Мы в соціальних мережах

Facebook

Showreel

Video

Фінансування Росгвардії та МВС РФ: справу проти Марченко передали до суду

20:16:37

Прокурори скерували до суду обвинувальний акт щодо дружини підозрюваного у держзраді Віктора Медведчука Оксани Марченко за вчинення злочинів проти нацбезпеки України. Про це повідомила пресслужба Офісу генпрокурора у вівторок, 28 травня.    Дружина колишнього народного депутата, лідера забороненої партії ОПЗЖ, який вже позбавлений громадянства України, була кінцевим бенефіціаром мережі київських компаній і підприємств у Ялті. Через них Марченко упродовж 2014-2022 років переводила мільйонні суми на фінансування Росгвардії та МВС РФ, а також передавала матеріальні ресурси незаконним збройним формуванням Росії.   Разом із двома директорами ТОВ та менеджеркою компанії вона перерахувала Росії понад 21 млн гривень під виглядом сплати податків та зборів за нібито охорону нерухомості на території анексованого півострова.   Під час розслідування за клопотанням прокурорів арештовано майно та активи обвинуваченої вартістю понад 18,4 млрд гривень. Зокрема, накладено арешт на рухоме майно вартістю понад 7,5 млрд гривень та нерухомість на 2,1 млрд гривень, а також на цінні папери на 5,3 млрд гривень та корпоративні права.   Одного зі спільників Марченко вже засуджено до позбавлення волі. Обвинувальний акт стосовно ще двох - на розгляді в суді.   Дружині Медведчука інкриміновано фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, та колабораційну діяльність. Нагадаємо, торік суд наклав арешт на активи Марченко на загальну суму понад 300 млн гривень. Мова йде про земельні ділянки дружини Медведчука під Києвом. 27 травня  Євросоюз запровадив санкції проти Віктора Медведчука . Також під обмеження потрапили проросійський пропагандист Артем Марчевський і інтернет-портал Голос Європи.

Україна підписала з Португалією безпекову угоду

19:48:03

Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Португалії Луїш Монтенегру підписали у Лісабоні підписали двосторонню угоду про співробітництво у сфері безпеки. Про це повідомила пресслужба глави держави у вівторок, 28 травня.   Угода закріплює зобов'язання Португалії підтримувати Україну для відновлення її територіальної цілісності в межах кордонів 1991 року, включно з територіальним морем.   Португалія надасть щонайменше 126 мільйонів євро військової підтримки цього року.   Також країна підтверджує участь у коаліції F-16, міжнародній коаліції спроможностей морської безпеки, а також у програмі закупівлі боєприпасів великого калібру, зусиллях із розмінування та зміцнення морської безпеки.   Окремі блоки угоди присвячені двосторонній співпраці в галузі оборонної промисловості, розвідці, боротьбі з організованою злочинністю та пропагандою, а також протидії хімічним, біологічним, радіологічним та ядерним ризикам.   Україна та Португалія координуватимуть і зміцнюватимуть спільні зусилля для підтримки нашої країни на її шляху до майбутнього вступу в НАТО.   У блоці щодо політичного співробітництва йдеться про підтримку Української формули миру, притягнення агресора до відповідальності, посилення санкцій проти РФ та спільну роботу над створенням механізму надання компенсації за збитки, втрати або шкоду, спричинені російською агресією.   Португалія також зобов’язується продовжувати участь у міжнародній коаліції за повернення українських дітей.   Нагадаємо, Португалія стала 12-ю країною, із якою Україна уклала двосторонню безпекову угоду. До цього Україна підписала двосторонні угоди з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією та Бельгією.

Морський експорт нафти з РФ упав до мінімуму за два місяці - ЗМІ

19:16:46

Середній чотиритижневий експорт нафти з Росії впав, поставки сягнули двомісячного мінімуму напередодні зустрічі країн ОПЕК+. Про це пише Bloomberg у вівторок, 28 травня.   Зазначається, збільшення потоків з тихоокеанських портів РФ було більш ніж компенсовано зниженням обсягів з Чорного моря та Арктики. Вантажопотік з балтійських портів Росії не змінився в порівнянні з попереднім тижнем.   Росія пообіцяла компенсувати перевиробництво нафти порівняно з квітневим планом.   Зменшення видобутку призведе до скорочення поставок за кордон. За перші 15 днів травня Росія переробляла 5,45 млн барелів нафти на добу, що на 4% вище квітневого рівня, після ремонту нафтопереробних заводів, які постраждали від ударів українських дронів.   Зниження обсягів постачання було ускладнене ще й тижневим падінням цін, що призвело до зниження російських поставок до 10-тижневого мінімуму. Нагадаємо, у квітні  експорт нафти й нафтопродуктів з Росії впав до рівня, який востаннє спостерігався наприкінці 2023 року через атаки українських безпілотників. Тим часом  серед країн ЄС залишаються розбіжності щодо заходів, спрямованих на так званий "тіньовий флот" Росії - напівлегальних нафтових танкерів.

