"Криптовалюти — вже давно невідповідний інструмент для злочинців", — Тигран Гамбарян, Binance
Існує думка, що криптовалюти та інші цифрові активи 一 це зручний інструмент для фінансових злочинів. Насправді ж, технологія блокчейн, яка використовує децентралізовані бази даних та відповідає за всі криптовалютні транзакції, є абсолютно прозорою, тому дозволяє публічно відстежувати грошові потоки та розслідувати налегальну активність. Як саме це відбувається всередині найбільшої криптобіржі Binance?
У вересні 2021-го до команди Binance долучився новий начальник відділу боротьби з фінансовими злочинами Binance Тигран Гамбарян. Попередні 15 років фахівець працював у американських правоохоронних органах, 10 з яких він провів у підрозділі з розслідування кіберзлочинів(IRS-CI) у службі внутрішніх доходів Міністерства фінансів США.
Окрім розслідування справ, пов’язаних з національною безпекою, крадіжкою особистих даних, ухиленням від сплати податків та інших, Гамбарян також працював над одними з перших випадків злочинів, пов’язаних з криптовалютами.
Зокрема, експерт працював над гучною справою забороненої анонімної торгової платформи Silk Road, зламом першої найбільшої біткоїн-біржі Mt.Gox та закриттям російської криптоплатформи BTC-e. У межах розслідування роботи одного з найбільших піратських веб-сайтів у світі KickassTorrents, створеного групою розробників з Харкова, Гамбарян також співпрацював з українськими правоохоронними органами.
Вже під час роботи у Binance спеціаліст долучився до викриття схеми фінансування російських окупантів в Україні за допомогою’ криптовалюти. Фахівці з’ясували, що з початку 2022-го нелегальні проросійські групи у різних країнах, багато представників яких є у санкційних списках, зібрали для військових угруповань окупантів близько $4,2 млн.
Яка роль криптовалютних організацій у протидії злочинним діям із використанням криптовалюти та чи дійсно криптовалюта може бути безпечним фінансовим інструментом 一 розповідає Тигран Гамбарян.
— Як змінилась ситуація зі злочинами з використанням криптовалют після повномасштабного російського вторгнення?
— Глобально, ми не спостерігали сильного зростання нелегальної активності з використанням криптовалют після лютого 2022-го.
Однак, що стосується безпосередньо України та Росії 一 нещодавно ми співпрацювали з українськими правоохоронними органами, і нам вдалося ідентифікувати декілька злочинців, що використовували криптовалюту для фінансування російських військових угруповань.
Здебільшого ми працюємо як і раніше, займаємось моніторингом транзакцій, відслідковуємо використання криптовалют з подальшими розслідуваннями можливої незаконної діяльності.
— Як часто трапляються підозрілі транзакції та скільки з них вам вдалось заблокувати?
— У мене немає точних цифр, але можна говорити, що мова йде про тисячі заблокованних транзакцій, пов’язаних з ймовірною нелегальною активністю.
Binance 一 це найбільша криптовалютна біржа, тому ми маємо зважати на загальний об’єм транзакцій. Сьогодні ми є найбільшим обробником криптовалютних транзакцій у світі, і кількість наших користувачів у рази більша, ніж у інших платформ.
Паралельно з власними моніторинговими системами ми також користуємось послугами провідних компаній з аналізу блокчейнів ,таких як Elliptic Ltd., Сhainalysis, TRM Labs для пошуку та ідентифікації ризикових транзакцій.
Окремо ми розгортаємо нові інструменти для моніторингу фіатних транзакцій, в яких також використовуються міжнародні фінансові бази даних.
— Як саме Binance працює з тимчасово окупованими територіями і визначає їх?
— Загалом, цими питаннями займається наша команда із дотримання санкцій.
З технічної точки зору, у нас є системи, які дозволяють відстежувати, з якого місця користувачі використовують свої акаунти. Завдяки цьому ми можемо ідентифікувати заборонені та нелегальні транзакції.
В Україні ми тісно співпрацюємо з правоохоронними органами, маємо доступ до контактних баз і, коли це треба, ми дійсно можемо надати глибоку допомогу для виявлення будь-яких небезпечних транзакцій. Як це було з фінансуванням російських військових через криптовалюту.
Але так роблять далеко не всі криптовалютні платформи.
— Наскільки важливо криптобіржам співпрацювати з правоохоронними органами?
— Річ у тім, що Binance повністю працює за стандартом KYC (обов’язкова ідентифікація особистості клієнтів). Цим займаються тисячі людей, лише у моїй команді працює близько 330 людей.
Є криптобіржі, і навіть в Україні, які часто з негативної точки зору обговорюють те, що ми робимо. Але часто вони самі навіть не збирають KYC-дані і фактично не знають, ким є їхні клієнти, з якою метою вони користуються послугами тощо.
Тому не всі криптоплатформи працюють таким чином і не всі можуть допомагати правоохоронцям та тим, хто займається розслідуваннями в цій сфері. Тим паче, не у всіх є така кількість експертів з моніторингу, як у нас.
Звісно подібний моніторинг залежить від об’єму ресурсів, і сьогодні Binance є лідером у цій площині.
— Чи дійсно криптовалюта є зручним фінансовим інструментом для кіберзлочинців?
— Якщо криптовалютна платформа належним чином виконує свою роботу, ідентифікує користувачів, моніторить транзакції 一 у неї є більше можливостей для контролю нелегальної діяльності, ніж у традиційних фінансових інституцій. До прикладу, великий банк не може контролювати вхідні та вихідні потоки коштів так, як це може робити криптовалютна біржа.
Сучасні інструменти для аналізу роблять публічною будь-яку транзакцію, і ми одразу можемо побачити переміщення декількох мільйонів доларів. Ми не часто чуємо про подібні історії з банками, оскільки банки просто не можуть контролювати грошові потоки на такому рівні.
Публічний блокчейн дозволяє нам використовувати дуже ефективні інструменти моніторингу та розслідування транзакцій на рівні правоохоронних органів.
Сьогодні можна точно сказати, що криптовалюта не є зручним інструментом для фінансових злочинців чи підсанкційних користувачів, які намагаються переказувати великі суми коштів таким чином. Ми відразу зможемо помітити це та заморозити кошти.
При цьому, люди поняття не мають, що відбувається з великими фіатними транзакціями всередині банків, куди відправляються гроші тощо. Склався певний наратив, що криптовалюта 一 це інструмент для шахраїв, але фінансові злочини у набагато більших масштабах здійснюються у фіатній валюті, завдяки дорогоцінним металам, цінним паперам та будь-яким іншим активам. І їх набагато складніше відстежити.
— Як легалізація криптовалют в Україні допоможе запобігати фінансовим кіберзлочинам та крадіжці цифрових активів?
— Українські правоохоронні органи були більш ніж адаптовані до розслідувань нелегальної діяльності з використанням криптовалют.
Але впровадження нових рівнів нормативних регулювань, як це відбувається в Україні, залучає не тільки більшу кількість користувачів, але і більшу кількість компаній, що зацікавлені у побудові легального бізнесу.
Мене дійсно вражає те, як Україна пристосована до використання криптовалют. Локальні команди Binance також зробили свій внесок у це.
Нові норми регулювання цієї індустрії не лише дозволять ефективніше боротись з нелегальною активністю, але і допоможуть захистити пересічних користувачів, наприклад, від наслідків банкрутства криптокомпаній чи будь-яких негараздів з використанням цифрових активів.