Техас збільшує проблеми для України: як конфлікт навколо кордону створив чутки про "розпад США"
Американське місто з населенням на рівні Трускавця стало одним з епіцентрів найсерйознішого за останні роки конфлікту між федеральною та місцевою владою у США.
Конфлікту настільки серйозного, що він навіть породив припущення про розпад Сполучених Штатів (забігаючи наперед — ці побоювання є безпідставними).
Отже, знайомтеся: Ігл-Пасс — населений пункт у республіканському штаті Техас прямісінько на кордоні з Мексикою.
У національних масштабах місто мало чим унікальне. Принаймні так було донедавна, поки воно не стало епіцентром прямого конфлікту влади Техасу й федерального уряду.
Причина конфлікту, як підказує географія, — міграція. А точніше, повноваження її регулювати.
І, звісно ж, ця проблема — яка не в останню чергу стараннями республіканців стала вкрай політизованою — впливає і на дискусії в Сенаті США щодо пакета додаткового фінансування для України.
Операція "Самотня зірка"
Історія починається у 2021 році, коли губернатор Техасу Грег Ебботт оголошує операцію "Самотня зірка" (Lone Star) по боротьбі з нелегальною міграцією.
Суть операції: відправити на кордон бійців Нацгвардії та місцевого Департаменту нацбезпеки (аналог МВС), встановити загородження на кордоні та створити окрему систему органів влади, які б вирішували питання депортації мігрантів. Позаяк боротьба з нелегальною міграцією — це прерогатива федерального уряду, в Техасі вирішили обійти це обмеження, затримуючи мігрантів за звинуваченнями в менш тяжких злочинах, як-от проникнення на приватну територію.
Ініціатива Ебботта не є чимось новим для Техасу. Його попередник, республіканець Нік Перрі не раз оголошував подібні операції для захисту від міграції, до того ж подаючи їх під аналогічним "соусом" нездатності федерального уряду гарантувати безпеку кордону.
За перші два роки вона поглинула $4,4 млрд (увесь бюджет Техасу — понад $140 млрд), а до 2025-го має коштувати вже у 9,5 мільярда, тоді як вартість попередніх операцій вимірювались десятками мільйонів доларів на місяць.
Другий момент: Ебботт, на відміну від попередника, зрештою пішов на прямий конфлікт із федеральною владою, дозволивши органам безпеки штату самостійно арештовувати й депортувати мігрантів за сам факт нелегальної міграції.
Чи спрацювала "Самотня зірка" — питання непросте. Офіційні дані Техасу такі: затримали понад 496,7 тисячі нелегальних мігрантів, з яких заарештували понад 38,7 тисячі за кримінальними звинуваченнями та ще понад 35 тисяч — за звинуваченнями в особливо тяжких злочинах (тобто таких, які можуть каратися ув’язненням терміном від року).
До цих даних багато питань. Ще у 2022 році журналісти виявили, що принаймні частина відрапортованих затримань узагалі пов’язана не з нелегальною міграцією, а з проникненням на приватну територію — до того ж деякі з них відбувалися в округах далеко від кордону.
Це не єдина проблема "Самотньої зірки". Як виявила минулоріч The Wall Street Journal, після початку операції кількість правоохоронців на кордоні Техасу з Мексикою зросла лише на 1%, а в прикордонних округах, де відбулося найбільше арештів, незаконна міграція не лише не зменшилась, а, навпаки, зросла.
До того ж техаські правоохоронці не встигають опрацьовувати матеріали справ великої кількості мігрантів.
Останні (в порушення закону Техасу) були змушені місяцями перебувати у в’язницях в очікуванні суду. Багато справ зрештою закривали, й мігрантів відпускали — наприклад, через те, що затримували виключно чоловіків, а не жінок (на останніх, як пояснювала влада, не було ресурсів).
І це не кажучи про численні твердження правозахисників і правоохоронців про сумнівні практики затримання або стримування мігрантів — наприклад, виштовхування за кордон (вздовж якого протікає річка Ріо-Гранде), частина з яких мала смертельні наслідки.