Парламент Грузії подолав вето президентки на закон про "іноагентів"

18:45:24

Парламент Грузії подолав вето президентки Саломе Зурабішвілі і остаточно затвердив закон про прозорість іноземного впливу, так званий закон про "іноагентів". Про це повідомляє NewsGeorgia у вівторок, 28 травня. Зазначається, що 84 голосами депутати проголосували за ухвалення законопроєкту в його первісному вигляді. Четверо висловилися проти.    Практично вся опозиція на знак протесту залишила засідання і не брала участі у голосуванні. Опоненти влади приєдналися до мітингу на проспекті Руставелі в Тбілісі. Згідно з Конституцією Грузії, тепер закон у триденний термін передається президентці Грузії. Зурабішвілі у п'ятиденний термін може підписати та опублікувати його. Якщо вона відмовиться від підписання, закон термін підпише та опублікує голова парламенту.   Таким чином, документ може бути опублікований вже на початку червня.   Нагадаємо, парламент Грузії ухвалив закон про іноземних агентів у третьому читанні 14 травня . Незабаром президентка Саломе Зурабішвілі наклала на нього вето .

У Києві та двох областях виявили склади з небезпечними відходами

18:31:11

Житомирських підприємців викрили на порушенні норм утилізації інфекційно небезпечних медичних відходів, що могло призвести до поширення інфекційних хвороб. Про це повідомила пресслужба Офісу генерального прокурора у вівторок, 28 травня.   За даними слідства, керівництво приватного підприємства, яке має ліцензію на утилізацію небезпечних відходів, організувало протиправну схему надання послуг для збільшення прибутку.   Впродовж 2022-2023 років підозрювані уклали договори з закладами охорони здоров’я у Київській, Житомирській і Вінницькій областях на збір та утилізацію інфекційно небезпечних медичних відходів, хоча не мали необхідних потужностей та складських приміщень для їхнього зберігання.   Підприємці підшукали такі приміщення та забезпечили перевезення відходів з медичних закладів.   Під час обшуків правоохоронці виявили відходи на площі понад 300 м кв. Серед них - крапельниці, шприці, катетери та інші засоби разового використання. Вони зберігалися з порушенням ліцензійних вимог та законодавства про відходи, що могло призвести до поширення інфекційних хвороб.

F-16 для України. Коли будуть і чим допоможуть

18:23:04

  Володимир Зеленський під час візиту до Бельгії відвідав авіабазу, де розміщені винищувачі F-16, які ця країна передасть Україні. Раніше в Україну після навчання почали повертатися перші фахівці з обслуговування F-16. А перша група українських пілотів закінчила навчання на F-16 на військовій базі в Арізоні. Закінчення тренування є ключовим кроком для того, щоб сучасні винищувачі американського виробництва з'явилися в українському небі.    Коли чекати в Україні   Міністр оборони України Рустем Умеров каже, що перші F-16 з'являться в Україні дуже скоро. Це може статися вже влітку. Данія, Нідерланди, Норвегія та Бельгія зобов'язалися відправити в Україну кілька десятків винищувачів – від 45 до 60. 13 травня прем'єр-міністр Данії повідомила, що передача F-16 відбудеться “протягом місяців”. Нідерланди збираються передати свої F-16 за Данією. 10 травня військове джерело в Києві сказало агентству Reuters, що українці розраховують отримати перші F-16 у червні-липні.   Прем'єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо заявив, що F-16, які Бельгія почне передавати Україні вже 2024 року, можуть використовуватись лише на українській території. Бельгія зобов'язалася поставити Україні 30 винищувачів F-16 до 2028 року. Літаки поставлятимуться Києву в міру того, як Брюссель отримуватиме від США замовлені у 2018 році F-35. Бельгія розраховує отримати перші два F-35 до кінця 2024-го - початку 2025 року.   Є тренажер    Представник Повітряних сил ЗСУ Ілля Євлаш заявив, що в Україну почали повертатися перші фахівці з обслуговування F-16. “Звичайно, таких фахівців ніколи не буває багато. Вже перші фахівці у цій сфері почали повертатися назад до України”, - наголосив Євлаш.   Євлаш нагадав, що в Україні з’явився перший тренажер F-16, який передала Чехія. За його словами, процес навчання триватиме постійно.   "Пілот, який піднімається в небо на F-16, повністю довіряє своє життя інженеру, який обслуговує та забезпечує цей літак", - додав він.   Як використовувати?   F-16 можуть збивати крилаті ракети, захищаючи міста від руйнівних російських нальотів. Також винищувачі можуть боротися з російськими бомбардувальниками, які останнім часом стали важливою силою, що дозволяє росіянам просуватися на фронті. Вони можуть і самі завдавати ударів, даючи можливість ЗСУ наступати.   "Щоб позбавити Росію переваги у повітрі, наш повітряний флот повинен мати від 120 до 130 сучасних літаків", - сказав президент України Володимир Зеленський у недавньому інтерв'ю агентству AFP.   F-16 серій АМ та ВМ, які передадуть Україні європейські партнери з дозволу США, є досить старими літаками. Вони були модернізовані, але їхній функціонал все одно досить обмежений у порівнянні з російськими винищувачами.   Україна хоче одержати ці літаки з 2022 року, коли вона вперше заговорила про це. Згодом у пресі неодноразово з'являлася інформація про можливість закупівлі шведських винищувачів Jas 39 Gripen.   У час в обговоренні можливих поставок авіатехніки в Україну фігурували інші літаки, наприклад, Eurofighter Typhoon, Mirage 2000, Tornado.   Ці європейські літаки могли б використовувати велику кількість озброєнь, недоступних для F-16. Наприклад, крилаті ракети Storm Shadow.   Проте обирати Україну не доводиться. Головна цінність будь-яких літаків – їхня наявність.