Мы в соціальних мережах

Facebook

Showreel

Video

ЄС схвалив торговельну угоду зі США, підстрахувавшись механізмами захисту

21:50:35

Рада Європейського Союзу в четвер остаточно затвердила два регламенти, які забезпечують виконання тарифних зобов’язань, передбачених домовленостями між ЄС і США. Про це повідомила пресслужба Ради ЄС. Як зазначено у повідомленні, ухвалення цих регламентів завершує законодавчий процес та підкреслює прагнення ЄС до стабільних, передбачуваних і взаємовигідних торговельних відносин з Америкою. Разом із цим ЄС зберігає механізми захисту власних економічних інтересів. Голова Ради ЄС, міністр енергетики, торгівлі та промисловості Республіки Кіпр Міхаел Даміанос наголосив, що Європейський Союз прагне до тісного та прозорого партнерства зі США як історично важливим союзником. Проте акцентував увагу на необхідності комбінувати відкритість з ефективним захистом європейських інтересів. Він зазначив, що нові заходи гарантують і те, і інше: створення стабільних умов для торговельних потоків зі США та можливість оперативного реагування при загрозі порушення домовленостей чи економічних ризиків для ЄС. “Європа відкрита для світу, але твердо налаштована захищати свої ринки, бізнес і робітників”, - додав він. Прийняті регламенти передбачають кілька ключових змін. Серед них - скасування решти мит на промислові товари зі США, надання преференційного доступу для певних американських видів морепродуктів та сільськогосподарської продукції за допомогою тарифних квот і знижених мит. Також подовжено призупинення мит на імпорт омарів відповідно до режиму найбільшого сприяння. Документи включають спеціальний захисний механізм для реагування на можливе різке збільшення імпорту, яке може завдати шкоди європейським виробникам. Крім того, посилюються інструменти ЄС для призупинення тарифних преференцій у разі невиконання США своїх зобов’язань або інших порушень торговельних домовленостей. Після формального підписання регламенти набудуть чинності після публікації в Офіційному журналі ЄС. Основний із них діятиме до кінця 2029 року. До 30 червня цього року Єврокомісія представить детальну оцінку його впливу на торгівлю між сторонами, включаючи економічні наслідки для малих і середніх підприємств. При необхідності буде розроблено законодавчу ініціативу щодо продовження терміну дії регламенту. Раніше повідомлялося, що Європарламент 16 червня під час засідання в Страсбурзі остаточно схвалив два законодавчі акти для виконання тарифних зобов’язань, передбачених торішніми торговельними домовленостями між ЄС і США за участі Дональда Трампа. 

Довічне ув'язнення отримав "топщур" ФСБ, який шпигував у лавах СБУ

21:41:41

Шевченківський районний суд міста Києва призначив довічний термін ув'язнення колишньому високопосадовцю-агенту ФСБ РФ, якого затримали за результатом безпрецедентної спецоперації під кодовою назвою Щур у лютому 2025 року. Про це повідомила пресслужба СБУ в четвер, 25 червня.   Зловмисником є завербований ворогом колишній керівник Штабу Антитерористичного центру Служби безпеки України Дмитро Козюра.   Як з'ясувало розслідування, зрадник виконував завдання ФСБ зі збору та передачі даних щодо обізнаності нашої держави про дислокацію та переміщення збройних угруповань РФ. Також росіян цікавила секретна інформація про озброєння Сил безпеки та оборони, стан об'єктів критичної інфраструктури, наслідки обстрілів українських міст, персональні відомості щодо вищого військово-політичного керівництва України та інші розвіддані.   У процесі багатоетапного документування злочинів "щура" СБУ використала його у контррозвідувальній грі: через зрадника Служба безпеки насичувала росіян великим масивом дезінформації.   Для цього співробітники української спецслужби цілодобово контролювали кожен крок агента від початку його шпигунської активності.   За матеріалами справи, зрадник був завербований ФСБ у 2018 році у Відні. Протягом тривалого часу він був законсервований російською спецслужбою, але наприкінці грудня 2024 року куратори з РФ поновили з ним контакти та визначили агентурні завдання.   Співробітники СБУ одразу встановили прихований канал зв’язку "щура" з ворожою спецслужбою, організований через "зв'язкового" з РФ. Ним виявився експомічник колишнього нардепа від забороненої Партії регіоні.   Також Служба безпеки ідентифікувала особу і задокументувала злочини куратора агентурної мережі ФСБ - Юрія Шаталова.   Для зв'язку з російською спецслужбою "щур" використовував конспіративну квартиру в Києві, з якої контактував із резидентом з РФ за допомогою окремого мобільного телефону та Wi‑Fi роутера.   Під час обшуків за місцями перебування зрадника виявлено технічні засоби комунікації та інші речові докази його співпраці з ФСБ.   За матеріалами Служби безпеки суд визнав його винним у державній зраді, вчиненій в умовах воєнного стану, а також незаконному поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами. Нагадаємо, у лютому  СБУ викрила у своїх лавах зрадника, котрий працював на ФСБ , і припинила діяльність агентурної мережі російських спецслужб. Зрадником виявився один із посадовців Антитерористичного центру СБУ.

