Кінець ковіду? У ВООЗ вирішують, чи закінчилась пандемія
У п'ятницю в Женеві відбувалась нарада комітету Всесвітньої організації охорони здоров'я, де обговорили, чи можна оголосити кінець пандемії Covid-19.
Наприкінці минулого року у ВООЗ висловлювали сподівання, що незабаром скасує статус надзвичайної ситуації з коронавірусом.
Проте різкий спалах захворюваності в Китаї та зростання кількості смертей у світі на початку 2023-го поставили ці прогнози під питання.
Через три роки після того, як ВООЗ оголосила про глобальну пандемію коронавірусу, Комітет з надзвичайних ситуацій при організації оцінює, чи хвороба, як і раніше, становить серйозну загрозу населенню планети.
- Новий підвид коронавірусу "Кракен" вже в Україні. Що про нього відомо
- Вакцинація удвічі зменшує ризик "тривалого ковіду" - дослідження
- У США від ковіду помер леопард
- Заразились 90% жителів. У Китаї спалах ковіду у великій провінції
Голова ВООЗ Тедрос Гебреїсус, вислухавши доповідь експертів ВООЗ, ухвалить остаточне рішення щодо зміни чи збереження статусу пандемії.
Зараз поширення Covid-19 має статус надзвичайної ситуації в галузі охорони здоров'я, що має міжнародне значення. Це найвищий рівень загрози класифікації ВООЗ.
Риторика змінилася
У вересні минулого року Гебреісус говорив, що кінець пандемії вже не за горами, а у грудні - надію, що вона закінчилася у 2023 році.
На той момент, за даними ВООЗ, середня кількість смертей, пов'язаних з Covid-19, у світі була 10 тисяч на тиждень - уп'ятеро менше, ніж у січні 2022 року.
Однак цього тижня глава ВООЗ поділився тривогою з приводу зростання кількості смертей від Covid-19, що зросла з грудня, по всьому світу.
За даними ВООЗ, за останні вісім тижнів у світі від ковіда померло 170 тис. людей, і це лише зареєстровані смерті, реальна кількість набагато вища, повідомив Гебреїсус на пресконференції.
У Китаї відтоді, як влада на початку грудня відмовилася від політики нульового ковіда, до середини січня в лікарнях померло 60 тис. людей з діагнозом Covid-19.
Це офіційні дані уряду, але експерти вважають, що реальна цифра є набагато вищою, оскільки сюди не включені ті люди, які померли вдома. Також повідомлялося, що багатьох лікарів у Китаї закликали не вказувати ковід як основну причину смерті.
"Навантаження знову зросло"
"Хоча наше становище зараз набагато краще, ніж три роки тому, коли вдарила пандемія, навантаження на колективні сили всесвітнього реагування знову зросло", - зазначив голова ВООЗ.
Виною цьому, за словами Гебреїсуса, недостатня кількість вакцинованих у світі, обмежений і нерівномірний доступ до антивірусних препаратів, а також той факт, що системи охорони здоров'я в багатьох країнах не справляються з напливом пацієнтів - не лише з ковідом, а й з іншими респіраторними захворюваннями.
Очільник ВООЗ окремо відзначив "потоки псевдонауки та дезінформації" як одну з причин, через що Covid-19 продовжує залишатися серйозним викликом для медиків та міжнародних організацій.
До початку нової хвилі ковіду в Китаї надію на швидкий кінець пандемії підтримував той факт, що багато країн відмовилися від масок та карантинних заходів, намагаючись справлятися з ковідом у рутинному режимі.
Іспанія залишається однією з небагатьох країн Європи, де в транспорті обов'язкові маски. З 7 лютого це правило скасовується.
Суворі карантинні правила досі зберігалися в Японії, де ковід віднесли до категорії особливо заразних захворювань. З 8 травня у Японії ковід переводять у категорію менш небезпечних захворювань, таких як грип.
Це означає, що влада не наполягатиме на обмеженні пересування громадян з позитивним діагнозом і тих, хто з ними контактував, і послаблять правила для масових заходів.
При цьому через нову хвилю ковіду в Китаї по всьому світу запроваджують обмеження для тих, хто прибуває з Китаю. США, Британія, Німеччина, Австралія, Канада, Ізраїль запровадили обов'язкове тестування тих, хто приїжджає з Китаю.