Омікрон: підстав для паніки поки що немає

Немає нічого дивного у тому, що новий варіант коронавірусу, про який світ дізнався менш як тиждень тому, за минулі вихідні виявили одразу в кількох країнах - і це попри миттєве закриття кордонів та інші заходи.
Науковий підхід базується на аналізі зроблених раніше спостережень, а тому завжди не встигає за реальністю, що стрімко змінюється. Особливо коли йдеться про інфекцію, що проявляється в найкращому разі за кілька днів, а в багатьох хворих минає взагалі без симптомів.
У лютому минулого року, коли експерти ВООЗ все ще сподівалися втримати спалах нової хвороби в межах якщо не Китаю, то хоча б азійського регіону, вірус, як ми дізналися пізніше, вже давно проник до Америки і Європи.
Приблизно те саме можна спостерігати й зараз.
Лише на двох останніх рейсах, що прибули з Південної Африки до Нідерландів, виявили більш як десять інфікованих. А загалом з початку місяця з ПАР тільки до Європи прилетіли три сотні рейсів - тобто близько 100 тисяч людей.
Тому треба розуміти, що закриття кордонів і посилення інших обмежувальних заходів у всьому світі має на меті не зупинити поширення вірусу (це навряд чи можливо в принципі), а уповільнити його. Виграти час, щоб краще вивчити властивості нового варіанту і зрозуміти, наскільки він небезпечніший за своїх попередників - і чи небезпечніший взагалі.
Як одностайно заявляють експерти, поки що панікувати зарано. Сьогодні ми не можемо стверджувати навіть те, що новий варіант заразніший - не кажучи вже про важкий перебіг, рівень смертності та інші жахи, якими лякають читача таблоїди.
Пропустити подкаст і продовжити подкаст

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти
Випуски
Кінець подкаст
Втім, щодо заразності докази поки що не на користь "обвинуваченого". Омікрон виявили після того, як вчені звернули увагу на хвилю заражень у Південній Африці. За останні три тижні кількість нових випадків там збільшилась майже у 13 разів - з 275 до 3 700 щодня.
Логічно припустити, що причиною такого сплеску стали одразу три десятки мутацій у складі білка, з якого складаються шипи вірусної "корони" - саме він допомагає вірусу проникати в наші клітини. Втім, лабораторного підтвердження ця версія поки що не має, а нова хвиля заражень має й інші можливі пояснення.
Зрештою у ПАР наразі лише близько 24% дорослого населення пройшли повний курс вакцинації, тож, як зазначає ВООЗ, не виключено, що все почалося з якогось одиничного випадку масового зараження.
Те саме стосується й інших побоювань: нібито підвищена смертоносність Омікрону, ні здатність нового штаму обходити імунний захист, наукового підтвердження поки не отримали - і навряд чи отримають у найближчі кілька тижнів.
Наразі єдине, що, за словами експертів, можна стверджувати більш-менш впевнено, - це те, що Омікрон, здається, трохи легше повторно заражає тих, хто вже переніс Covid-19.
Обережний оптимізм
Однак маємо одразу кілька підстав для оптимізму.
По-перше, ПАР має чудову систему виявлення нових патогенів і добре оснащені лабораторії (не в останню чергу через епідемію ВІЛ), тому виявити Омікрон вдалося досить швидко. Це означає, що вчасно запроваджені обмежувальні заходи майже напевно спрацюють краще, ніж це було у випадку з Альфою та Дельтою.
По-друге, навіть якщо наявні вакцини виявляться не настільки ефективними проти зараження новим варіантом (це поки що теж припущення, зараз його перевіряють у лабораторіях Pfizer/BioNTech), то імунний захист від важкої інфекції та летальних випадків залишається, як і раніше, високим. А представники Pfizer навіть пообіцяли за 100 днів надати першу партію нової версії вакцини, адаптованої до нового варіанту.
І по-третє, судячи з попередніх даних, Омікрон переноситься значно легше, ніж Дельта.
Як повідомляє Reuters з посиланням на південноафриканських лікарів, скарги пацієнтів переважно пов'язані з підвищеною втомою, головним та м'язовим болем. А от втрату смаку чи нюху ні в кого з інфікованих новим штамом поки що не зафіксували.
Але головне - в жодного з нових коронавірусних хворих не виявили різкого падіння рівня кисню в крові. А отже, немає потреби у госпіталізації: принаймні поки що пацієнтів лікують переважно вдома.
Крім того, більшість випадків заражень у ПАР наразі реєструють у пацієнтів до 40 років, які загалом переносять Covid-19 легше, ніж люди похилого віку.
При цьому лікарі наголошують, що більшість інфікованих або не були щеплені взагалі, або встигли отримати лише одну дозу вакцини.
Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!