Росіяни продовжують своє просування на різних ділянках фронту. Зокрема окупанти просунулися на південний схід від Куп'янська на сході Харківської області. Кадри геолокації підтверджують заняття ними частини села Колесникове, а російські мілітаристські блогери стверджують, що росіянам вдалося перерізати шосе Куп'янськ — Борова в районі Кругляківки. Офіційних підтверджень виходу російських частин до траси на Борову ще немає, але очевидно, що вона знаходиться ЗСУ не можуть її повноцінно використати.
Значення успіху росіян
Це означає, що російській армії фактично вдалось розрізати український плацдарм на східному березі річки Оскол. Тепер постачання підрозділів ЗСУ, що обороняються в районі східних передмість Куп'янська, зав'язане на єдиний напіврозбитий міст трасою Чугуїв — Сватове. Така логістика виглядає вкрай ненадійною і може обірватися з першим влучним потраплянням авіабомби або ракети в опору моста.
Повідомляється також про продовження російських атак на багатьох інших напрямках — на схід, південний схід і північний схід від Куп'янська.
Обов'язкова евакуація
Голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синегубов 15 жовтня оголосив про обов'язкову евакуацію всіх громадян, які проживають у місті Куп'янську, а також громади Кондрашівка, Курилівка та Борова — “через погіршення військової ситуації”.
Важливість Куп'янська
До війни Куп'янська агломерація з населенням понад 55 тисяч осіб входила до числа найбільших у Харківській області. До того ж, Куп'янськ — великий транспортний вузол, через нього проходить кілька автотрас і п'ять залізничних гілок.
Місто було захоплене російськими військами на самому початку вторгнення у лютому 2022 року. Куп'янськграв ключову роль у військовому постачанні, зокрема, через нього перекидалися війська і вантажі з території Білгородської області для російського угруповання, що діяло під Ізюмом.
У вересні 2022 року внаслідок контрнаступу ЗСУ Куп'янськ звільнили та відкинули російські частини далеко на схід за річку Оскол. Влітку 2023 року російські війська знову перейшли у наступ на Куп'янському напрямі, але, незважаючи на велику чисельність та хороше технічне оснащення зібраного ними угрупування Захід, просування йшло повільно.
Проте до осені 2024 року російській армії вдалося підійти до Куп'янська на загрозливу відстань. Місто зазнає постійних обстрілів та руйнувань, більшість жителів покинули його ще до розпорядження про евакуацію.
Загроза для Слов'янська та Краматорська
Захопити весь Куп'янськ росіянам буде дуже складно. Більшість міста розташована на високому протилежному березі, міст через річку у разі наближення російських військ напевно буде підірваний.
Навряд чи суттєво полегшить російську військову логістику та взяття залізничної станції Куп'янськ-Вузлової. Вона хоч і знаходиться на східному березі Оскола, але побудована настільки близько до річки, що із західного берега по ній можна вести вогонь прямим наведенням.
Проте ліквідація українського плацдарму на лівому березі Оскола та витіснення ЗСУ за водосховище дозволяє російській армії створити там стійку оборону та убезпечити правий фланг її угруповання. Це, у свою чергу, створює передумови для зміни напряму ударів — просування на південь уздовж річки та залізниці у бік Слов'янсько-краматорської агломерації.