Торік понад 80% бізнесів зазнали скорочення доходів, 89% відчули вплив російських атак – EBA
За результатами минулого року 83% компаній повідомили про падіння доходів у доларах, така ж частка бізнесів до війни очікувала зростання доходів у 2022 році.
Про це йдеться в результатах опитування Європейської бізнес асоціації (EBA).
За підсумками року більшість бізнесів повідомили про зменшення доходів у доларах США: у 29% вони впали до 20%, у 54% – на 21% і більше.
Лише 6% опитаних повідомили про відсутність змін, ще 11% навпаки збільшили доходи торік.
"Такий результат виявився цілковито протилежним довоєнним прогнозам та очікуванням бізнесу: до повномасштабного вторгнення 83% компаній Європейської Бізнес Асоціації очікували позитивну динаміку розвитку свого бізнесу у 2022 році. За підсумками року, 83% мали падіння", – зазначають в EBA.
Крім цього, порівняно з жовтнем майже вдвічі збільшилась кількість компаній, що відчули вплив ракетних атак на свою діяльність – з 47% до 89%. Наслідком російських обстрілів стає переривання робочих процесів, скорочення кількості продуктивних годин, складнощі у плануванні, накопичення втоми співробітників, зростання витрат через використання генераторів та інші негативні наслідки для операційної роботи компаній.
Бізнес продовжує стикатись з викликами: очолює анти-рейтинг перебої з електропостачанням, далі йдуть проблеми зі зв’язком та інтернетом, проблеми з бронюванням працівників та виїздом за кордон.
ВІДЕО ДНЯ
Незважаючи на труднощі усі опитані компанії продовжують працювати, з ниж:
- 54% – у повному обсязі;
- 46% – з деякими обмеженнями.
Серед останніх наразі 44% обмежили географію діяльності, 23% закрили частину офісів/торгових точок/відділень, а 14% перевели діяльність в онлайн.
40% компаній понесли безпосередні втрати внаслідок бойових дій, 25% мають активи на окупованих територіях (обладнання, техніка, нерухомість, транспорт).
32% опитаних бізнесів повідомили про втрати до 1 мільйона доларів, 36% – про втрати в діапазоні 1-10 мільйонів доларів, 16% – про втрати більше 10 мільйонів.
Однак кількість компаній, яка виплачує співробітникам заробітну плату в повному обсязі зростає – наразі таких 89%, з яких 25% роблять це з авансовими або додатковими виплатами (у жовтні таких компаній було 79%).
У 2023 році 8% компаній скорочують розмір оплати праці, 2% змушені відправляти співробітників в неоплачувану відпустку і ще 5% вдаються до звільнень.
Фінансова стабільність компаній покращується: 27% компаній мають фінансові резерви на пів року, 23% – на рік, і 36% на рік та більше.
Економічна правда