Техас рятує себе
Але нинішній конфлікт між Техасом і Білим домом стосується не так становища мігрантів, як цілком конкретного порушення штатом федерального законодавства.
У межах операції "Самотня зірка" силовики Техасу розгорнули колючий дріт на кордоні. Проблема полягає в тому, що ці загорожі перешкоджають не лише мігрантам, а й прикордонникам, які за законом зобов’язані затримувати нелегалів (і, за необхідності, надавати їм невідкладну допомогу).
Позаяк техаські правоохоронці відмовлялися пропускати федеральних прикордонників до кордону, останні неодноразово були змушені різати дріт.
І як наслідок — в особі генпрокурора штату в жовтні 2023 року подала до суду.
І поки цей спір перебуває в суді, в гру вступає вже згаданий Ігл-Пасс. 12 січня в Ріо-Гранде потонула жінка з двома дітьми, яка намагалася перетнути кордон у районі міста. Ще двоє перебували в біді, але й за таких умов техаські правоохоронці не пустили прикордонників.
Зрештою, через три дні адміністрація Байдена подає до Верховного суду США позов проти влади Техасу, вимагаючи дозволити прикордонникам зрізати дріт в Ігл-Пассі для виконання своїх повноважень.
І коли суд минулого понеділка з мінімальною перевагою 5-4 виніс рішення на користь федеральної влади, губернатор Техасу опублікував гнівну й розпливчасту заяву, з якої випливає, що він не збирається коритися.
"Федеральний уряд порушив угоду між Сполученими Штатами й штатами", — категорично заявляє Ебботт, стверджуючи, що Білий дім не захищає Техас від нелегальної міграції, тож він візьме ситуацію у свої руки. Цю позицію підтримали губернатори інших 25 республіканських штатів.
Десь у цьому місці з’являється те, що так збурило телеграм-канали (особливо українські) — міф про "громадянську війну у США" та "відділення Техасу". Якщо коротко, то жодного правового механізму виходу штатів зі складу США не існує, а спробу організувати (незаконний) референдум з цього питання в Техасі відхилив його ж законодавчий орган.
Тезу про "громадянську війну" спростувати важче, бо незрозуміло, звідки вона взялася.
Адже риторика республіканця Ебботта щодо демократа Байдена вже тривалий час досить гостра. Приміром, в указі за липень 2022 року він стверджує, що адміністрація президента США порушила своє зобов’язання "захищати штати від вторгнення".
Несправжнє "вторгнення"
Варто хоча б коротко розібратися в юридичних тонкощах суперечки між Білим домом і Техасом. Якщо орієнтуватися на судові прецеденти, то юридична правота — однозначно на боці першого.
Передусім, федеральні закони у США завжди мають вищу силу, ніж закони штатів. Це прямо записано в американській Конституції.
А по-друге, Верховний суд уже давав відповідь на питання, що робити, коли міграційне законодавство штату суперечить федеральному.
Одна з найраніших аналогічних справ датується 1941 роком. Вона стосувалася закону штату Пенсильванія, який зобов’язував усіх повнолітніх мігрантів носити із собою ID-карти, тоді як федеральний закон цього не передбачав.
Суд тоді пояснив, що відповідати за політику щодо іноземців у США (в широкому сенсі) має саме федеральний уряд, позаяк рішення одного окремого штату може зашкодити відносинам Штатів з іншими країнами. Іншими словами, за будь-які суперечливі рішення щодо міграційної політики має брати відповідальність уряд, підзвітний не частині громадян, а всім громадянам США.
Свіжіший прецедент — справа "Аризона проти Сполучених Штатів" (2012), де Верховний суд встановив, що в питанні становища власних громадян у США іноземні держави повинні мати змогу спілкуватися з одним національним (федеральним) урядом, а не з 50 урядами штатів.
