Росія програла ще $5 млрд у справі ЮКОСа
Рішення ухвалив міжнародний арбітраж під егідою третейського суду в Гаазі.
Міжнародний арбітраж під егідою Постійної палати третейського суду в Гаазі зобов'язав Росії виплатити 5 млрд доларів компанії Yukos Capital.
Про це пише РБК з посиланням на фонд Yukos, який керує судовими процесами у справі нафтової компанії ЮКОС, і профільн видання Global Arbitration Review.
У п'ятницю, 23 липня, арбітраж визнав, що "Росія незаконно експропріювала позики, які Yukos Capital видав своїй колишній материнській компанії, і не дала звершитися правосуддю в цій справі в російських судах". Підставою для розгляду спору був Договір до Енергетичної хартії, який Росія підписала в 1994 році, застосовувала тимчасово, але не ратифікувала.
Yukos Capital стверджувала, що видала материнській компанії позики на мільярди доларів, які та не змогла повернути через банкрутство і ліквідацію за рішенням російської влади. Зокрема, в 2004 році основне видобувне підприємство ЮКОСа "Юганскнафтогаз" позичив у Yukos Capital 11,2 млрд рублів. Того ж року інша дочірня фірма ЮКОСа "Самаранафтогаз" взяла в борг 2,4 млрд рублів.
У 2007 році російські суди визнали угоди нікчемними. За версією держави, видані позики по суті належали самому ЮКОСу, були фіктивними і використовувалися для несплати податків та виведення грошей.
Yukos Capital ініціювала арбітражний суд проти Росії ще в 2013 році та спочатку вимагала компенсацію в розмірі 13 млрд доларів.
Це одна зі справ так званої другої хвилі, окремої від основної міжнародної справи ЮКОСа, в якому колишні мажоритарні акціонери ліквідованої компанії домагаються майже 60 млрд доларів компенсації через нідерландські суди.
Конституційний суд Росії дозволив державі не виконувати рішення на користь ЮКОСа.