Чому Байден відмовився від санкцій проти "Північного потоку-2" - BBC News Україна
Чому Байден відмовився від санкцій проти "Північного потоку-2"
20 травня 2021
Рішення адміністрації президента Джо Байдена відмовитися запроваджувати санкції проти компаній, що будують газопровід "Північний потік-2", викликало жваві дискусії в західній пресі, а також серед американських політиків.
Більшість аналітиків погоджуються, що Білий дім керувався бажанням уникнути конфлікту з Німеччиною, яка наполягає, що проєкт є суто комерційним і не мусить бути предметом геополітичних суперечок.
Втім, американські політики з обох провідних партій заявили, що рішення гратиме на руку російському президенту Володимиру Путіну, який таким чином здобув серйозну перемогу над Байденом.
- Байден не запроваджуватиме санкцій проти Північного потоку
- Чи зупинять США російський Північний потік-2?
- Спецпосланець Держдепу: Україна - "ключ" енергетичної безпеки Європи
ЗМІ також наголошують, що безперешкодне будівництво газопроводу ставить під загрозу економіку та безпеку України, а також Східної Європи в цілому.
США не готові до конфлікту з Німеччиною
За словами британської Financial Times, відмова від санкцій означає припинення суперечок між США та Німеччиною про газопровід, який називали головним яблуком розбрату у відносинах між двома країнами.
Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас вже назвав рішення "конструктивним кроком" і висловив сподівання, що проєкт більше не ускладнюватиме співпрацю між Берліном і Вашингтоном.
Втім, як заявив держсекретар Блінкен, оголошуючи рішення, США і досі виступають проти будівництва газогону.
Раніше у Вашингтоні попереджали, що "Північний потік-2" позбавить Київ значних прибутків від транзиту газу, зробить Україну ще більш вразливою до тиску з боку Кремля, а також збільшить залежність Європи від російського газу, нагадує видання.
"Але рішення скасувати санкції доводить, що Вашингтон не готовий до ризику отримати небезпечний конфлікт з одним зі своїх найближчих союзників. Німеччина підтримує газопровід, називаючи його ключовою основою своєї енергетичної безпеки", - пояснює газета.
Чи порушив Байден власну обіцянку?
Якщо у німецькому уряді рішення про санкції сприйняли з полегшенням, то багатьох американських політиків воно розлютило - причому, як демократів, так і республіканців, наголошує NBC News.
"Республіканці одразу звинуватили адміністрацію Байдена у тому, що допустив значну геополітичну перемогу президента Росії Володимиру Путіна. Демократи закликали Білий Дім переглянути рішення, тоді як у Кремлі новину назвали "позитивним сигналом", - описує ситуацію сайт.
Серед тих, хто вщент розкритикував рішення, був сенатор-демократ Боб Менендез, голова сенатського комітету з питань міжнародних відносин.
"Адміністрація заявляла, що цей газопровід - погана ідея і ворожий проєкт впливу з боку Росії. Я погоджуюся з цією думкою, але не розумію, як сьогоднішнє рішення допоможе США протистояти російській агресії в Європі", - цитує видання сенатора.
Як пояснює NBC News, адміністрація Байдена намагається знайти баланс між необхідністю протистояти Росії і бажанням налагодити стосунки з Німеччиною, які ускладнилися в часи президентства Дональда Трампа.
"Але критики кажуть, що адміністрація порушила власні обіцянки протистояти Москві і що рішення дасть Путіну цінні інструменти тиску на Україну та інші східноєвропейські держави", - наголошує NBC News.
З цим погоджується колишній посол США в Україні Джон Гербст, який каже, що скасування санкцій ставить під сумнів обіцянку Байдена бути жорстким з Росією.
На думку пана Гербста, ситуацію ще можна змінити, і жорстка реакція з боку демократів може цьому посприяти.
Стратегія Байдена в дії
Агенція Bloomberg пише з посиланням на посадовця з адміністрації Байдена, що американський президент керувався бажанням уникнути тривалої конфронтації з Німеччиною.
До того ж, шансів зупинити будівництво залишалося дуже мало, - на момент інавгурації нового американського президента газопровід був на 90% побудований.
За словами авторів, рішення цілком відповідає стратегії Байдена, який прагне тісно співпрацювати з союзниками, попри розбіжності.
"В цілому Байден зайняв ту ж саму позицію, що і Трамп: цей проєкт підриває безпеку Європи і ще більше прив'язує її до Москви. Але Байден також побоюється карати такого союзника, як Німеччина, адже намагається реформувати підхід США до дипломатії та залагодити конфлікти з іншими країнами, що виникли через стратегію Трампа America First", - пише видання.
Цікавим є також момент, коли США офіційно оголосили про рішення: це сталося перед зустріччю держсекретаря Блінкена з головою російського МЗС Сергієм Лавровим та на тлі підготовки до зустрічі між Байденом і Путіним, зазначає Bloomberg.
Огляд підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!