
Чия ядерка? "Помилка" в Будапештському меморандумі
Спеціальний представник Трампа Гренелл заявив, що ядерна зброя в Україні після розпаду СРСР належала Росії. Це викликало резонансну реакцію у світі.
Уповноважений президента США Дональда Трампа зі спеціальних місій Річард Гренелл заявив, що ядерна зброя, яка залишилася на території України після розпаду СРСР, належала Росії, і назвав це "неприємним фактом". Така заява викликала резонансну реакцію серед політиків і дипломатів світу.
"Помилка" в Будапештському меморандумі
"Давайте прояснимо Будапештський меморандум: ядерна зброя належала Росії і була залишками. Україна повернула ядерну зброю Росії. Вони не були українськими. Це неприємний факт", – написав Гренелл в X (Twitter).
Нагадаємо, у результаті розпаду Радянського Союзу в 1991 році, Україна успадкувала третій у світі ядерний арсенал (1734 стратегічні боєголовки). У січні 1994 року Білл Клінтон підписав тристоронню угоду з тодішніми президентами Росії та України Борисом Єльциним і Леонідом Кравчуком про ліквідацію арсеналу стратегічної ядерної зброї, який залишився на території України після розпаду СРСР.
У грудні того ж року США також приєдналися до Будапештського меморандуму, який передбачав зобов'язання Росії поважати територіальну цілісність України. 2 червня 1996 року Україна стала без’ядерною. Всі ядерні боєприпаси були передані до Росії, а до 2001 року – всі 176 пускових шахт були виведені з експлуатації.
"Вивчайте історію повністю"
Заява Гренелла викликала бурхливу реакцію серед політиків і дипломатів. Так, колишній посол США в Україні та експерт з ядерної зброї Стівен Пайфер, у відповідь заявив, що посланник Трампа зараз "категорично неправий".
За його словами, Україна відправила ядерні боєголовки до Росії на ліквідацію через те, що Москва взяла на себе зобов'язання поважати суверенітет і територіальну цілісність країни.
"Вивчайте історію повністю", – звернувся Пайфер до Гренелла.
"Ядерні боєголовки в Україні були колишніми радянськими, а не російськими. Боєголовки, що зберігалися, перебували виключно в Україні. МБР (міжконтинентальні балістичні ракети – ред.) та бомбардувальники були знищені в Україні, за винятком невеликої кількості відправлених до Росії для списання боргів", – додав Пайфер.
Неправдиві факти
Екс-конгресмен від Республіканської партії Адам Кінзінгер також розкритикував заяву Греннела.
"Вони були радянськими, ти тупий шолом для дупи. Тобто вони були однаково й українськими, і російськими. Це базові знання", – написав Кінзінгер.
Обурення висловив також британський політик, колишній лідер Партії незалежності Великої Британії Генрі Девід Болтон.
"Подає абсолютно неправдиві факти. Він або не знає, або навмисно обманює вас. Ця ядерна зброя була абсолютно НЕ російською. Вона була успадкована Україною після розпаду Радянського Союзу", – повідомив Болтон.
Колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко вважає, що заяви, які звучать від оточення Трампа, лише посилюють бажання неядерних країн мати власну ядерну зброю.
"Здається, в адміністрації США оголосили конкурс на титул Містер невіглас. Бути настільки неосвіченим і упередженим треба ще вміти. Але таке у них тепер є нормою. Не розуміють, це - ще один аргумент на користь володіння ядерною зброєю і не лише для України", – написав Огризко у соцмережі Х, реагуючи на заяву Гренелла.
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp