, завдання та результати випробувань.   24 червня співробітники СІБ разом із прокурорами PCCOCS провели шість обшуків. У підсумку вони вилучили комплектуючі для систем керування і вимірювання, комп’ютерну техніку, мобільні телефони, технічну документацію та контракти, які є ключовими доказами у справі.   Слідство зараз займається аналізом вилученої документації та техніки. Розслідування триває.   Раніше повдомлялося, що Росія обходить санкції Заходу та масово постачає авіаційні запчастини через треті країни.   Україна закликає ЄС посилити боротьбу з обходом санкцій через треті країни  

Росіяни знову атакували АЗС у Сумах: троє людей поранені

16:53:55

Три людини зазнали поранень через обстріли росіянами автозаправних станцій. Про це повідомив очільник Сумської обласної військової адміністрації Олег Григоров у Telegram у п'ятницю, 26 червня.   "Сьогодні росіяни знову атакували автозаправні станції на території обласного центру. Постраждали троє людей. Усім надається необхідна медична допомога", - написав він.   Григоров зазначив, що проведено позачергову детальну нараду з керівниками мереж АЗС, правоохоронцями, рятувальниками та відповідальними службами.   "Обговорили додаткові заходи безпеки на таких об'єктах, алгоритми дій персоналу під час повітряної тривоги та загрози атак БпЛА. Заходи захисту об'єктів паливної інфраструктури посилюватимуться", - наголосив він. Нагадаємо, у червні росіяни значно посилили удари саме по автозаправних станціях. Так, зранку 25 червня  війська РФ вдарили по АЗС у Сумах і Запоріжжі . РФ вдарила дроном по АЗС у Херсоні: є поранені

Справу комбата через загибель 19 людей під час шикування передали до суду

16:24:43

До суду направили обвинувальний акт відносно командира батальйону безпілотних систем, якому інкримінують недбале ставлення до військової служби в умовах воєнного стану, що спричинило загибель 19 військовослужбовців під час урочистого шикування. Про це повідомила пресслужба Офісу генерального прокурора в п'ятницю, 26 червня. Встановлено, що командир батальйону організував урочисті заходи з нагоди річниці створення батальйону та нагородження особового складу всупереч чинним наказам військового командування, які прямо забороняли шикування та масове скупчення особового складу поза укриттями. Навіть після оголошення повітряної тривоги та ракетної небезпеки захід не було припинено, а військовослужбовців не розосередили. Крім того, напередодні у службових чатах поширили інформацію про місце, час проведення заходу, кількість учасників і геолокацію. За даними слідства, ці дані стали відомі РФ та були використані для уточнення цілі ракетного удару.

Главу Держгеокадастру Буковини викрили на незаконному збагаченні на 32 млн

16:06:52

  Керівник Держгеокадастру Чернівецької області оформив маєток із басейном, готельні будиночки та земельні ділянки на курорті на колишню дружину та батьків. Загальна вартість цього майна оцінюється у 32 мільйони гривень, тоді як офіційні доходи чиновника і його близьких за останні п’ять років не перевищили 6,5 мільйонів гривень. Начальнику Держгеокадастру повідомили про підозру в незаконному збагаченні. Про це  поінформували у Державному бюро розслідувань у п’ятницю, 26 червня. ️     Правоохоронці не називають імені підозрюваного, проте відомо, що цю структуру наразі очолюєє Сергій Савчук.   Слідство з’ясувало, що в період із 2021 року посадовець та його рідні придбали активи загальною вартістю понад 38 млн грн, законність походження яких ставиться під сумнів. Серед придбаного майна числяться чотири земельні ділянки на території курорту в селі Мигове - близько 5,6 млн грн; два котеджі в готельному комплексі того ж села - приблизно 7,5 млн грн; двоповерховий будинок із басейном площею майже 300 м² у передмісті Чернівців - ринкова вартість близько 25 млн грн.     Згідно з інформацією прокуратури Чернівецької області, частина нерухомості записана на колишню дружину посадовця Віталіну Савчук, з якою він формально розлучений понад 10 років. Утім, подружжя продовжує спільно проживати та користуватися цим майном. Чотири земельні ділянки у 2024 році були оформлені на матір Сергія Савчука.   Наразі триває досудове розслідування. Слідчі встановлюють джерела фінансів, використаних на придбання майна, та перевіряють іншу можливу нерухомість, яка може належати чиновнику. Сергія Савчука підозрюють у незаконному збагаченні відповідно до частини третьої статті 368-5 Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк до 10 років із забороною займати певні посади або вести певну діяльність до трьох років. Судом обрано запобіжний захід у вигляді застави на суму 2,6 млн грн.   Раніше повідомлялося, що перед судом постане столична суддя, котру обвинувачують у незаконному збагаченні та декларуванні недостовірної інформації.   На Київщині викрили земельну аферу на 31 мільйон гривень  

