Газовий конфлікт України та Угорщини: що відбувається

МЗС України викликало посла Угорщини в Україні. Про це BBC News Україна повідомив речник МЗС Олег Ніколенко.
За його словами, це є дзеркальною відповіддю на дії угорської влади. Після укладення Угорщиною контракту з Росією про постачання газу в обхід України та першої реакції Києва Будапешт викликав українську амбасадорку Любов Непоп до МЗС Угорщини.
"МЗС України аналогічно запросило посла Угорщини в Києві, аби донести нашу принципову позицію: транспортування газу в обхід України підриває національну безпеку нашої держави та енергетичну безпеку Європи, а нова угода Угорщини з "Газпромом" завдає серйозного удару українсько-угорським відносинам", - наголосив Ніколенко.
27 вересня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто повідомив, що Угорщина домовилася з Росією про постачання газу в обхід України. Угода набуде чинності 1 жовтня, контракт розрахований на 15 років з можливістю перегляду умов за 10 років.
Відповідно до нього, Угорщина буде отримувати по 4,5 млрд кубометрів газу на рік. 3,5 млрд - через Сербію по газопроводу "Турецький потік", а один мільярд - через Австрію.
МЗС України того ж дня жорстко розкритикувало угорсько-російську угоду. Угорщина у відповідь звинуватила Україну у втручанні у внутрішні справи, повідомляє Reuters.
"Для Угорщини енергетична безпека - це справа національної безпеки, суверенітету та економіки, а не політична справа. Ви не можете опалювати будинки за допомогою політичних заяв", - заявив міністр закордонних справ Петер Сіярто.
Досі російський газ Угорщина здебільшого отримувала транзитом через територію України.
"Здивовані та розчаровані"

В Україні рішення угорської влади назвали "виключно політичним, економічно необґрунтованим та ухваленим на догоду Кремлю".
"Здивовані і розчаровані рішенням Угорщини підписати 27 вересня 2021 року у Будапешті новий довгостроковий контракт з російським концерном "Газпром" на постачання газу в обхід України", - йдеться в заяві міністерства закордонних справ України.
У МЗС зазначають, що ця угода не відповідає принципам Договору про основи добросусідства та співробітництва між Україною та Угорщиною від 6 грудня 1991 року.
"Угорщині і надалі вигідніше отримувати газ транзитом через розгалужену газотранспортну систему України, яка дозволяє найкоротшим шляхом безперебійно постачати газ до країн Європи", - переконані в Києві.
Через такий крок Будапешта Київ завдав удару у відповідь, давши зрозуміти, що не поїде на важливий двосторонній захід.

Йдеться про п'яте засідання спільної міжурядової українсько-угорської комісії з питань економічного співробітництва, яке мало відбутися 29-30 вересня у Будапешті.
МЗС заявило, що переносить засідання "на більш пізній термін".
Пояснивши, що "українська сторона ретельно готувалася до нього, небезпідставно розраховуючи, що цей захід стане черговим позитивним кроком у двосторонніх взаєминах".
Але угода з "Газпромом" "створює нові обставини".
"[Ці обставини] вимагають всебічного аналізу ризиків і загроз, а також узгоджених дій країн регіону, щоб мінімізувати її негативні наслідки", - підкреслили в Києві.
Також МЗС звернеться до Європейської комісії, щоб вона надала оцінку відповідності нової газової угоди європейському законодавству в галузі енергетики.
Удар за ударом
Угода Угорщини та Росії стала ще одним ударом після того, як у вересні Росія оголосила про завершення будівництва російсько-німецького газогону "Північний потік-2".
Трубопровід іде в обхід території України. Спочатку росіяни заперечували, що "Північний потік" є обхідним проєктом. Проте у 2015 керівник "Газпром" Олексій Міллєр визнав це, а від 2016 року компанія поступово вилучає з експлуатації газотранспортну інфраструктуру, яка доставляє газ до українського кордону.

Від початку реалізації проєкту 2010 року говорили переважно про фінансові втрати України через зменшення, а то і припинення транзиту російського газу.
Лише минулого року ці доходи становили близько 1,5 млрд доларів. Загалом за п'ять років чинного контракту (2019-2024) з умовою "качай або плати" Росія має сплатити Україні понад 7 млрд доларів.
Проте після анексії Криму і початку конфлікту на Донбасі наперед вийшли безпекові застороги. Мовляв, якщо російський газ не буде йти до Європи через Україну, у Росії з'явиться спокуса атакувати.
"Головна загроза, яка виникає через "Північний потік-2" - це загроза припинення транспортування газу через Україну, що означатиме значно вищий ризик повномасштабного військового вторгнення Російської Федерації. Тому ми розглядаємо питання транзиту через Україну і збереження фізичних обсягів транзиту як один із запобіжників цього", - заявив голова українського "Нафтогазу" Юрій Вітренко.
В Україні також говорять і про загрози для безпеки Європи - щонайменше в енергетиці, коли левову частку газу туди постачатиме один постачальник одним шляхом.
Одним із доказів цього в Україні називають рекордні ціни на газ у Європі, які лише за літо зросли у понад два рази, а 28 вересня перевищили 1000 доларів за тисячу кубів.
Складне сусідство
В останні місяці 2020 року стосунки між Україною та Угорщиною загострилися чи не найбільше за останні роки.
Хоча на початку 2020-го, здавалося, ситуація потроху нормалізувалася. Оскільки Україна пішла на поступки Угорщині та змінила закон про освіту, який був однією із головних причин конфлікту через вимогу навчання у школах виключно державною мовою.

Ось як розгорталися події останніх років і місяців.
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!