І навіть це ще не все. Стаття Конституції США, на яку Грег Ебботт посилається, виправдовуючи оголошення "вторгнення" в Техас, узагалі цього не передбачає.
Там, навпаки, йдеться про те, що штати не мають права вступати у війну, якщо в них не здійснили вторгнення.
Можливо, це питання не настільки визначене, але той же Джеймс Медісон, на якого Ебботт посилається у своїй гнівній відозві на рішення Верховного суду США, свого часу заперечував зв’язок між мігрантами і війною.
Тим не менш, конфлікт між Техасом і Білим домом загострився саме тоді, коли набирає обертів президентська кампанія у США — і якраз тоді, коли в Конгресі стали частіше звучати оптимістичніші сигнали щодо угоди про міграційну реформу, від якої залежить і додаткове фінансування для України.
Лиш напередодні, 28 січня, переговорник від Демократичної партії у Сенаті Кріс Мерфі заявив, що текст нової угоди може бути готовий вже цього тижня. А Байден напередодні пообіцяв підписати те, за що проголосує Конгрес.
Заходи, які, судячи з повідомлень у ЗМІ, мають з’явитися у компромісному пакеті рішень щодо захисту кордону з Мексикою, стали набагато ближчими до вимог республіканців.
Одна з ключових змін стосується нового повноваження для Міністерства внутрішньої безпеки США, яке зможе закривати кордон там, де спостерігається великий наплив мігрантів — чого, до слова, добивався свого часу Дональд Трамп. Також будуть прискорені судові розгляди клопотань мігрантів про притулок, які зараз можуть тягтися роками (і в цей час вони продовжують жити у США).
Але проти цієї угоди вже виступив спікер Палати представників США Майк Джонсон — причому після того, як її закликав бойкотувати особисто Трамп.
"Як лідер нашої партії, я за жодних умов не підтримаю цю жахливу зраду Америки, яка залишає її кордони відкритими. Я битимусь проти неї до останнього", — сказав він на одному з нещодавніх передвиборчих заходів у Лас-Вегасі.
Трампу вигідно спекулювати на міграції, яка нещодавно обігнала інфляцію й стала головною проблемою для американців. Чим довше затягується криза на кордоні США й Мексики, тим більше вона б’є по чинній владі — а отже, по Байдену та його електоральних перспективах.
Ба більше, до цієї логіки пристають і досить проукраїнські члени Конгресу. На зустрічі з однопартійцями за зачиненими дверима минулого тижня лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл прямо сказав: "Нам не потрібно робити нічого, що зашкодить йому (Трампу. — Ред.)".
Іншими словами, навіть досить проукраїнський Макконнелл у своїй позиції орієнтується не на деклароване публічно бажання допомогти Україні й вирішити проблему кордону, а на холодний політичний розрахунок. А він диктує, що без підтримки популярного Трампа — який майже гарантовано буде номінований кандидатом у президенти від республіканців — йому буде важко переобратися.
Якщо цей сценарій справді буде втілений у життя, це означає, що Конгрес фактично згаяв кілька останніх місяців за безплідними переговорами про кордон. І це вкупі з конфліктом Техасу й Білого дому має єдину мету — топити рейтинг Байдена і демократів на темі нелегальної міграції.
Формула прив’язки додаткового фінансування для Києва до захисту південного кордону США з’явилася через наполягання республіканців — а Білий дім поєднав їх із допомогою Тайваню та Ізраїлю, аби збільшити шанси схвалення.
Теоретично ніщо не заважає знову розвести питання кордону та України, але невідомо, чи знайдуться на них голоси і в Сенаті, і в Палаті представників — тим паче, якщо в обох із них досі зберігається двопартійна більшість на підтримку Києва.
Але хай там як, через політизацію двох важливих питань національної безпеки США втрачається дорогоцінний час.
І так само як нелегальна міграція з Мексики зростає попри операції Техасу, так і Україна залишається без критично важливої американської військової допомоги.
Автор: Олег Павлюк,
журналіст "Європейської правди"