З ОПЕК готова вийти ще одна країна - ЗМІ

21:33:37

Війна на Близькому Сході і пов'язаний з нею нафтовий шок стали однією з причин виходу з ОПЕК одного з найбільших нафтовиробників картелю - Об'єднаних Арабських Еміратів. Тепер таку можливість розглядає Ірак, який сильніше за інших постраждав від перекриття поставок з Перської затоки. Про це пише Reuters у четвер, 25 червня.   Високопоставлений представник міністерства нафти Іраку розповів виданню, що країні доведеться розглянути всі варіанти, якщо її квота в рамках ОПЕК не буде суттєво збільшена. Ірак розглядав можливість виходу з картелю, якщо той не дозволить значно збільшити видобуток, розповіли інші люди, знайомі з ситуацією. Нафта є основним джерелом доходу для країни, що займає друге місце в ОПЕК за обсягами видобутку і є однією з п'яти держав, що його заснували. Квота для Іраку становить 4,378 млн барелів на добу, і він майже вибирав її до початку війни, видобуючи в лютому 4,2 млн. Але в травні цей показник склав всього 1,48 млн барелів на добу.   "Ірак працює над відновленням експорту нафти в повному обсязі і націлений найближчими роками довести видобуток до 7 млн барелів на добу", - заявив представник уряду Хайдер аль-Абуді.    Новий прем'єр-міністр Іраку Алі аз-Зейді, який обійняв посаду в травні, заявив, що країна хоче, щоб картель збільшив квоту з урахуванням його видобувних потужностей та чисельності населення.   Однією з причин, через яку ОАЕ оголосили наприкінці квітня про свій вихід із ОПЕК , також були постійні суперечки про розмір квоти, які їм доводилося вести з лідером організації - Саудівською Аравією. ОАЕ були однією з небагатьох країн, які мають резервні потужності для збільшення виробництва. За квоти в 3,4 млн барелів на добу вони в лютому видобували 3,64 млн, а могли б - 4,3 млн барелів.   Обмеження видобутку квотою призводить до простою близько 30% потужностей, доходи від експлуатації яких допомогли б ОАЕ компенсувати втрачені через війну доходи від туризму, фінансів та бізнесу, а також інвестувати у будівництво трубопроводів в обхід Ормузької протоки. Нагадаємо,  рівень видобутку нафти членами Організації країн - експортерів нафти у травні сягнув мінімуму більш ніж двох десятиліть.

