
США пропонували Ірану передати збагачений уран Росії - ЗМІ
Спецпосланець Трампа Стів Віткофф порушив це питання на непрямих переговорах між главою МЗС Ірану Аббасом Арагчі.
Вашингтон продовжує свої спроби згорнути ядерну програму Тегерана та не допустити її використання для створення ядерної зброї. Зокрема, США пропонували Ірану передати запаси збагаченого урану третій країні, наприклад, Росії. Про це повідомляє The Guardian.
Питання передачі урану третій стороні, за даними видання, порушували на непрямих переговорах між главою МЗС Ірану Аббасом Арагчі та спеціальним посланцем президента США Стівом Віткоффом, що відбулися 12 квітня. Проте це питання вважається однією з головних перешкод на шляху до майбутньої ядерної угоди між США та Іраном.
Іран, найімовірніше, відкине пропозицію американської сторони. Тегеран наполягає на тому, щоб запас, накопичений за останні чотири роки, залишився на його території під суворим контролем Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).
Іранський правлячий режим вважає уран запобіжником або своєрідною страховкою на випадок, якщо майбутня адміністрація США знову вийде з угоди. Адже відомо, що президент США Дональд Трамп у 2018 році вже відкидав домовленості, досягнуті за президентства Барака Обами у 2015 році.
У Тегерані наголошують: якщо запаси будуть вивезені, а США знову зірвуть угоду, Ірану доведеться відновлювати програму збагачення урану з нуля.
Більшість переговорів 12 квітня проводилися опосередковано, за посередництва Оману, відбулися також і прямі зустрічі Віткоффа з Арагчі.
Наступна зустріч американської та іранської сторін щодо ймовірної ядерної угоди відбудеться 19 квітня в Римі. Це розглядається як політичний жест Трампа в бік Італії, пише The Guardian. Відомо також, що віцепрезидент США Джей Ді Венс перебуватиме в Римі протягом великодніх вихідних.
Нагадаємо, що наприкінці березня, уповноважений президента США Дональда Трампа зі спеціальних місій Річард Гренелл заявив, що ядерна зброя в Україні після розпаду СРСР нібито "належала Росії".
Довідка
Україна в межах Будапештсьского меморандуму (серед підписантів якого була й американська сторона) змушена була передати свій ядерний запас Росії.
Колишній міністр охорони довкілля і ядерної енергетики Юрій Костенко в одному з інтерв'ю оголосив приблизні цифри.
«Лише вартість виробництва ядерних матеріалів: високозбагаченого урану і плутонію, які передала Україна Росії – більше 100 млрд доларів», – наголошує Костенко.
Також він наголошує, що слід доплюсувати до втрат "наші стратегічні носії, крилаті ракети, які, зрештою, використовувала Росія". За його оцінками, Україна втратила з цієї угоди пів трильйона доларів.
Заява Гренелла викликала бурхливу реакцію серед політиків і дипломатів. Посадовцю радили "вчити історію", а дехто навіть використовував щодо розумових здібностей представника Трампа нецензурні метафори.
За умовами Будапештського меморандуму: чи поверне Україна ядерну зброю
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp