З 1 вересня старшокласників вчитимуть за оновленим курсом «Захисту України», зокрема – керувати дронами
З 1 вересня школярі 10 та 11 класів навчатимуться «Захисту України» за оновленою програмою. Дітей вчитимуть орієнтуватися на місцевості, тактичній медицині, як поводитися в екстрених ситуаціях та – як керувати безпілотниками.
У соцмережі Х в коментарі підписникам Міністр освіти Оксен Лісовий розповів, що школярів вчитимуть керувати БпЛА з 1 вересня, а в деяких областях це «вже запровадили». Також він додав, що у професійно-технічних закладах введуть спеціальність «оператор цивільного дрона».
За оновленою програмою хлопці та дівчата вчитимуться разом. Поділ на групи відбуватиметься не за статтю, а для відпрацювання певних навичок, йдеться на сайті Верховної Ради. Програма складатиметься з шести модулів та передбачатиме вивчення:
- домедичної підготовки в умовах бою з елементами тактичної медицини;
- військових технологій: навички управління БпЛА, радіозв’язку тощо;
- озброєння та військової техніки, стрілецької підготовки;
- орієнтування на місцевості та інженерну фортифікацію;
- комунікації та взаємодії в бою;
- форми та методи ведення інформаційної війни: пропаганда, дезінформація, кібератаки, психологічні операції, інформаційні операції;
- цивільної безпеки населення: навички поводження в екстрених ситуаціях, формування плану виживання тощо.
У коментарі для НУШ Оксен Лісовий пояснив різницю між оновленою програмою «Захисту України» та досвідом росії, де дітей фактично з початкової школи готують до війни.
Предмет стає першою точкою дотику громадянина із захистом держави та розумінням, навіщо її захищати. Тому в оновленій програмі значну увагу приділили формуванню усвідомленого ставлення учнівства до захисту країни, йдеться у статті.
Депутатка Інна Совсун додала, що нова програма є менш мілітарною. А головна мета «не готувати майбутніх солдатів, а підгодувати суспільство до спротиву зі сподіванням: якщо росія знатиме про нашу готовність, то вдруге боятиметься на нас нападати».
Що відомо
У грудні 2023 року на оновлення предмета з державного бюджету виділено 1,74 мільярда гривень. Їх спрямують на підвищення кваліфікації вчителів предмету «Захист України», закупівлю комп’ютерного обладнання для навчальних кабінетів та засобів навчання, за допомогою яких здобувачі освіти набуватимуть практичних навичок: стрілецькі тренажери, аптечки, навчальні дрони, медичні манекени тощо.
У соцмережі Х Міністр освіти написав, програму навчання для тренерів розробляло МОН спільно з військовими Азову, найбільшою OSINT-агенцією в Україні Molfar та школою «Майбутні».
Тренерами можуть стати демобілізовані захисники й захисниці України, інструктори центрів цивільного захисту, вчителі «Захисту України» та суміжних предметів, а також фахівці, які працюють із молоддю.