"Вражаюча перемога України" чи "пастка": експерти і політики оцінили відступ Росії з Херсона

Командувач російських військ в Україні Сергій Суровікін під час доповіді міністру оборони Сергію Шойгу оголосив, що російські військові вимушено залишають Херсон та весь правий берег Дніпра.
Це був єдиний обласний центр, який Росія захопила з початку повномасштабного вторгнення в Україну.
Українська влада закликала з обережністю ставитися до повідомлень росіян і каже, що поки що ознак залишення міста не бачить.
Водночас деякі експерти вже відзначають перемогу України.

Російські і українські воєнкори повідомляли про значну активізацію українського наступу на Херсонщині в останні дні.
Ще раніше начальник української військової розвідки Кирило Буданов заявив, що ЗСУ звільнять Херсон до кінця листопада.
- Росія оголосила, що залишає Херсон і виводить війська з правого берега Дніпра
- Чому для України так важливо відвоювати Херсон
Рано радіти
В Офісі президента заяви російського командування оцінюють з обережністю.
"Дії говорять гучніше за слова. Україна не бачить ознак того, що Росія залишає Херсон без бою. У місті зберігається значна частина ru-угруповання, в регіон стягуються додаткові резерви. Україна звільняє території, спираючись на дані розвідки, а не зрежисовані телевізійні заяви", - прокоментував ситуацію радник голови офісу президента Михайло Подоляк.
А його шеф Андрій Єрмак, реагуючи на події, написав загадковий пост.
"Дехто думає, що дуже хитрий… Але ми на крок попереду", - написав Єрмак у телеграм.
Керівник Херсонської ОВА закликав мешканців регіону до інформаційної тиші і не розголошувати жодних подробиць щодо дій українських військових.
Керівник сусідньої Миколаївщини також скептично відреагував на російські заяви.
"Якщо росіяни щось говорять, значить зроблять навпаки!" - написав він у телеграмі.
Перемога українців
Аналітик американського Інституту досліджень зовнішньої політики (Foreign Policy Research Institute) Роб Лі назвав у твітер відступ росіян з Херсону "надзвичайно вражаючою і важко здобутою перемогою України".
"Велике питання зараз полягає в тому, чи зможе Росія відійти без втрат важкої техніки та особового складу. Україна має всі стимули зробити це виведення якомога більш хаотичним і дорогим", - заявив він.
На думку американського експерта, командувач російських військ у війні проти України Суровікін міг просити про відступ з Херсона ще після успішного українського контрнаступу на Харківщині у вересні, і оголошення про відступ не виглядає як пастка.
"Я не думаю, що це пастка, як припускають деякі люди. Протягом останніх кількох тижнів Росія вживала заходів, щоб підготуватися до виходу з цього району, і вона ризикувала б налякати підрозділи на передовій, що їх покинуть, не зробивши цього оголошення", - вважає аналітик американського Інституту вивчення зовнішньої політики Роб Лі.
На його думку, зараз припинення вогню не в інтересах України, і українські військові можуть закінчити війну швидше, якщо зможуть розвинути наступ.
"Це також одна з причин, чому припинення вогню не в інтересах України. Зараз Україна має військові переваги, тоді як Росія намагається навчити/оснастити мобілізованих солдат і закупити більше зброї в Ірану. Подальші досягнення України збільшують ймовірність того, що ця війна закінчиться швидше", - пояснює Роб Лі.

Про поразку росіян каже і експосол США в Росії Майкл Макфол.
"Ось як звучить поразка. Навіть якщо ви не розмовляєте російською, подивіться це відео Шойгу, щоб відчути атмосферу", - написав він у твіттер.
Український політолог з Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач вважає, що умови для російських військових в окупованій частині Херсонщини та Запорізької області ставатимуть дедалі важчими.
"Ворог оголосив що покидає правий берег Херсонщини. А з цього високого берега HIMARS діставатимуть до виїзду з Криму. Логістика з Криму постраждає. Залізниця з Донецька в Крим теж прострілюється. Це може бути перелом у війні. Зимова кампанія для росіян буде дуже важкою", - прогнозує він у фейсбук.
Горбач також припустив, що через деякий час Шойгу зробить відповідний наказ про відступ з Мелітополя.
Натомість політолог Олег Саакян відзначає, що заходити в Херсон українським військовим буде нелегко, і росіяни це прорахували.

"Ситуація неоднозначна й нестандартна. Вони то підуть, але й нам заходити в Херсон - це підставитися під удар по дамбі з усіма супутніми наслідками й для військових, й цивільних, й в цілому. Без контролю за дамбою, а потім її достатнього захисту від ймовірного удару - це потенційна пастка", - вважає він.
Водночас правобережжя Херсонщини є вищим за лівий берег, тож підривом дамби росіяни можуть поставити під удар власні війська.
"Відповідно, щоб не змило самих росіян вздовж лівого берега, їм довелося б відійти від води на кілометри вглиб. В нашому ж випадку є більша частина міста (Херсона. - Ред.), де навіть не буде підтоплення. Це робить сценарій підриву дамби, принаймні до моменту заняття нами обох берегів, - скоріше лякалкою, ніж дійсно вигідним для росіян кроком", - повідомив він.
Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!