Президент України Володимир Зеленський виступив у Верховній раді із презентацією так званого “плану перемоги”, з яким він їздив наприкінці вересня до США. План складається з п'яти пунктів та трьох таємних додатків. "Путін глухий до всіх інших, але українці повинні змінити обставини так, щоб Росія була примушена до миру", - сказав на початку виступу Зеленський. За його словами, війна може завершитися наступного року, якщо план буде реалізовано.
П'ять пунктів
Перший пункт – геополітичний: запрошення України до НАТО зараз.
Другий пункт - оборона: продовження операцій на території Росії та зняття обмежень по ударах по її території, спільне з партнерами знищення російської авіації, розширення використання дронів і ракет, доступу до розвідданих союзників. Цей пункт має також таємний додаток. Зеленський назвав це поверненням війни на територію Росії.
Третій пункт — стримування: Україна пропонує розмістити на своїй території якийсь неядерний стратегічний пакет стримування, який буде достатнім для захисту будь-якої військової загрози з боку Росії. Також у цьому пункті є таємна програма, її вже отримали лідери США, Британії, Франції, Італії та Німеччини.
Четвертий пункт — розвиток економічного потенціалу України та посилення санкцій (є таємний додаток, який передається США та ЄС).
П'ятий пункт розрахований на повоєнний час: після війни українські військові можуть використати свій досвід для зміцнення оборони НАТО і Європи, українські військові зможуть замістити частину американського контингенту в Європі.
Реакція на план
Прес-секретар російського диктатора Дмитро Пєсков назвав план Зеленського "ефемерним".
Посол США при НАТО Джуліан Сміт заявила, що Альянс не планує запрошувати Україну до вступу найближчим часом. За словами дипломата, позиція НАТО щодо майбутнього членства України в Альянсі є дуже чіткою.
“Ми заявили цього літа на 75-му ювілейному саміті НАТО у Вашингтоні, що Україна перебуває на незворотному шляху до членства і стане членом Альянсу. Наразі ми не знаходимося на тому етапі, коли Альянс обговорює надання запрошення Україні в короткостроковій перспективі”, — сказала посол під час брифінгу перед початком засідання міністрів оборони країн НАТО у Брюсселі.
Раніше український посол при НАТО Наталія Галібаренко заявила, що Україна дипломатичними каналами просить про запрошення до Альянсу ще до того моменту, як Джо Байден залишить посаду президента США.
"Ми прийняли цей план до уваги, обговорюватимемо окремі його аспекти, з багатьох питань необхідно поглибити наше розуміння, у нас буде діалог за зачиненими дверима, і я не можу зараз заявити, що ми повністю підтримуємо всі його пункти", - заявив Генеральний секретар НАТО Марк Рютте на прес-конференції у штаб-квартирі альянсу у Брюсселі.
Тиск на Росію
Суть плану Зеленського – це пропозиція західним партнерам, зазначає політолог Володимир Фесенко.
“І головна ідея цього плану – це силовий тиск, сила. Потрібно демонструвати Путіну силу. А як? Позитив цього плану полягає в тому, що він є комплексним — охоплює різні напрями цього тиску, різні пропозиції, що треба зробити. Зокрема йдеться про посилення ціни війни для Путіна, для путінської Росії. Головне — акцент на те, що Заходу, зрештою, треба демонструвати чинність — і в підтримці України, і головне — у тиску на Путіна. У цьому я бачу головне значення цього плану”, - вважає Фесенко.