Україна і Чехія підписали безпекову угоду, опубліковано текст
Україна і Чехія підписали двосторонню безпекову угоду у продовження Вільнюської декларації Групи семи щодо "гарантій безпеки" для України; це 24-та подібна угода.
Як повідомляє "Європейська правда", про це оголосила пресслужба Офісу президента.
Угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку між Україною та Чехією підписали на полях саміту Європейської політичної спільноти у Британії.
З боку України документ підписав президент Володимир Зеленський, з боку Чехії – прем’єр-міністр Петр Фіала.
Реклама:
"Значну частину угоди присвячено посиленій співпраці у військово-технічній сфері, передусім ідеться про боєприпаси малого та великого калібрів, можливості виробництва стрілецької зброї та легких озброєнь, а також БпЛА, засобів радіоелектронної боротьби та важкої техніки", – акцентували у комюніке Офісу президента.
Чехія планує і надалі допомагати Україні отримувати артилерійські снаряди калібрів 155 мм та 122 мм за підтримки країн-партнерів.
Крім того, угода передбачає посилення потужностей з виробництва боєприпасів на території обох країн та створення спільних підприємств.
"Особливістю співробітництва у невійськовій сфері є партнерство Чехії з Дніпром та Дніпропетровською областю для відновлення, відбудови та сталого розвитку. Чехія також має намір відкрити у Дніпрі дипломатичне представництво для посилення співпраці й допомоги", – зазначають у комюніке.
Україномовний текст документа вже опублікований на сайті ОП.
Великий розділ щодо безпеки та оборони ретельно розписує напрямки співпраці у багатьох сферах, від постачання військової техніки та боєприпасів до співпраці в оборонній промисловості та протидії кіберзагрозам. Співпраця оборонної промисловості у тому числі передбачає можливість розміщення українських потужностей у Чехії з можливістю повернення в Україну, коли для цього буде сприятливий час; також планують створити сприятливі умови для роботи чеської оборонної промисловості на українській території.
"Чеська Республіка має намір підтримати інтеграцію оборонної промисловості України в європейську оборонну технологічну та промислову базу, ураховуючи також можливості, які надає Європейська оборонно-промислова стратегія та Європейська програма оборонної промисловості", – зазначають в угоді.
Чехія підтверджує, що продовжить активно допомагати Україні у рамках "коаліцій спроможностей", у яких вона бере участь – "артилерійській", "авіаційній" та щодо розмінування. Також Чехія декларує наміри далі активно брати участь у роботі місії ЄС з військової допомоги Україні та змінювати і розширювати її відповідно до потреб України. Планується співпраця у сфері професійної військової освіти.
Текст угоди включає також пункти про політичну підтримку з боку Чехії на міжнародній арені, у тому числі у питанні санкцій проти Росії, сприяння розслідуванню злочинів РФ та стягнення з неї компенсацій за збитки, великий блок про співпрацю у питанні відбудови України; підтримку енергетичної та іншої критичної інфраструктури України, гуманітарну підтримку, протидію хімічним, біологічним, радіологічним та ядерним ризикам, співпрацю у протидії кіберзагрозам та ворожим інформаційним впливам, співпрацю у сфері розвідки та контррозвідки.
Угода містить окремий блок щодо реформ в Україні, де акцентують, що вони є необхідними для європейських та євроатлантичних прагнень України, а також для її майбутньої безпеки, процвітання, демократії та стійкості її інституцій.
У разі майбутнього збройного нападу Росії на Україну передбачається скликання консультацій за запитом будь-якої зі сторін угоди протягом 24 годин у двосторонньому форматі або інакше, як обидві сторони вважатимуть за потрібне.
Окремо зазначено, що майбутнє України та її громадян пов’язане з ЄС і НАТО, і дана угода не може створити альтернативу членству України в НАТО.
"Чеська Республіка продовжуватиме підтримувати Україну на її шляху до членства в ЄС і надавати практичні рекомендації та допомогу… Учасники поглиблюватимуть двосторонні відносини шляхом подальшого зміцнення форматів регулярних консультацій та обміну практичним досвідом членства Чеської Республіки як у ЄС, так і в НАТО", – йдеться у документі.
Цього ж дня відбулося підписання двосторонньої безпекової угоди України та Словенії, вона стала 25-м таким документом.
Нагадаємо, у тиждень саміту НАТО були підписані безпекові угоди з Польщею, Люксембургом та Румунією. Також на полях саміту підписали додатковий договір Ukraine Compact - багатосторонній документ, що містить зобов’язання щодо підтримки України.