В ОБСЄ опублікували висновки щодо порушень на виборах у Грузії
Влада Грузії напередодні парламентських виборів вжила заходів, які дали їй перевагу – серед іншого йдеться про програму амністії та обмеження присутності місцевих спостерігачів на перевірці електронного голосування.
Про це йдеться у звіті спостережної місії БДІПЛ/ОБСЄ, витяги з якого опублікував портал SOVA, передає "Європейська правда".
У документі спостерігачі акцентували на порушеннях, які були зафіксовані у період передвиборчої кампанії та безпосередньо в день голосування 26 жовтня.
Міжнародна місія наголосила, що деякі кроки, які правляча партія зробила перед виборами – дали їй перевагу.
Реклама:
Зокрема, серед таких спостерігачі вказали на програму амністії за список злочинів, яка стосується великої кількості людей. Вони стверджують – такий крок дав керівній партії "неправомірну перевагу", а також він "стер грань між партією і державою, що суперечить передовій міжнародній практиці та зобов'язанням, взятим перед ОБСЄ".
Крім того, наголошується, що Центрвиборчком не дозволив місцевим спостерігачам і представникам політичних партій бути присутніми на перевірці електронних виборів і надав відповідну документацію в обмеженому обсязі, тим самим обмеживши прозорість.
Спостерігачі розповіли, що у жовтні Центрвиборчком доручив компанії провести нову перевірку пристроїв спеціально до парламентських виборів. Хоча два з трьох етапів перевірки було завершено, відповідний звіт не було опубліковано до дня голосування.
"Ключові зацікавлені сторони, такі як політичні партії та місцеві спостерігачі, не були допущені до участі в процесі аудиту і мали обмежений доступ до відповідної документації, що обмежувало прозорість і суперечило передовій міжнародній практиці", – зазначили міжнародні спостерігачі.
Зокрема, у БДІПЛ/ ОБСЄ відзначили й тиск на громадян. Вони акцентували, що повідомлення про залякування, примус і тиск викликають занепокоєння, оскільки деякі виборці можуть бути не в змозі вільно обирати і бояться вільно голосувати.
У доповіді описуються і випадки можливого порушення таємниці голосування.
"Камери часто дивилися прямо на пристрої ідентифікації виборців або кабіни для голосування, що потенційно ставило під загрозу таємницю голосування", – розповіли вони.
Також спостерігачі зазначили, що за межами виборчих дільниць обліком виборців займалися невідомі, а всередині дільниць – представники партій.
"За звітами спостерігачів міжнародної моніторингової місії, на 4% виборчих дільниць голосували цілі сім'ї або групи людей одночасно. У низці випадків спостерігачі Міжнародної моніторингової місії отримували повідомлення про ймовірні звинувачення в підкупі виборців", – додали у звіті БДІПЛ/ОБСЄ.
Нещодавно повідомляли, що у ЄС очікують від влади Грузії належного розслідування проблем, які помітили під час парламентських виборів, та орієнтуватимуться у своїй оцінці виборів на фінальну доповідь міжнародних спостерігачів.
У Грузії прокуратура, Міністерство внутрішніх справ і Спеціальна слідча служба розпочали розслідування фактів ймовірних злочинів, скоєних у передвиборчий період і в день виборів, у 47 кримінальних справах.
30 жовтня прокуратура Грузії викликала президентку Зурабішвілі на допит у зв'язку з повідомлення про фальсифікацію виборів. Сама ж вона відмовилась приходити на допит.
Читайте також у статті "ЄвроПравди", як пройшли вибори у Грузії й чи зважиться Захід підтримати протести.