На Шрі-Ланці небачені досі протести. Натовп захопив президентський палац

У найбільшому місті Шрі-Ланки Коломбо тисячі протестувальників прорвалися крізь поліцейські кордони та проникли до президентської резиденції. У країні економічна криза, протести не вщухають із березня цього року, але досягли точки кипіння лише зараз.
На відео в соцмережах видно, що кімнати в будинку президента переповнені людьми, ще сотні протестувальників - на газоні, а інші стрибають і граються в басейні.
Президент Готабай Раджапакса залишив резиденцію ще у п'ятницю і, за деякими повідомленнями, намагається вилетіти з Коломбо.
"Президента супроводили в безпечне місце, - повідомило AFP високопоставлене джерело зі сфери оборони. - Він все ще президент, його охороняють військові".
Масові протести в суботу - одні з найбільших за цей рік в острівній державі, охопленій тяжкою економічною кризою. На Шрі-Ланці, країні з 22-мільйонним населенням, зашкалює інфляція та гостро не вистачає палива, продовольства та ліків.
Прем'єр-міністр країни Раніл Вікремесінгхе скликав екстрену нараду лідерів своєї партії та наказав спікеру негайно зібрати парламент.
Після місяців протестів - новий вибух обурення

Після кількох місяців виступів проти неефективного управління країною під час кризи шріланкійці налаштовані рішуче.
Тисячі людей з усієї країни приєдналися до маршу із вимогою відставки Раджапакси. Багато хто добирався до центру міста автомобілями, фургонами і навіть потягами, "захопленими" протестувальниками, сказали місцеві чиновники AFP.
Для розгону демонстрантів поліція застосувала водомети та сльозогінний газ.
Щонайменше 33 людини, зокрема співробітники сил безпеки, поранені та перебувають у лікарні, повідомили у місцевому шпиталі.
Протестувальники заповнили район Коломбо, де розташовані урядові будівлі, і прорвалися через кілька поліцейських кордонів, аби потрапити до резиденції президента.
Поліцейські стріляли в повітря, щоб перешкодити розлюченому натовпу проникнути всередину резиденції, але частина людей все ж таки прорвалася туди.

Протестувальники транслюють те, що відбувається в резиденції, у соцмережах. На кадрах видно, як сотні людей, що зібралися в кімнатах і коридорах, скандують заклики піти, адресовані президентові Раджапаксі.
Сотні людей також розташувалися на газонах та доріжках перед резиденцією - білим будинком колоніальної доби.

Влада намагалася запобігти суботнім протестам, оголосивши комендантську годину в п'ятницю, але їм довелося її скасувати після того, як правозахисні групи та опозиційні партії виступили проти.
Немає бензину, немає їжі, немає ліків
Шрі-Ланка переживає найважчу економічну кризу з 1948 року, коли держава вийшла з-під контролю Великої Британії. У країні не вистачає палива, продовольства та ліків.
Минулого місяця інфляція в країні перевищила 50%.

Минулого тижня влада призупинила продаж бензину та дизельного палива для транспортних засобів, що не є основними, намагаючись зберегти запаси палива в країні.
Уряд намагався отримати паливо в кредит від інших країн, включно з Росією, - поки що безрезультатно.
Влада звинувачувала у кризі пандемію Covid-19, яка практично знищила туристичну галузь Шрі-Ланки - одне із найбільших джерел іноземної валюти.
Але багато експертів стверджують, що винна у всьому економічна безпорадність.
З березня тривають демонстрації з вимогою відставки президента Раджапакси.
Поглиблення економічної кризи призвело до того, що старший брат президента, Махінда Раджапакса, був змушений піти у відставку з посади прем'єр-міністра в травні.
Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!