SpaceX Маска лідирує в тендері на «Золотий купол» Трампа — що він пропонує
Компанія Ілона Маска SpaceX лідирує у тендерній боротьбі за створення протиракетного щита «Золотий купол» президента США Дональда Трампа, повідомляє Reuters із посиланням на власні джерела.
За даними агентства, SpaceX співпрацює з розробником програмного забезпечення Palantir та виробником безпілотників Anduril на створення ключових елементів проєкту. Примітно, що всі три компанії були засновані підприємцями, які є активними політичними прихильниками Дональда Трампа.
Що вони пропонують
- Згідно з попереднім планом, система включатиме від 400 до понад 1 000 супутників-спостерігачів і окрему групу зі 200 супутників-перехоплювачів, оснащених ракетами або лазерами.
- При цьому SpaceX не братиме участі в озброєнні супутників, а зосередиться на їх запуску та супутниковій інфраструктурі.
- SpaceX запропонувала доступ до своєї технології у форматі передплати — уряд США не володітиме системою, а лише оплачуватиме її використання.
- Це дозволить уникнути традиційних процедур держзакупівель і пришвидшити реалізацію проєкту, повідомили два джерела.
- Однак концепція викликає занепокоєння серед посадовців Пентагону через потенційну втрату контролю над критично важливою системою.
- SpaceX підрахувала, що початкові роботи з розробки та проєктування супутникової системи спостереження можуть коштувати від $6 млрд до $10 млрд.
Плани Пентагону передбачають старт поставок компонентів системи вже з 2026 року, з подальшим розширенням після 2030 року. За оцінками експертів, вартість проєкту може сягнути сотень мільярдів доларів.
У розробці концепції беруть участь представники Пентагону, Білого дому та особисті радники президента, включно з Ілоном Маском, який офіційно виконує роль спеціального радника з питань ефективності уряду.
Процес відбору перебуває на ранній стадії, і остаточна структура проєкту ще може суттєво змінитися. Участь у проєкті також виявили понад 180 компаній, зокрема стартапи в галузі оборони, такі як Epirus, Ursa Major і Armada. Однак саме SpaceX–Palantir–Anduril є лідерами завдяки технічному досвіду, політичному впливу та наявності вже розгорнутої інфраструктури запусків і супутників.
Представники Білого дому, Пентагону, SpaceX, Palantir і Anduril утрималися від коментарів. Ілон Маск після публікації матеріалу відреагував на новину у своїй соцмережі X лаконічним дописом: «Це неправда».
Нагадаємо, більшість Кремнієвої долини до недавнього часу вважали співпрацю з Пентагоном неприйнятною. Але ставлення змінилося з початком війни в Україні, конфліктів на Близькому Сході та загрозою зіткнення з Китаєм. Міністерство оборони США навіть прагне залучити топфахівців Кремнієвої долини до військової служби.
Читайте також: Технологічні гіганти кидають виклик традиційним оборонним підрядникам у боротьбі за контракти Пентагону