
Аналітики дізналися, скільки військових технологій Китай викрав у Росії
Китайське шпигунство та хакерські атаки на російські підприємства оборонного комплексу не рідкісне явище, зазначає ChinaPower.
Потік зброї з Росії в Китаю під час правління Володимира Путіна почав вичерпуватися. З 2009 до 2023 року імпорт озброєнь Китаєм знизився на 40% порівняно з попереднім 15-річним періодом. Про це повідомляє аналітичний центр ChinaPower.
Частка Росії імпорті китайської зброї впала з 85% до 68%. Проте причина полягає не тільки у війні Росії та України стала причиною спаду. Зниження також пов'язане з копіюванням Китаєм російських систем озброєнь та масовими крадіжками інтелектуальної власності та технологій.
За останні 20 років зафіксовано не менше 21 випадку китайського шпигунства та хакерських атак на російські підприємства оборонного комплексу, насамперед у галузі аерокосмічних технологій. Відомо про щонайменше 11 справ у Росії стосовно витоку секретних даних.
Китай також систематично порушував умови ліцензійних угод із російськими постачальниками, копіюючи та адаптуючи техніку для потреб. Наприклад, винищувач J-11 був скопійований із російського Су-27, а китайський зенітно-ракетний комплекс HQ-9 підозріло схожий на С-300.
Російська держкорпорація Ростех в 2019 році офіційно заявила, що за 17 років зафіксовано 500 випадків незаконного копіювання її продукції. У рідкісному публічному коментарі компанія відкрито звинуватила Китай у клонуванні авіаційних двигунів, літаків Сухий, палубних винищувачів, систем ППО, переносних зенітних ракет та аналогів ЗРПК Панцир.
Після копіювання техніки у Росії Китай скоротив її закупівлі та виробляє сучасні види озброєнь самостійно - від винищувачів до військових кораблів. Проте у критично важливій сфері авіаційних двигунів залежність від Росії зберігається.
У військових взаєминах між країнами відбулися й інші зміни. Тепер Росія все частіше звертається до Китаю як до ключового постачальника компонентів і технологій. За інформацією Управління національної розвідки США, китайські державні оборонні компанії продовжують постачання в Росію продукції подвійного призначення: напівпровідників, дронів, комплектуючих для винищувачів та обладнання для радіоелектронної боротьби. Особливого значення набувають постачання верстатів з числовим програмним управлінням, без яких неможливе виробництво військової техніки.
З січня 2022 по липень 2023 року обсяг щомісячного експорту таких верстатів з Китаю до Росії зріс майже в 10 разів - з 7 млрд доларів до більш ніж 68 млрд доларів. Китай постачання озброєнь Росії завжди категорично заперечував.
Нагадаємо, співробітники міграційної поліції видворили з України громадянина Китаю, що вів розвідувальну діяльність, прикриваючись офіційним науково-технічною співпрацею між країнами. Вчений перед цим відбував покарання у виправних колоніях Дніпропетровської області, а потім - у Запорізькій.
Китай створив гігантську армію шпигунів - WSJ
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp