Українці відповіли, чи прагнуть вони "дружніх відносин" з Росією
Три четверті громадян країни бажають, що кордони з РФ були закриті, а також щоб існували візи та митниця.
Переважна більшість українців - 75% - виступають за те, що були закриті кордони, а також існували візи й митниця з РФ. Водночас 12% хотіли б, щоб країни "були дружніми", з відкритими кордонами, без віз і митниці. Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) 17-23 лютого і 16-22 травня.
У 2013 році ці показники становили 15% і 70% відповідно, а ще 12% опитаних узагалі хотіли об'єднання в одну державу (нині так вважає 0,3% респондентів).
У регіональному вимірі "дружніми країнами" Україну й РФ прагнуть бачити на сході країни (20%) і на півдні (15%), менше в центрі (11%) і на заході (10%).
В етномовному вимірі 17% російськомовних хотіли би бачити Україну й РФ дружніми (за візи і митниці виступає 71%), 14% двомовних і 10% україномовних.
Разом з тим, до РФ нині негативно або критично ставляться 94% українців, позитивно або нейтрально - тільки 5%.
До жителів РФ негативно й критично ставляться 80% опитаних, позитивно й нейтрально - 6%, а ще 14% не змогли визначитися з відповіддю.
У лютому 2022 року, перед повномасштабним вторгненням, 34% українців добре ставилися до Росії, а в листопаді 2021 року 75% відповіли, що добре ставляться до простих росіян - жителів Росії.
"У 2020 році 57% українців вірили, що в майбутньому Україна зможе нормалізувати відносини з Росією, але тепер можна впевнено говорити, що абсолютна більшість українців не хочуть мати нічого спільного з Росією та росіянами та на багато років уперед будуть їх сприймати як ворогів", - прокоментував результати дослідження виконавчий директор КМІС Антон Грушецький.
Водночас він зазначив, що в РФ прагнуть підігрівати взаємні звинувачення, щоб налаштувати українців одне проти одного.
"Українці все ж усвідомлюють екзистенційну загрозу від Росії (нещодавнє опитування засвідчило, що більшість це розуміє, зокрема 60% вірять, що Росія хоче знищити українську націю або здійснити фізичний геноцид), хоча очевидними є й певні негативні тренди в суспільних настроях. На нашу думку, владі, журналістам, громадським активістам і пересічним громадянам варто зосереджуватися на інклюзивних інтерпретаціях, які мають бути фундаментом світогляду сучасної української громадянської нації", - додав він.
Нагадаємо, переважна більшість громадян України - 66% - вірять, що перемогти країну-агресорку Росію можна військовим шляхом.
Водночас 46% українців вважають, що ухилятися від служби в армії не соромно, тоді ж як 29% думають навпаки.
Стало відомо, скільки українців відчувають себе європейцями
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp