Дедалі більше країн Заходу офіційно дозволяють Україні бити по території Росії з переданої ними зброї. Великобританія, Швеція, Данія, Норвегія та Польща вже зробили це. Ключове значення матиме рішення США. І кажуть, що Джо Байден дедалі ближче до цього дозволу.
Стурбовані, але можуть дозволити
Влада США дозволяє Україні застосовувати передані їй системи ППО для знищення ракет і винищувачів над територією Росії, "якщо вони становлять загрозу для України", пише The Washington Post заявив на умовах анонімності один із чиновників в адміністрації Джо Байдена.
При цьому Вашингтон стурбований ударами Києва по російських станціях радіолокації, що входять до системи попередження про пуски ядерних ракет, кажуть джерела видання. В адміністрації США вважають, що атаки ЗСУ по російських об'єктах раннього попередження про балістичні ракети можуть мати дестабілізуючий ефект. За твердженням співрозмовників WP, ці об'єкти не були залучені до російсько-української війни і напад на них може “завдати шкоди стратегічній стабільності між Вашингтоном та Москвою”.
Джерело в українському уряді у свою чергу заявило WP, що Росія використала ці радари для спостереження за пусками ракет і дронів ЗСУ на півдні України.
Сумніви Байдена
The New York Times пише, що Джо Байден довго чинив опір дозволу українським військовим бити територією Росії через побоювання, що це може перерости в пряму конфронтацію з РФ.
Тепер, після багатомісячних закликів з боку президента України Володимира Зеленського та союзників щодо НАТО Білий дім почав формальну — і, вочевидь, швидку — переоцінку того, чи варто йти на такий ризик.
Схвалення подальшого використання американської зброї дасть Києву можливість здійснювати контратаки на артилерійські та ракетні об'єкти, які зараз мають своєрідний “безпечний притулок” на території Росії.
Uоссекретар США Ентоні Блінкен став першим представником адміністрації, який публічно залишив відкритою можливість того, що Білий дім може “адаптувати та скоригувати” свою позицію щодо ударів по території Росії з використанням американської зброї, виходячи із змінних умов на полі бою.
"Ми завжди ухвалюємо рішення про те, що необхідно для того, щоб Україна могла ефективно продовжувати захищати себе", - сказав Блінкен.
NYT пише, що сам Байден поки що мовчить, як він часто робить, коли стикається з важливим політичним рішенням, яке є предметом складних дебатів у Білому домі.
Деякі з його радників, які відмовляються говорити про дебати у Білому домі, кажуть, що вважають зміну його позиції неминучим. Але якщо він і змінить її, то, швидше за все, із суворими обмеженнями на використання українцями даної зброї, дозволяючи застосовувати її лише з військових цілей усередині Росії, які використовуються для ударів по Україні.
При цьому зазначається, що Байден, ймовірно, збереже заборону використання американської зброї для завдання ударів у глибині російської території або по об'єктах критичної інфраструктури.
Але якщо президент США змінить курс, офіційні особи визнають, що він, швидше за все, ніколи не оголосить про це.
Данія – сміливіша за багатьох
Україна зможе використати данські винищувачі F-16 для ударів по військових цілях на території країни-агресора Росії, повідомив міністр закордонних справ Данії Ларс Люкке Расмуссен. Водночас він зазначив, що Україна не може використовувати літаки для невиборчих атак на РФ.
За його словами, Сили оборони України можуть завдавати ударів, наприклад, російським складам зброї.
“Навіть якщо вони перебувають усередині Росії, вони є легітимною військовою метою, бо Росія напала на Україну. Це повністю відповідає правилам війни, що країна, на яку напали, повинна мати можливість захищати себе”, - зазначив він.