Волейболісти України в Лізі націй здолали чемпіонську збірну

21:28:49

    У четвер, 25 червня, чоловіча збірна України з волейболу в рамках проведення Ліги націй-2026 зіграла свою шосту гру.   "Синьо-жовті" під керівництвом Рауля Лосано з неймовірною легкістю з рахунком 3:0 обіграли суперника, яким була збірна Італії.   Неймовірність на цьому не вичерпується, адже це найбільша перемога українців в історії.   А ще суперник був не з легких. Італійська волейбольна збірна є переможцем двох останніх чемпіонатів світу і другим номером світового рейтингу.   Отже, українці здолали італійців усуху в трьох сетах.   У першому періоді суперники демонстрували рівноцінне прагнення до перемоги. Якщо в середині першої ігрової частини українські волейболісти вигравали два-три очки, то італійці будь-що намагалися наздогнати "синьо-жовтих". Їм це не вдалося, про що свідчить рахунок за підсумками першого періоду - 23:25.   У другому сеті збірна України грала зі ще більшою ініціативою і від початку періоду впевненими кроками прокладала собі шлях до перемоги в матчі. Спочатку це була перевага у п’ять очок, а в завершенні успіх відобразився у вигляді переваги у сім пунктів. Підсумком сету став рахунок 25:19 на користь українців.   Далі відрив команди українців збільшився, і в третьому періоді у них уже була перевага у сім балів, а під кінець успішний виступ закріпився з дев’ятьма балами в плюсі - 25:16, що дозволило зафіксувати в поєдинку перемогу збірної України.   Ліга націй, чоловіки   6-й тур   Україна - Італія 3:0 (25:23, 25:19, 25:16)   До цього в Лізі націй збірна України провела ігри: з Японією, поступившись 0:3, з Китаєм, перемігши його з рахунком 3:1, з Кубою, завершивши матч із результатом 3:0, з Польщею, від якої зазнала поразки 2:3, а також із Бразилією, яку вдалося обіграти - 3:1.   Після шести проведених поєдинків підопічні Рауля Лосано мають 13 очок і посідають друге місце в турнірній таблиці.   Свій наступний матч українська збірна зіграє з Канадою у п’ятницю, 26 червня. Водночас у рамках другого ігрового тижня українським волейболістам належить провести зустріч із Болгарією, це протистояння очікується 28 червня.   Нагадаємо, що в Лізі націй 18 збірних протягом трьох ігрових тижнів мають провести по 12 матчів кожна. Вісім команд продовжать боротьбу в рамках плейофу, а команда, яка посяде останнє місце, покине турнір.   Новини від  Корреспондент.net  в Telegram і WhatsApp. Підписуйтеся на наші канали  https://t.me/korrespondentnet  і  WhatsApp

Через небувалу спеку у Франції зупинили два ядерні реактори

21:23:33

У Франції тимчасово зупинено два ядерні реактори, щоб запобігти надмірному скиданню гарячої води в річки, які вже перегріті через рекордно високі температури. Про це повідомляє  агентство AFP. Як зазначає видання, ядерні електростанції, що є важливими для енергетичного забезпечення країни, використовують воду з річок для охолодження своїх реакторів. У процесі вода нагрівається і повертається назад у річку. Французький енергетичний оператор EDF оголосив про тимчасову зупинку двох реакторів з метою дотримання температурних норм для річкової води. Йдеться про станцію Ножан-сюр-Сен, розташовану на річці Сені в північній частині країни, та станцію Буже на річці Рон неподалік Ліона. Як зауважило AFP, ще раніше електростанція Ножан-сюр-Сен скоротила обсяги роботи іншого реактора, щоб зменшити температурну різницю між водою, що забирається з річки, та водою, яка повертається назад. Цим заходом прагнуть зберегти водну екосистему, захищаючи флору та фауну регіону. 

РФ скинула три авіабомби на Дружківку: є загибла і постраждалі

21:13:27

Російські військові скинули на Дружківку Донецької області три 250-кілограмові авіабомби, є один загиблий та четверо поранених цивільних. Про це повідомила пресслужба обласної прокуратури в четвер, 25 червня.   "Об 11:30 окупанти скинули на Дружківку три авіабомби ФАБ-250 з УМПК. Внаслідок атаки отримала тілесні ушкодження, несумісні з життям, 56-річна цивільна. Крім того, поранено 68-річного чоловіка та трьох жінок віком 51, 58, 67 років", - йдеться у повідомленні.   Зазначається, що у потерпілих діагностовано мінно-вибухові травми й осколкові поранення.   Розпочато досудове розслідування за фактом воєнного злочину. Нагадаємо, протягом 19 червня російські війська здійснили атаки на території Донецької області, внаслідок чого загинули троє місцевих мешканців, а ще 13 осіб зазнали поранень . Удари по Донеччині: є жертва та семеро поранених

Майже протягом місяця до окупованих Олешок не надходить продовольство – ООН

21:05:08

Станом на 24 червня до тимчасово окупованого міста Олешки на Херсонщині не надходило жодних поставок продовольства з 26 травня. Про це йдеться у звіті Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.   Зазначається, що нещодавно представники місії провели інтерв’ю з понад 20 мешканцями громад поблизу лінії фронту на окупованій території Херсонської області, зокрема в Олешках і Голій Пристані. Вони розповіли, що часті атаки безпілотників і наявність наземних мін перешкоджають евакуації та доступу до предметів першої необхідності.   "За словами місцевих мешканців, останній продуктовий магазин в Олешках припинив роботу в січні через нестачу товарів. Протягом кількох місяців мешканці виживали завдяки консервованим продуктам і обмеженим поставкам продовольства від приватних постачальників, які часто були недоступні для людей, що не могли дістатися до пунктів розподілу. Станом на 24 червня до міста не надходило жодних поставок продовольства з 26 травня", - йдеться у звіті місії.   Окрім того, як повідомили місцеві мешканці, карети швидкої допомоги також перестали приїжджати до будинків людей, а медична допомога надається лише у невідкладних випадках.   "Станом на 24 червня четверо поранених цивільних осіб, які перебували в лікарні в Олешках, потребували транспортування до Скадовська для подальшого лікування, однак евакуювати їх було неможливо. Нещодавно в лікарні помер один пацієнт, який чекав на транспортування", - розповіли в місії.   У Моніторинговій місії ООН наголосили, що відповідно до міжнародного права, окупаційна держава зобов’язана забезпечувати населення продовольством і медичними засобами та сприяти наданню гуманітарної допомоги, коли це необхідно.   ММПЛУ зафіксувала повідомлення про щонайменше 29 загиблих і 54 поранених цивільних осіб лише в Олешках і Голій Пристані у 2026 році. Багато з цих випадків були підтверджені Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини.   За даними ММПЛУ, більшість цивільних загинули або були поранені через атаки дронів малої дальності, але місія не змогла встановити відповідальність за окремі атаки.   У Моніторинговій місії ООН зауважили, що між Україною та Росією відбувалися обговорення щодо можливого локального припинення вогню для забезпечення евакуації цивільних осіб із цього району, однак жодних домовленостей поки що не досягнуто.   "Існує нагальна потреба в локальному припиненні вогню, щоб люди могли виїхати, а продовольство й ліки могли надходити до тих, хто вирішить залишитися", – наголосила голова ММПЛУ Даніель Белль.   За оцінками української влади, у цих громадах залишаються до 6 000 цивільних осіб, зокрема понад 180 дітей. Нагадаємо, нинішня зима та весна для мешканців окупованого з першого дня повномасштабного вторгнення росіян в Україну міста Олешки на Херсонщині стали катастрофічними: зафіксовано численні випадки смертей від переохолодження та недоїдання .

Командира полку Скеля відсторонили від посади

20:52:40

Командира 425-го окремого штурмового полку Скеля підполковника Юрія Гаркавого 24 червня відсторонили від виконання обовʼязків на час перевірки. Про це повідомив Генеральний штаб ЗСУ у коментарі Українській правді в четвер, 25 червня.   У Генштабі зазначили, що щодо 425-го окремого штурмового полку Скеля тривають ретельні перевірки.   "У підрозділі працюють представники правоохоронних органів, яким з боку Збройних сил України надається максимальне сприяння. Зокрема, Державне бюро розслідувань проводить досудове розслідування за фактами можливих неправомірних дій стосовно військовослужбовців полку", - розповіли військові. Також у військовій частині вже працює комплексна комісія на чолі з одним із заступників начальника Генштабу.   "Із 24 червня, на час проведення перевірок і розслідувань, командира полку було відсторонено від виконання обов'язків. Якщо підтвердяться факти кримінальних правопорушень, згадані в публікаціях, винні обов'язково будуть притягнуті до відповідальності згідно із законом. Також, у разі підтвердження випадків перевищення повноважень посадовими особами та порушення прав військовослужбовців, вищим командуванням будуть ухвалені відповідні організаційні й кадрові рішення", - заявили у відомстві.   У Генштабі додали, що підрозділ та командування всіх рівнів "сприяють проведенню всебічного розслідування та взаємодіють із правоохоронними органами, Офісом військового омбудсмана, представниками медіа".   Нагадаємо, 23 червня видання Бабеля опублікувало матеріал з даними про загибель військових з кінця осені 2025 року до весни 2026-го. Журналісти заявили про щонайменше 26 смертей серед новобранців 425-го ОШП Скеля, не пов’язаних із бойовими діями .    425-й ОШП Скеля повідомив, що частина описаних в статті проблем була виправлена ще кілька місяців тому. Також в полку заявили, що готові до перевірки всіх порушених у публікації питань.   24 червня ДБР розпочало досудове розслідування за фактами, оприлюдненими у медіа щодо можливих порушень прав та доведення військових до самогубства у полку Скеля.   Того самого дня уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що перевіряє можливі катування військовослужбовців у 425-му ОШП Скеля .

Франція затримала черговий танкер "тіньового флоту" Росії

20:41:24

Президент Франції Еммануель Макрон заявив про затримання четвертого з початку року танкера зі складу російського "тіньового флоту". Про це політик написав у соцмережі Х у четвер, 25 червня.   "Національний флот у вівторок висадився на танкер Deliver, коли він проходив транзитом біля узбережжя Сицилії в порушення морського права", - повідомив Макрон.   Французький президент опублікував відеозапис операції, де військові піднімаються на борт судна і проводять огляд. Макрон наголосив, що нова операція демонструє жорстку позицію Європи.    "Ми не дозволимо цьому флоту обходити санкції та фінансувати військові зусилля Росії", - заявив французький лідер.   За даними Головного управління розвідки України, Deliver ходить під прапором Камеруну та бере участь у експорті російської нафти з 2024 року. Судно переважно працювало через порти Балтійського та Чорного морів. Deliver перебуває під санкціями Євросоюзу за перевезення російської нафти.   Це черговий арешт корабля, пов'язаного із Росією, французькими військовими. Танкер Tagor був затриманий ВМС Франції 31 травня в Атлантичному океані. Судно знаходилося під санкціями Євросоюзу і вийшло з Росії. За словами Макрона, танкер використовувався для фінансування війни проти України.    Нагадаємо, з початку року Франція також затримала ще два танкери: у січні 2026 року був затриманий танкер Grinch, а у березні 2026 року - танкер Deyna . Пізніше ці два танкери було звільнено.

Викрито чотирьох агентів Росії, які займалися підпалами

20:35:40

Служба безпеки, Національна поліція та прокуратура викрили ще чотирьох поплічників ФСБ Росії, які виконували замовні підпали у Кіровоградській та Одеській областях. Про це повідомила пресслужба СБУ у четвер, 25 червня.   Розслідування з'ясувало, що завдання російської спецслужби виконували завербовані ворогом місцеві жителі, які шукали "легкі заробітки" у Тelegram-каналах. В обмін на обіцянки "швидких" підробітків фігуранти погодилися підпалювати авто Сил оборони за допомогою легкозаймистих сумішей.   Так, на Кіровоградщині "по гарячих слідах" викрито злочинну групу, яка на замовлення ФСБ підпалила два пікапи ЗСУ, що проходили техобслуговування після виконання завдань на фронті.   Завдання ворога виконували троє безробітних з Олександрійської громади. Після підпалу машин вони мали виготовити саморобну бомбу, щоб закласти її під залізничні колії для підриву електропоїзда.   В Одеській області затримано мобілізованого, який самовільно залишив військову частину, а згодом почав виконувати замовні підпали. Задокументовано, як він намагався знищити вогнем службовий мультівен українських воїнів на території Дачненської громади та зафіксував загоряння на телефонну камеру для звіту РФ.   Перед цим зловмисник провів дорозвідку навколо військового транспорту, сфотографував його та погодив підпал з куратором від ФСБ.   Наразі затриманим повідомлено про підозру. Зловмисникам загрожує до 10 років тюрми.