Що ми знаємо про добові біоритми?

Чи знаєте ви, що добові біоритми - або циркадні ритми - характерні для всього живого на Землі: від грибів до людини?
У всього живого - навіть у крихітної бактерії, яку можна розгледіти тільки під потужним мікроскопом, - є добові біоритми. Це біологічний процес, який займає приблизно 24 години і визначає ритм нашого життя загалом.
А що ви знаєте про те, як добові біоритми впливають на нас?
1. Добові біоритми існують майже з початку появи життя на Землі

Вважають, що перша жива клітина на Землі отримала пошкодження у світлий час доби під дією ультрафіолету, проте відновилася вночі. Людський організм працює так само - вночі, під час сну, запускаються процеси відновлення.
2. Внутрішній біологічний годинник є не тільки у людини

Вважають, що добові біоритми є у всього живого на Землі, що здатне виробляти енергію під дією сонячного світла.
Проте, попри зв'язок із зовнішніми стимулами, такими як сонячне світло, циркадні ритми мають внутрішнє ендогенне походження і таким чином представляють біологічний годинник організму.
Французький ботанік Огюстен Пірам Декандоль ще у 1834 році визначив, що період, протягом якого мімоза відкриває і закриває листя, коротше довжини доби і становить приблизно 22-23 години. Тобто листя мімози відкриваються в темний час доби.
3. Біологічний годинник задає ритм нашому життю

Добові біоритми дозволяють живим істотам передбачати настання ночі та дня, зими та літа, і дають нам можливість підготуватися до цих подій.
4. У вас є внутрішній годинник з функцією синхронізації

Ваш головний біологічний годинник, який відповідає за процеси синхронізації, розташований в гіпоталамусі. Цей годинник-синхронізатор, як диригент, відправляє вам певні сигнали в різний час протягом доби.
5. У вас є також "периферійний годинник"

Всі ваші органи та тканини мають додатковий - периферійний - годинник, який синхронізується з головним годинником у вашому гіпоталамусі.
6. Годинник є в кожній клітині

Кожна клітина вашого організму живе за своїм внутрішнім годинником, який відповідає за зміни, що відбуваються в клітині протягом 24 годин.
7. Річний ритм

Коли ночі стають довшими, мозок виробляє більше мелатоніну - гормону, який регулює стани сну і бадьорості.
Багато тварин, наприклад, олені, реагують на такі зміни та починають готуватися до зимової сплячки або розмноження.
Людський організм також реагує на ці зміни і взимку виробляє більше антитіл для того, щоб боротися з різними інфекціями, характерними для холодної пори року.
8. Денне світло допомагає вам зберігати режим

Якщо вам не вистачає сонячного світла, то ваш біологічний годинник збивається з 24-годинного ритму.
Сенсори, які розташовані у ваших очах, реагують на світло і темряву і посилають сигнал в мозок, який відповідає за процеси синхронізації в вашому організмі.
9. Час спати?

З того моменту як ви прокинулися, організм починає готуватися до сну.
Але ви не засинаєте до того часу, поки ваш біологічний годинник не скажуть вам, що пора спати.
10. Розсинхронізація, або джетлаг

Джетлаг - неузгодженість циркадного ритму людини з природним добовим ритмом.
Ми говоримо про "джетлаг", коли ваші біологічний годинник працює в одному часовому поясі, а інші частини тіла - печінка, кишківник, мозок і м'язи - живуть в іншому часовому поясі.
Для того, щоб робота цього годинника синхронізувалася, потрібно приблизно по дню на кожен часовий пояс. Тобто, якщо ви прилетіли в місто, де різниця в часі в порівнянні з вашим часовим поясом становить три години, то вам знадобиться близько трьох днів, щоб ваш організм адаптувався.
11. Соціальний "джетлаг"

Соціальний джетлаг характерний для тих, хто змушений працювати за змінним графіком, або тих, у кого "соціальний" та "біологічний" годинник сильно розсинхронізовані.
Якщо ваш будильник дзвонить тоді, коли біологічний годинник ще не давав сигнал до пробудження, тоді ви живете в режимі "соціального джетлага".
Як свідчать багато досліджень, неузгодженість "соціальних" і "біологічних" годин підвищує ризик депресії, захворювань серця, діабету, ожиріння і навіть раку.
12. Дайте підліткам поспати довше

Гормональні зміни в організмі підлітка передбачають, що сигнал до пробудження його біологічний годинник дасть як мінімум на дві години пізніше, ніж зазвичай.
Розбудити підлітка о 7 годині ранку - це те ж саме, що розбудити 50-річну людину о 5 ранку.
З часом, коли підліток дорослішає, його біологічний годинник повертається до колишнього ритму.
Хочете отримувати найцікавіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.