
Три армійські корпуси: зміни в системі ЗСУ
Збройні сили України почали активний перехід на корпусну систему управління. За місяць створено три нові ланки.
В українській армії офіційно створено три армійських корпуси. Перший почав функціонувати в середині березня на базі Третьої штурмової бригади. Ще два створили цього місяця у Національній гвардії з бригади Хартія та 12-ї бригади Азов. Їх очолили полковник Ігор Оболєнський (Корнет) та полковник Денис Прокопенко (Редіс).
Тепер ці армійські корпуси матимуть власні штаби, розвідувальні, артилерійські та логістичні підрозділи. Це, як пояснив командувач Нацгвардії Олександр Півненко, підвищить їхню самостійність у виконанні бойових завдань без необхідності постійного залучення вищого командування на таких етапах.
Корпусна структура ЗСУ
Загалом, армійський корпус - це постійне з’єднання, що складається з кількох бригад. До корпусу може входити від двох до п’яти бригад, а чисельність особового складу варіюється від 10 до 50 тисяч і більше бійців, залежно від країни, типу війська та задач.
Армійські корпуси виникли з появою масових армій, коли збільшувався просторовий розмах бойових дій і ускладнювалося управління військовими формуваннями з численним бойовим складом і різноманітним озброєнням.
Їх створення також обумовлено необхідністю мати формування, здатні вирішувати бойові завдання на самостійному оперативному напрямку.
Наразі загальновідомо, що до складу Збройних сил України входять: 9-й, 10-й, 11-й та 12-й армійські корпуси, 7-й корпус швидкого реагування Десантно-штурмових військ та 30-й корпус морської піхоти Військово-морських сил. Проте чисельність сформованих корпусів зростає, адже нині в ЗСУ налічується понад сто бригад різного призначення.
Кожен корпус складається з 4-5 механізованих (десантно-штурмових, піхотних) бригад, розвідувального полку або батальйону та інших окремих бойових і матеріально-технічних частин. Корпусом командують генерал-майор, начальник і заступник начальника штабу, бригадні генерали.
Нові ланки
Щодо новостворених, то Азов тепер став Першим корпусом Нацгвардії. До його складу увійшли:
- 1-а президентська бригада оперативного призначення Буревій;
- 12-та бригада спеціального призначення Азов;
- 14-та бригада оперативного призначення Червона Калина;
- 15-та бригада оперативного призначення Кара-Даг;
- новостворена 20-та бригада оперативного призначення Любарт.
Зазначимо, що Третя штурмова бригада стала Третім корпусом, а Хартія, відповідно, Другим. Інших подробиць щодо їхнього складу немає.
Неприємний урок
Активно переходити на корпусну структуру управління військами українська армія розпочала в лютому цього року.
"Ми враховуємо виклики часу та працюємо над зміцненням армії навіть у нинішніх складних умовах. Триває реформування організаційної структури Збройних Сил. Ми розпочали реалізацію заходів щодо переходу на корпусну структуру", - пояснював таке рішення Головнокомандувач Збройних Сил України Олександр Сирський.
Зазначимо, що реформування організаційної структури української армії шляхом об’єднання бригад ЗСУ в корпуси вже було у 2023 році з формування 9-го та 10-го армійських корпусів. Проте після Запорізької наступальної операції бригади, підпорядковані новоствореному корпусу, продовжували боротися розрізнено на різних ділянках фронту в складі оперативно-тактичних угруповань.
Імовірно, нова хвиля створення армійських корпусів спрямована на завершення формування організаційного ядра з поступовою передачею під його управління бойових бригад.
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp