FT: у Лондоні судять болгарських шпигунів, які переслідували українських військових на користь Росії
Група болгарських шпигунів, які працюють на Росію, переслідувала українських солдатів, які проходили навчання на зенітно-ракетній системі Patriot на військовій базі США.
Про це йшлося під час судового засідання у Лондоні, пише Financial Times.
Присяжним в Олд-Бейлі повідомили, що деякі члени групи планували операцію в казармах Patch ‒ американському об'єкті неподалік Штутгарта в Німеччині, з жовтня 2022 року до їхнього арешту в лютому 2023 року.
Звинувачення висунуті трьом громадян Болгарії, які мешкають у Великій Британії ‒ 33-річній Катрін Івановій, 30-річній Вані Габеровій і 39-річному Тихомиру Іванчеву. Їх звинувачують у змові з метою шпигунства.
Обвинувачення стверджує, що вони діяли під керівництвом Яна Марсалека, громадянина Австрії, який, ймовірно, підтримував зв'язок з російською розвідкою. Марсалек, який використовував псевдонім Руперт Тіц, вважав, що на базі розміщувалися українські війська, які проходили навчання на Patriot.
Лідер групи, 46-річний Орлін Русєв, обговорив з Марсалеком використання IMSI-перехоплювачів для відстеження даних мобільних телефонів військовослужбовців на базі. Русєв визнав себе винним у змові з метою шпигунства. Пристрої IMSI можуть відстежувати мобільні телефони та витягувати конфіденційну інформацію, таку як паролі.
Елісон Морган, королівська адвокатка із Королівської прокурорської служби, повідомила суд, що це спостереження велося у жовтні та листопаді 2022 року ‒ “в абсолютно вирішальний момент” повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
“Українського солдата на авіабазі повністю ідентифіковано, і куди він бере цей телефон після того, як проходить навчання на цій авіабазі?”, ‒ сказала Морган. Вона додала: “Не може бути серйознішого типу інформації, яку вони намагалися зібрати, щоб дозволити людям точно знати, де українські солдати з таким типом дислокації можуть бути в майбутньому”.
Підписуйтесь на наш Youtube канал
Суд дізнався, що Іванова та 43-річний Бісер Джамбазов у жовтні 2022 року вирушили до Штутгарту, де вони знімали на відео елементи безпеки на базі Patch Barracks, такі як огородження, камери та інфрачервоні датчики. Джамбазов визнав себе винним у змові з метою шпигунства.
Присяжним показали повідомлення в Telegram, в яких Марсалек закликав Русєва бути обережнішим, “бо німці зараз дуже нервують через діяльність російської розвідки на місцях”.
Операцію зупинили після арештів Русєва, Джамбазова та Іванової 8 лютого 2023 року британською поліцією за адресами у Великій Британії.
Присяжні також дізналися про більш ранню операцію зі спостереження за громадянином Росії Кирилом Качуром, якого Москва згодом визнала “іноземним агентом”. Під час місії зі спостереження за Качуром у районі міста Будва у Чорногорії у січні та лютому 2022 року Іванчев та Іванова нібито зустрілися з жінкою-шпигуном з Росії, відомою як “червоний горобець”.
Присяжним показали повідомлення, в яких Марсалек перед цими зустрічами висловив занепокоєння Русєву з приводу “конкурентних почуттів” між болгарською та російською командами на місцях.
“Червоний горобець”, справжнє ім'я якої не було розкрито у суді, планувала заарештувати та екстрадувати Качура з використанням ордера Інтерполу, за підтримки болгарського спостереження, заявили прокурори.
Іванова, Габерова та Іванчев заперечують звинувачення у змові з метою збору інформації, корисної для ворога, у період із серпня 2020 року до лютого 2023 року. Іванова також заперечує наявність підроблених документів для ідентифікації. Судовий процес триває.