Угорщина знову блокує відкриття переговорних кластерів для України

15:36:58

  Під час засідання робочої групи Ради ЄС Угорщина перешкодила затвердженню результатів скринінгу кластерів 2-6 для України та Молдови. Це фактично зупинило подальші дії щодо відкриття переговорів по цих напрямках. Про це в п'ятницю, 26 червня, повідомила Європейська правда.   Згідно з даними ЄП, угорська сторона висловила незгоду зі швидким просуванням процесу. Під час засідання робочої групи COELA нею було озвучено їхню попередню позицію щодо передчасності відкриття інших переговорних кластерів для України.   Джерело видання зазначило, що Угорщина знову підтвердила свою позицію і заблокувала затвердження результатів скринінгу. Це, у свою чергу, унеможливило наступний етап - направлення Україні офіційного запрошення подати свої переговорні позиції щодо зазначених кластерів.   Подібна ситуація склалася і щодо Молдови, де аналогічні процедури також залишаються заблокованими.   Нагадаємо, 23 червня Угорщина виступила проти надсилання листа до Європейської ради та Європейської комісії від імені 27 членів блоку. У листі викладено спільну позицію країн ЄС щодо відкриття переговорних глав для України та Молдови.   Раніше президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн натякнула, що після відкриття першого кластера Україна і Молдова вже розділені у процесі вступу до ЄС .   Президент Володимир Зеленський своєю чергою висловлював сподівання, що у найближчі тижні в рамках переговорного процесу про вступ України до ЄС буде відкрито решту п'ять кластерів .

У Львові штрафують перевізників без кондиціонерів

15:19:18

  У Львові перевіряють роботу систем кондиціювання у громадському транспорті. За результатами нещодавньої інспекції виявлено несправність охолоджувальних систем у шести автобусах та двох тролейбусах. Відповідно, перевізників притягнули до адміністративної відповідальності. Про це у п'ятницю, 26 червня, повідомляє Львівська міська рада.   Зазначається, що протягом останніх двох тижнів зафіксовано 28 випадків проблем із кондиціонерами у транспортних засобах. Нещодавній контроль виявив порушення у шести автобусах та в двох тролейбусах. Перевізники отримали штраф у розмірі 1700 гривень за кожну несправність. Найбільше проблем зафіксовано в ТзОВ "Фіакр-Львів" (4 випадки) та ПАТ "Львівське АТП-14630" (2 випадки). Щодо електротранспорту, згідно з договором із ЛКП "Львівелектротранс", штрафи не передбачено. За порушення відповідальність несуть керівники депо та підприємства.   На сьогодні у Львові охолоджувальні системи обладнані приблизно в 180 автобусах із 500 та в понад 60 одиницях електротранспорту. Водночас понад 30 маршрутів не мають кондиціонерів взагалі. Щоб пасажири могли заздалегідь планувати комфортність поїздок, на транспортних засобах розміщують спеціальні наліпки, які інформують про відсутність системи охолодження.   У міськраді наголосили, що контроль за роботою транспорту здійснюється протягом всього року, але влітку акцент робиться на перевірці кондиціонерів. Наразі перевірено майже 80% автобусів із встановленими охолоджуючими системами. Крім того, понад 60 із 134 трамваїв і тролейбусів Львова мають працюючі кондиціонери.   Нагадаємо, на дорогах України через підвищення температури повітря на дорогах державного значення запроваджуються сезонні обмеження руху для великовагового транспорту.   У Львові підвищили ціни на проїзд  

У Польщі про відмову від українських нагород заявили два політики

14:53:39

  Міністр національної оборони Польщі Маріуш Блащак оголосив про свій намір відмовитися від українського ордена "За заслуги" після рішення Ярослава Качинського, лідера партії "Право і справедливість" (ПіС), повернути орден князя Ярослава Мудрого. Про це у п'ятницю, 26 червня,  повідомляє польське видання Rzeczpospolita.   Блащак зазначив, що розглядає своє рішення як символ солідарності з родинами, які чекають справедливого вшанування пам’яті своїх близьких, і висловив незгоду з діями української влади. За його словами, справжнє примирення можливе лише за умови дотримання принципів правди та поваги до жертв.   Також польський міністр наголосив, що його рішення є "виразом підтримки позиції президента Кароля Навроцького, який показав, що пам’ять про польських жертв і гідність нашої країни не підлягають обговоренню".   Днем раніше Ярослав Качинський заявив про своє бажання повернути орден князя Ярослава Мудрого і висловив незгоду з діями української еліти. Він також закликав до припинення переговорів щодо вступу України до ЄС, уточнивши, що це є його особистою точкою зору, а не офіційною позицією партії. Качинський вимагає, щоб українська сторона визнала провину, принесла вибачення за злочини проти польського населення часів Другої світової війни та забезпечила ексгумацію й гідне поховання жертв.   Попри напруженість у відносинах, Качинський наголосив на подальшій підтримці України в її протистоянні агресії Російської Федерації, вважаючи це стратегічно важливим для Польщі.   Нагадаємо, президент Польщі Кароль Навроцький 19 червня позбавив президента України Володимира Зеленського Ордена Білого Орла через присвоєння імені героїв УПА одному з українських військових підрозділів. Наступного дня Зеленський повідомив про повернення нагороди поштою.   У відповідь на ці події  низка українських топчиновників , а також два колишні президенти  України відмовилися від польських орденів.   У Польщі повідомили про долю повернутого ордена і захід у Гданську  

У Маріуполі окупанти визнали "безгоспними" близько 25 тисяч жител

14:37:42

  Російська окупаційна адміністрація у Маріуполі оголосила близько 25 тисяч квартир та будинків "безгоспними" і планує перевести їх у муніципальну власність. Власникам цих об’єктів дали крайній строк до 1 липня 2026 року, щоб підтвердити своє право на майно. Такими є результати дослідження, проведеного   Новинами Донбасу.   Журналісти порівняли списки "безгоспного" житла, опубліковані окупаційною адміністрацією, з інформацією, що з'являлася у соціальних мережах, та даними офіційної міської ради.    Поняття "безгоспне житло" у Маріуполі з’явилося у 2023 році. На під'їздах почали розміщувати списки квартир, що, за твердженням окупантів, не мали власників. За дослідженням журналістів, між літом 2023-го і квітнем 2026 року до таких списків внесли понад 45 тисяч адрес. Відсіявши дублікати, залишилося понад 24 тисячі унікальних житлових об’єктів.   До початку війни у місті було 2249 багатоквартирних будинків з 135 176 квартирами та 37 252 приватні будинки. Окупанти визнали "безгоспними" близько 15% загального житлового фонду Маріуполя. Але ця цифра може бути вищою через значну кількість будівель, зруйнованих російською армією, а також через демонтаж 452 будинків, згідно з даними окупаційної влади.   Центральний район міста став основним фокусом загарбників. Найбільше "безгоспного" житла зафіксовано у будинку на вулиці Казанцева, 31. Будинок значно постраждав під час боїв, і після його реконструкції 199 зі 216 квартир визнали "нічийними". Подібні ситуації спостерігаються й у будинках на вулиці Котляревського, 4 (173 квартири) та проспекті Миру, 106 (161 квартира).   Процес вилучення майна включає кілька етапів: спершу нерухомість вносять до переліку об’єктів "з ознаками безгоспу". Потім ці об’єкти потрапляють на облік за спеціальними "постановами" (на кінець травня 2026 року – таких вже нарахували 5306). Після цього нерухомість офіційно визнається "безгоспною" і вноситься до відповідного реєстру (4336 об'єктів), що завершується передачею майна у муніципальну власність. Протягом трьох років зі списків вилучили лише 358 адрес.   Щоб довести своє право володіння майном, власники змушені отримати російський паспорт та внести нерухомість до реєстру РФ. Ця процедура є надзвичайно складною, дороговартісною і супроводжується значними ризиками. Вона передбачає отримання спеціального дозволу від колегіального органу, сформованого Денисом Пушиліним, ватажком так званої "ДНР". За межами окупованих територій отримати цей дозвіл неможливо, а з грудня 2025 року українські громадяни не мають змоги оформляти довіреності навіть через консульства РФ.   Експерти радять українцям уникати поїздок на окуповані території через ризик затримань та допитів російськими спецслужбами. За словами керівника аналітичного відділу Центру прав людини ZMINA Онисії Синюк, краще документувати випадки порушень прав на майно й повідомляти про них українські правоохоронні органи. Громадяни також можуть подавати заяви до Реєстру збитків у категорії "Втрачений контроль доступу до власності на окупованій території". Згідно з українським законодавством, люди, в яких відібрали житло, зберігають право власності на нього.

