Кошта: угода між ЄС і Британією щодо Гібралтару "не за горами"
Голова Європейської ради Антоніу Кошта заявив у понеділок у Лондоні, що угода між Європейським Союзом і Великою Британією про статус Гібралтару "близька", оскільки переговори просуваються, незважаючи на те, що це питання не було включено до порядку денного першого саміту після Brexit.
Про це Кошта сказав на пресконференції за підсумками саміту разом з головою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн і прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером, повідомляє "Європейська правда".
"Я відчуваю, що ми недалеко", – сказав він.
Спочатку Кошта припустився помилки і сказав, що угода "не дуже близька", що викликало сміх і змусило британського прем'єра попередити його про помилку. Стармер тоді сказав, що це "важливе уточнення: ми дуже близькі", не давши зрозуміти, чи поділяє він європейське враження, що угода близька, чи просто вказав голові Європейської ради на непорозуміння.
"Щодо Гібралтару, британський уряд і Комісія ведуть переговори", – зазначив Кошта, підкресливши, що комісар з торгівлі та переговорник ЄС з Великою Британією Марош Шефчович і міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі "роблять дуже хорошу роботу".
Спільна заява Великої Британії та ЄС про те, що "перегорнуто сторінку" після Brexit і розпочато "новий розділ" у двосторонніх відносинах, містить зобов'язання повністю виконати угоди про вихід та угоду, що визначає подальші рамки, хоча не згадуються питання, які, як у випадку з Гібралтаром, є частиною цих угод, але залишаються невирішеними.
Переговори про статус Гібралтару тривають уже понад чотири роки. Проблемні моменти стосуються насамперед регулювання перетину кордону, оскільки Британія більше не є членом ЄС.
Хоча на початку минулого року сторони говорили про прогрес, Мадрид згодом зажадав, аби іспанська сторона взяла на себе контроль над аеропортом Гібралтару – крок, який у Лондоні вважають неприйнятним.
Конфлікт загострився 11 жовтня, коли іспанська поліція ненадовго відновила більш суворий прикордонний контроль, вимагаючи від гібралтарців штамп у паспорті для в'їзду до Іспанії (а не просто посвідчення особи).
Свобода пересування має важливе значення для Гібралтару, оскільки територія з населенням близько 34 тисяч людей залежить від близько 15 тисяч працівників, які щодня перетинають кордон з боку Іспанії.
Читайте також: Не лише острівна Британія: як Brexit вплинув на кордони в Європі.