Форт-Лівенворт: база, де українці вчаться воювати як американці

Старші офіцери ЗСУ проходять навчання на американській військовій базі у штаті Канзас - за тисячі кілометрів від російського вторгнення та запеклих боїв на Донбасі.
Поруч розкинулися пшеничні лани. Широкі та відкриті землі з пологими горбами розтягнулися на багато кілометрів, і небо - синє та безкрає.
Цей типово канзаський пейзаж супроводжує багато поколінь іноземних офіцерів, що проходять навчання на базі Форт-Лівенворт.
Радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко каже, що цей американський ландшафт дуже нагадує український Донбас, де зараз тривають запеклі бої.
З ним погоджується представник Пентагону Джон Кірбі.
"Ця частина України схожа на Канзас, вона - більш пласка й відкрита", - розповів він журналістам під час брифінгу.
Форт-Лівенворт в останні кілька десятиліть став цінним навчальним полігоном для десятків українців, які впродовж року навчаються у Командно-штабному коледжі сухопутних військ США.
За словами експертів, отримані там знання дуже допомагають їм в обороні своєї країни — частково через контраст між гнучкістю американської військової програми та жорстким радянським підходом, який досі застосовують до російських офіцерів під час навчання.

Пропустити подкаст і продовжити подкаст

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти
Випуски
Кінець подкаст
В аудиторіях - акуратно розставлені стільці, все виглядає, як у звичайному університетському містечку. Але, на відміну від інших місць, тут є електронний сигнал "безпечне світло". Коли студенти працюють із секретними даними, блимає індикатор на червоному тлі, нагадуючи, що інформацією можна ділитися лише з тими, хто має допуск.
На базі в Канзасі пройшли навчання понад 8 000 іноземних офіцерів, серед них - кілька найвищих військових чинів з України: начальник Управління цивільно-військової співпраці ЗСУ, полковник Олексій Ноздрачов та генерал-лейтенант Михайло Забродський.
Отримані знання українські офіцери відразу застосовують на практиці, в бою, каже Джим Фейн з міжнародного студентського відділення.
Український підполковник, приміром, поїхав під час весняного семестру, щоб долучитися до захисту країни. "Зараз він воює, - каже Джим Фейн. - Нещодавно отримав підвищення".
Українці почали приїздити у Форт-Лівенворт на початку 1990-х, після отримання Україною незалежності. Тоді вони навчалися разом з росіянами. Потім, у 1999 році, Росія припинила надсилати своїх офіцерів.
На думку Фейна, це пов'язано зі зростанням напруженості навколо НАТО. Приблизно тоді ж Угорщина, Польща та Чехія приєдналися до військового альянсу.
Цього року бюджет програми для іноземних студентів становить 7 млн доларів. Офіцерів для навчання обирають їхні країни, вони ж фінансують половину суми. Решта сплачується коштом грантів, які Державний департамент США надає іноземним урядам.
З початком війни в Україні міжнародна підготовка українських військ посилилася. Деякі поїхали до Британії, де тренуються на британській бронетехніці. Інших у Польщі вчать, як користуватися американськими артсистемами. Але кількість студентів у Лівенворті не змінилася, каже Фейн.
Програма у Форт-Лівенворті базується на теорії війни, етиці та інших аспектах сучасної армії, що різко контрастує з радянською військовою школою, яка, на думку експертів, досі діє в Росії.
"Радянська освіта зводилася до підпорядкування та перешкоджала незалежному мисленню", - каже Віталій Чернецький з університету в Лоуренсі, штат Канзас.
"У Лівенворті наголос роблять на аналітичному підході. Тут готують військових фахівців, справжніх інтелектуалів".
Викладачі університету в Лоуренсі описують радянську модель військової підготовки як жорстку й авторитарну. Один з них, 66-річний Махір Ібрагімов, знає про неї не з чуток: він навчався у радянському військовому училищі у 1970-х роках.
"Радянські інструктори під час навчання стояли поруч, і якщо ви щось робили не так, вони просто били рукою по столу. Іноді могли й студента вдарити", - згадує він.

Сьогодні Україна воює з ворогом, що перевершує її за чисельністю бійців і зброї.
Але перевага українців у тому, що вони самостійно мислять на полі бою, вважає Метт Гофманн, випускник Лівенворта, який працював з українськими офіцерами в Афганістані.
"Росіяни досі наслідують шаблони лінійної тактики і дуже дотримуються своєї доктрини. Вони не можуть впоратись з непередбачуваністю українців".
Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!