У Маріуполі окупанти визнали "безгоспними" близько 25 тисяч жител

14:29:24

  Російська окупаційна адміністрація у Маріуполі оголосила близько 25 тисяч квартир та будинків "безгоспними" і планує перевести їх у муніципальну власність. Власникам цих об’єктів дали крайній строк до 1 липня 2026 року, щоб підтвердити своє право на майно. Такими є результати дослідження, проведеного   Новинами Донбасу.   Журналісти порівняли списки "безгоспного" житла, опубліковані окупаційною адміністрацією, з інформацією, що з'являлася у соціальних мережах, та даними офіційної міської ради.    Поняття "безгоспне житло" у Маріуполі з’явилося у 2023 році. На під'їздах почали розміщувати списки квартир, що, за твердженням окупантів, не мали власників. За дослідженням журналістів, між літом 2023-го і квітнем 2026 року до таких списків внесли понад 45 тисяч адрес. Відсіявши дублікати, залишилося понад 24 тисячі унікальних житлових об’єктів.   До початку війни у місті було 2249 багатоквартирних будинків з 135 176 квартирами та 37 252 приватні будинки. Окупанти визнали "безгоспними" близько 15% загального житлового фонду Маріуполя. Але ця цифра може бути вищою через значну кількість будівель, зруйнованих російською армією, а також через демонтаж 452 будинків, згідно з даними окупаційної влади.   Центральний район міста став основним фокусом загарбників. Найбільше "безгоспного" житла зафіксовано у будинку на вулиці Казанцева, 31. Будинок значно постраждав під час боїв, і після його реконструкції 199 зі 216 квартир визнали "нічийними". Подібні ситуації спостерігаються й у будинках на вулиці Котляревського, 4 (173 квартири) та проспекті Миру, 106 (161 квартира).   Процес вилучення майна включає кілька етапів: спершу нерухомість вносять до переліку об’єктів "з ознаками безгоспу". Потім ці об’єкти потрапляють на облік за спеціальними "постановами" (на кінець травня 2026 року – таких вже нарахували 5306). Після цього нерухомість офіційно визнається "безгоспною" і вноситься до відповідного реєстру (4336 об'єктів), що завершується передачею майна у муніципальну власність. Протягом трьох років зі списків вилучили лише 358 адрес.   Щоб довести своє право володіння майном, власники змушені отримати російський паспорт та внести нерухомість до реєстру РФ. Ця процедура є надзвичайно складною, дороговартісною і супроводжується значними ризиками. Вона передбачає отримання спеціального дозволу від колегіального органу, сформованого Денисом Пушиліним, ватажком так званої "ДНР". За межами окупованих територій отримати цей дозвіл неможливо, а з грудня 2025 року українські громадяни не мають змоги оформляти довіреності навіть через консульства РФ.   Експерти радять українцям уникати поїздок на окуповані території через ризик затримань та допитів російськими спецслужбами. За словами керівника аналітичного відділу Центру прав людини ZMINA Онисії Синюк, краще документувати випадки порушень прав на майно й повідомляти про них українські правоохоронні органи. Громадяни також можуть подавати заяви до Реєстру збитків у категорії "Втрачений контроль доступу до власності на окупованій території". Згідно з українським законодавством, люди, в яких відібрали житло, зберігають право власності на нього.