Переговори України та росії 16 травня: що відомо
Фото: Суспільне Новини/Валерія Пашко
Сьогодні, 16 травня, у турецькому місті Стамбул пройшли перші з 2022-року прямі переговори між Україною та рф. Вони розпочалися в близько 13:30 та тривали менше двох годин. AIN в режимі раельного часу розповідає, про що говорили сторони.
UPD 17:50. Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан за підсумками перемовин повідомив в Х, що Україна та рф домовились про нову зустріч. Він також розповів про обмін полоненими та досягнення згоди про письмовий обмін умовами, які можуть зробити можливим припинення вогню.
UPD 17:00. Джерело The Economist повідомляє, що росія на переговорах заявила про готовність на припинення вогню — тільки якщо Україна виведе війська з чотирьох "анексованих" областей (без уточнень, яких саме). За інформацією цього джерела, Москва також пригрозила захопити ще дві області — Харківську та Сумську.
Також джерело повідомило, що голова російської делегації Володимир Мединський висловив готовність до затяжної війни: «Ми не хочемо війни, але ми готові воювати рік, два, три — скільки б часу це не знадобилося. Ми воювали зі Швецією 21 рік. Як довго ви готові воювати?»
UPD 16:40 Російська делегація "задоволена" переговорами, заявив її очільник Володимир Мединський. Він підтвердив готовність проведення обміну військовополеними "1000 на 1000" та додав, що обидві сторони мають детально прописати своє бачення припинення вогню – після цього буде можливе продовження перемовин.
Також, за його словами, російська делегація "прийняла до відома" позицію України щодо необхідності зустрічі президента Володимира Зеленського та очільника РФ Володимира Путіна.
UPD 16:22. Після перемовин очільник української делегації та міністр оборони Рустем Умеров розповів, що сторони обговорювали питання обміну полоненими, припинення вогню, а також потенційну зустріч "на рівні лідерів країн". Йшлося про можливості обміну "1000 на 1000" найближчим часом. Він зазначив, що всі інші деталі повідомлять згодом, зокрема і про наступний раунд перемовин.
Тим часом резидент України Володимир Зеленський поділився деталями телефонної розмови, яку разом з кількома європейськими лідерами провів з президентом США Дональдом Трампом. Він заявив, що Україна “готова до максимально швидких кроків заради реального миру”. А якщо рф відмовляться від повного припинення вогню, мають бути сильні санкції.
“Тиск на Росію має зберігатись, доки Росія не буде готова завершувати війну”, – йдеться у телеграм каналі Зеленського.

Премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск, президент України Володимир Зеленський, президент Франції Еммануель Макрон, премʼєр-міністр Великої Британії Кір Стармер та канцлер Німеччини Фрідріх Мерц. Фото з телеграм-каналу Зеленського
UPD 12:14. У Стамбулі завершилась зустріч між делегаціями України, США та Туреччини, повідомляє "Суспільне", що розпочалась ближче до 11 години дня.

Українська та Турецька делегації у Стамбулі Джерело: Міноборони
UPD 9:25: Турецьке агентство Anadolu повідомило, що о 10:45 відбудеться тристороння зустріч, де буде делегація Туреччини, США та України. А тристороння зустріч України, РФ та Туреччини запланована на 12:30. РосЗМІ також повідомляють з посиланням на свої джерела, що перемовини у Стамбулі заплановані на 12:30.
Що цьому передувало
15 травня президент України Володимир Зеленський затвердив склад української делегації для переговорів. Її очолив міністр оборони України Рустем Умеров. Окрім нього до складу групи увійшли:
- Сергій Кислиця, перший заступник міністра закордонних справ
- Олександр Поклад, заступник голови СБУ
- Олег Луговській, перший заступник голови СЗР
- Олексій Шевченко, заступник начальника Генштабу ЗСУ
- Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР
- Євген Шинкарьов, заступник начальника штабу Командування Повітряних сил
- Олександр Дьяков, заступник начальника штабу Командування Військово-морських сил
- Олексій Маловацький, начальник управління міжнародного та операційного права Центрального юридичного управління Генштабу ЗСУ
- Олександр Шеріхов, старший офіцер Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ
- Георгій Кузьмичов, офіцер протоколу апарату забезпечення Головнокомандувача ЗСУ
- Олександр Бевз, радник голови ОП
У четвер Reuters з посиланням на джерела повідомив, що президент США Дональд Трамп не приїде до Туреччини на переговори – раніше він розглядав таку можливість, якщо приїде очільник рф Володимир Путін.
Участі у перемовинах також не братиме держсекретар США Марко Рубіо через низький рівень російської делегації, про це він заявив на пресконференції в Анталії – пише CNN. Він сказав, що не очікує прориву в переговорах, доки Трамп і Путін не зустрінуться «віч-на-віч».
Також Рубіо повідомив, що у п'ятницю зустрінеться з міністром закордонних справ України та українською делегацією, і «хтось із нашої команди візьме участь у переговорах щодо Росії».
15 травня в Анкарі Володимир Зеленський зустрівся з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, після чого дав пресконференцію.
Він заявив, що попри "достатньо низький рівень представлення російської делегації", з поваги до президента США Дональда Трампа та президента Ердогана та бажаючи спробувати досягти перших кроків звершення війни, а саме до припинення вогню – вирішив відправити у Стамбул українську делегацію.
Голови Служби безпеки Василя Малюка та начальника Генштабу ЗСУ Андрія Гнатова на цих переговорах не буде.
"Зараз ми очікуємо від американської та турецької сторони якихось сигналів, я би сказав конкретики – о котрій годині зустрічаються групи сьогодні, або о котрій годині зустрічається група завтра. Наша група, яку я відправляю у Стамбул, завтра буде там. Тобто ніхто ламати крихку можливість з боку України не буде", – відповів на запитання журналістів Зеленський.
На запитання – чи призведе відмова росіян від припинення вогню до закінчення прямих переговорів, Український лідер не відповів прямо. Але наголосив, що вважає, що першим кроком має бути припинення вогню.
Також Зеленський казав, що якщо росія не продемонструє готовності до завершення війни, Україна попросить "відповідних санкцій" від США, Європи та країн глобального півдня, "який не підтримує ведення санкцій через відповідні економічні відносини з росією".
"Юридично ми не визнаємо всі наші тимчасово окуповані території російськими – це українська земля", – відповів президент на запитання про те, на які територіальні компроміси готова піти Україна заради миру.
Раніше президент України писав, що делегація України представлена на найвищому рівні.
"Рівень «рускіх» поки що мені офіційно не відомий, але з того, що ми бачимо, – більше схоже на бутафорський. Ми подумаємо, що будемо робити, які будуть наші кроки, після розмови з Президентом Ердоганом. У нас буде кілька годин для важливої розмови, дуже важливих рішень. Ми повинні розуміти, що за рівень російської делегації, який у них мандат, чи спроможні вони ухвалювати хоч якісь рішення. Тому що нам усім відомо, хто в Росії ухвалює їх", – написав Зеленський.
З 14 по 15 травня в Туреччині проходив дводенний неформальний саміт міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в Белеку, що в провінції Анталія. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга проводить зустрічі з колегами й іноземними посадовцями щодо просування мирного процесу.
Зокрема, Сибіга зустрічався з державним секретарем США Марком Рубіо та сенатором Ліндсі Гремом, «щоб донести бачення Президента України Володимира Зеленського щодо мирних зусиль і скоординувати позиції протягом цього критично важливого тижня».
15 травня росЗМІ повідомили, що делегація росії вже прибула у Стамбул. Як і у 2022-му, її очолив помічник російського президента Володимир Мединський. Чи візьме участь очільник рф Володимири Путін — наразі невідомо. Також у складі групи:
- заступник міністра закордонних справ росії Михайло Галузін;
- начальник Головного управління Генерального штабу Збройних сил рф Ігор Костюков;
- заступник міністра оборони рф Олександр Фомін.
Контекст
Зустріч у Стамбулі 15 травня [згодом була перенесена на 16 травня – ред.] була запропонована Кремлем напередодні. Російський президент Володимир Путін озвучив ініціативу прямих переговорів, після того як Україна та її партнери закликали до запровадження 30-денного перемир’я. За словами речника Путіна Дмитра Пєскова, Москва нібито підтримує ідею припинення вогню, але висловлює застереження щодо продовження постачання озброєння Україні.
Напередодні, 10 травня, до Києва прибули лідери чотирьох європейських держав — президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, прем’єр-міністри Великої Британії та Польщі Кір Стармер і Дональд Туск. Після перемовин у Києві вони разом із Зеленським провели телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом.

Туск, Стармер, Зеленський, Макрон і Мерц. Фото: ZelenskyyUa/X
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга повідомив, що в рамках зустрічі було озвучено консолідовану позицію про повне припинення вогню з 12 травня як основу для початку мирного процесу. За його словами, у разі погодження росії на перемир’я й забезпечення міжнародного моніторингу сторони готові перейти до переговорів.
Європейські лідери у спільній заяві попередили, що в разі відмови Москви від припинення вогню ЄС готує 17-й пакет санкцій, зокрема проти енергетичного сектору та тіньового флоту рф. США також висловили готовність до посилення економічного тиску на Кремль.
Президент США Дональд Трамп зі свого боку підтримав проведення переговорів у Стамбулі. У соцмережі Truth Social він написав, що зустріч дозволить зрозуміти, чи можлива мирна угода між Києвом і Москвою. Водночас Трамп висловив сумнів у готовності Путіна до домовленостей, зазначивши, що той «надто зайнятий святкуванням перемоги у Другій світовій війні».
Чи відвідає сам Трамп Туреччину 15 травня — наразі невідомо [не відвідав – ред.]. Очікується його візит до Близького Сходу, проте офіційного підтвердження участі в зустрічі у Стамбулі поки немає. Напередодні ж Трамп провів телефонну розмову з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом, під час якої було обговорено підтримку мирного процесу та візит турецького лідера до США. Це буде перша потенційна очна зустріч Зеленського й Путіна з початку повномасштабної війни, яка триває з лютого 2022 року. Попередній раунд переговорів між делегаціями обох країн проходив саме у Стамбулі весною 2022 року, однак не приніс результатів.
13 травня президент України Володимир Зеленський повідомив на пресконференції, що в четвер він планує зустрітись в Анкарі з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, як писала Європейська правда.
«Ми будемо чекати на зустріч з Путіним у Туреччині», — повідомив тоді Зеленський. Нардеп Ярослав Железняк повідомив, що президентський літак вилетів із Польщі в сторону Туреччини. «Це десь теоретично він об 11-тій буде в Анкарі», — написав депутат у своєму телеграм-каналі.
11 травня президент України Володимир Зеленський заявив, що готовий до прямих переговорів із президентом рф Володимиром Путіним у Стамбулі в четвер, 15 травня. Про це глава держави повідомив у своєму Telegram-каналі, зазначивши, що очікує на прибуття російського лідера до Туреччини на особисту зустріч.
«Я буду в цей четвер, п’ятнадцятого травня, у Туреччині – і очікую на Путіна в Туреччині. Особисто. І сподіваюсь, що Путін цього разу не шукатиме причин, чому він щось не може. Ми готові говорити, щоб закінчити війну. Четвер, Туреччина», — написав Зеленський у неділю, 11 травня.
Він також наголосив, що з понеділка, 12 травня, Україна очікує на повне й безумовне припинення вогню з боку росії, яке має стати основою для подальшого дипломатичного врегулювання. За словами президента, Київ відкритий до будь-яких форматів переговорів, якщо вони дійсно сприятимуть досягненню миру.
«Очікуємо на припинення вогню — ця пропозиція на столі. Повне й безумовне припинення вогню — тривале, щоб дати необхідну основу дипломатії, — може значно наблизити мир. Україна давно це пропонує, партнери пропонують. Увесь світ про це каже. Очікуємо на ясну відповідь від Росії. Війну Росії все одно доведеться закінчувати», — заявив Зеленський.
Президент також зазначив, що українські війська готові «дзеркально» реагувати на атаки з боку рф, якщо ті продовжаться після оголошеної дати припинення вогню.