Байден не запроваджуватиме санкцій проти Північного потоку - BBC News Україна
Північний потік-2: Байден відмовився від санкцій проти Росії
20 травня 2021

Адміністрація президента Байдена відмовилася подовжувати санкції проти компаній, що будують суперечливий газопровід між Росією та Німеччиною.
США також призупинять санкції і проти керівника Nord Stream 2 AG і союзника президента Путіна Матіаса Варнінга, колишнього офіцера "Штазі".
Рішення про це було озвучене у звіті Держдепартаменту в Конгресі. У звіті йдеться, що рішення про скасування санкцій було ухвалене після консультацій із європейськими партнерами.
А у заяві держсекретаря США Ентоні Блінкена, що її розповсюдили після його зустрічі із головою російського МЗС Сергієм Лавровим, йдеться, що рішення було продиктоване "національними інтересами" США і воно полягає у тому, щоб "призупинити виконання санкцій проти Nord Stream 2 AG, його голови Маттіаса Варнінга та корпортативних працівників Nord Stream 2 AG".
При цьому Вашингтон і надалі виступає проти будівництва газогону, покликаного доставляти російський газ до Європи в обхід України.
Нині проєкт завершений на 95%.
- Рейган, Путін і український транзит: чим завершиться газопровідна війна
- Чи зупинять США російський Північний потік-2?
- Спецпосланець Держдепу: Україна - "ключ" енергетичної безпеки Європи
Критики "Північного потоку-2", зокрема, і в Конгресі США, називають газопровід найбільшим геополітичним виграшем Кремля.
У Конгресі також закликали Білий дім переглянути рішення.
Разом із тим, Держдеп наклав санкції на чотири російських кораблі, які будують "Північний потік-2", хоча критики проєкту кажуть, що цього недостатньо для припинення будівництва.
Президент Джо Байден раніше говорив, що він проти цього проєкту варітстю у 11 млрд доларів.
А Держсекретар Ентоні Блінкен під час призначення на посаду заявляв, що "зробить усе можливе", аби запобігти завершенню "Північного потоку-2".
В Україні "Північний потік-2" сприймають не лише як загрозу економічним інтересам, яка може залишити українську ГТС без роботи, а бюджет - без відповідних доходів. Оглядачі вважають транзит російського газу територією України запобіжником повномасштабного вторгнення Росії, а відтак, відсутність цього запобіжника називають загрозою національній безпеці.
Нещодавно призначений на посаду голови "Нафтогазу" Юрій Вітренко заявив, що Київ наполягатиме, аби Вашингтон запровадив санкції, які зупинили б проєкт, назвавши "Північний потік-2" "найбільш небезпечним геополітичним проєктом" Росії.
Росія і Німеччина схвалюють

У середу 19 травня Держсекретар США Ентоні Блінкен зустрівся із міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим у Рейк'явіку.
На цій зустрічі пан Лавров заявив, що Росія та США мають "серйозні розбіжності", але повинні працювати разом у "сферах, що становлять інтерес для обох сторін".
А пан Блінкен заявив, що президент Байден хоче "передбачуваних, стабільних відносин з Росією".
Раніше речник російського президента Дмитро Пєсков заявляв, що попередні повідомлення про скасування санкцій є "позитивним сигналом". А заступник голови російського МЗС Сергій Рябков назвав можливість скасування санкцій "шансом на перехід до нормалізації двосторонніх відносин".
У Німеччині також привітали скасування санкцій проти "Північного потоку-2" як "конструктивний крок" з боку адміністрації президента Байдена.
Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас заявив: "Це є підтвердженням факту, що Німеччина є важливим партнером США, таким, на якого можна покладатися в майбутньому".
В США критикують
Тим часом навіть однопартійці президента Байдена критикують його рішення.
Голова комітету Сенату з міжнародних відносин Боб Менендез закликав відмовитися від останнього рішення та перейти до санкцій під контролем Конгресу. Він також додав, що не бачить, "як нинішнє рішення здатне посилити зусилля США у протистоянні російській агресії у Європі".
Республіканці в Конгресі також засудили скасування санкцій. Джим Ріш із того ж зовнішньополітичного комітету Сенату заявив, що рішення президента Байдена є "подарунком Путіну, який лише послабить важелі тиску США напередодні саміту Байден-Путін".
Очікується, що наступного місяця президент Байден відвідає Європу, де може зустрітися із російським президентом.
Ще один чільний республіканець Майкл МакКоул заявив, що "якщо режиму Путіна дозволити завершити газопровід, це станеться лише тому, що адміністрація Байдена дозволила цьому статися".
Пан МакКоул також назвав це прикладом "ворожого впливу Росії", який може "поглибити енергетичну залежність від Москви, зробить Україну більш вразливою до російської агресії та забезпечить мільярди доларів до комор Путіна".
Коли президент Байден прийшов до влади, від нього очікували певного контрасту із поведінкою його попередника Дональда Трампа, а сам він заявляв про те, що більше не буде "відступів перед агресивними діями Росії".
Проте аналітики відзначають, що американський президент не ризикнув псувати відносини із Німеччиною під час відновлення зв'язків із європейськими союзниками.
Прикметно також, що рішення про скасування санкцій оприлюднили невдовзі по тому, як один з головних американських нафтопроводів зазнав потужної кібератаки, у якій влада США звинуватила російських кіберзлочинців.
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!