Мінцифра не буде регулятором ринку криптовалюти в Україні — це вимога МВФ
Законопроєкт про віртуальні активи в Україні буде підготовлений до жовтня 2025 року. Документ розроблять за підтримки міжнародних партнерів і він визначить розподіл повноважень між регуляторами, розповіла агентству Інтерфакс-Україна перша заступниця голови Національного банку України Катерина Рожкова.
Зокрема вона розповіла, що через позицію МВФ регулятором точно не буде Мінцифри, однак зазначила, що досвід та бачення цього міністерства будуть враховані при розробці законопроєкту.
Рожкова зазначила, що в країнах ЄС регулювання ринку віртуальних активів здійснюється спільно: центральні банки відповідають за токени, забезпечені валютою або грошима, тоді як регулятори ринку цінних паперів або фінансові міністерства — за решту активів.
В Україні розробили модель, за якою НБУ зосередиться на регулюванні токенів, забезпечених валютами або грошима, а Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), регулюватиме всі віртуальні активи, пов’язані з матеріальними активами.
Після ухвалення закону НБУ розроблятиме власні підзаконні акти для врегулювання ринку у своїй частині, зазначила Рожкова.
Нагадаємо, у Верховній Раді були зареєстровані два законопроєкти, які мають врегулювати обіг віртуальних активів. Один від Мінцифри, другий — Національної комісії з цінних паперів та фондових ринків (НКЦПФР).
Обидва ґрунтуються на європейській директиві MiCA, що регулює емісію криптоактивів, однак у проєктах є розбіжності в класифікації та оподаткуванні операцій із криптою.
Заступник голови фінансового комітету Ярослав Железняк пояснював Forbes: «Головна відмінність у законопроєктах від Мінцифри та НКЦПФР – податки та орган, який буде регулювати: Нацкомісія, Мінцифри чи нова установа».
Пізніше залишився лише варіант від НКЦПФР, який і доопрацьовують із залученням міжнародних партнерів і НБУ.
Раніше голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної діяльності Данило Гетманцев заявляв, що криптовалюту в Україні можуть легалізувати в першому-другому кварталі 2025 року.