Что делать, если паспорт утерян. Все, что важно знать о паспортах во время военного положения
Одним из важнейших документов гражданина Украины является паспорт. Что делать, если он потерян, поврежден или просрочен?
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
В умовах воєнного стану, введеного у зв’язку із військовою агресією росії проти України, отримання або обмін документів нерідко є великою проблемою. ДМС України надало роз’яснення щодо деяких питань, пов’язаних із документами, що підтверджують особу громадянина України, зокрема внутрішнього та закордонного паспорта.
Проаналізуємо проблемні ситуації за методом «питання — відповідь»:
Паспорт громадянина України
• Як я можу отримати паспорт громадянина України вперше у 14 років, вклеїти фото після досягнення 25-ти або 45-ти років, замінити паспорт-книжку на ID-картку?
Наразі всі ці послуги можливо отримати у діючих ЦНАПах.
• Чи можуть працівники ДМС України відмовити в оформленні/переоформленні паспорта громадянина України?
Якщо технічні умови територіального органу ДМС України в умовах воєнного стану дозволяють здійснити оформлення паспорта громадянина України чи паспорта для виїзду за кордон, а також вклеювання фотокартки в паспорт громадянина України по досягненні 25-ти та 45-річного віку, то відмова працівників буде необґрунтованою.
У разі виникнення проблем ви можете звернутися за допомогою або роз’ясненням на гарячі лінії ДМС України.
• Яка вартість оформлення паспорта громадянина України
Безкоштовно — Видача паспорта громадянина України у формі картки (ID) по досягненню 14-ти років (вперше);
Від 372 грн — Оформлення паспорта громадянина України у вигляді картки (ID) у разі обміну паспорта замість втраченого або викраденого;
Безкоштовно — Вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України по досягненні 25-ти та 45-ти років.
Паспорт для виїзду за кордон
• Чи реально отримати закордонний паспорт під час воєнного стану? (як подати документи)
Так, це цілком можливо зробити, подавши всі необхідні документи до діючого під час воєнного стану ЦНАПу.
• Термін дії мого закордонного паспорта закінчився: як подовжити його дію
Паспорт громадянина України для виїзду за кордон, термін дії якого закінчився, може й надалі бути дійсним лише у разі його подовження. Для цього необхідно подати заяву разом із закордонним паспортом, термін дії якого закінчився, до територіального органу/територіального підрозділу ДМС України, посольства або консульської установи України. Заява має бути написана за формою, затвердженою КМУ. Термін дії закордонного паспорта може бути продовжено до 5 років, дана послуга надається безкоштовно та здійснюється у день звернення.
Без позначки продовження дії документ буде недійсним.
• Чи можливо перенаправити мої документи та/або забрати готовий закордонний паспорт в іншій (безпечній) місцевості?
Якщо ви подали всі необхідні документи, а потім у зв’язку з воєнними діями виїхали до іншого населеного пункту, вам необхідно звернутися до територіального підрозділу ДМС України за місцем фактичного проживання та подати відповідну письмову заяву. Така заява повинна містити наступну інформацію:
- дані особи, на ім'я якої оформляється паспорт (прізвище, ім'я, по батькові, дата народження);
- назва територіального органу/територіального підрозділу ДМС/ЦНАП, куди подавалися документи;
- обставини, у зв’язку з якими виникла потреба перенаправити заяву-анкету та у майбутньому здійснити видачу виготовленого паспорта в іншому територіальному підрозділі ДМС.
Також з цього питання ви можете звернутися за телефонами гарячих ліній територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС України, які знаходяться у безпечних регіонах нашої країни, а також за телефонами апарату ДМС України.
• Яка вартість оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон
від 733 грн — оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у підрозділах міграційної служби;
консульський збір — оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у консульських установах України за кордоном;
безкоштовно — продовження дії паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Загальні питання
• Що робити, якщо я втратив документи або вони пошкоджені
У вас є два варіанти: користуватися застосунком Дія або відновити втрачені чи пошкоджені документи.
ID-картка та закордонний паспорт у застосунку Дія мають таку ж юридичну силу, як звичайні паперові документи. Ви можете використовувати їх як на території України для підтвердження своєї особи, а також для перетину кордону України з деякими державами.
Якщо ж ви оберете другий варіант, то це можливо зробити в ЦНАПах, які працюють у період військового стану та підрозділах ДМС України.
• Чи можу я перевірити стан готовності мого паспорта
Так, така можливість є. Ви можете скористатися електронним сервісом щодо перевірки стану оформлення документів, а саме:
— паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
— паспорта громадянина України у вигляді картки (ID);
— посвідки на тимчасове проживання;
— посвідки на постійне проживання;
— дозволу на імміграцію в Україну;
— продовження строку перебування в Україні.
• Чи є можливість виїхати за кордон без документів
Наразі щоб виїхати з України достатньо мати закордонний паспорт, внутрішній паспорт громадянина України (у формі книжки або картки) або будь-який інший документ, що посвідчує особу (свідоцтво про народження дитини, посвідчення водія тощо). Крім того, наприклад, Молдова, дозволяє перетин свого кордону українцям з документами із застосунку Дія.
Такі послаблення перетину кордону було прийнято у зв’язку з тим, що багато українців залишилися взагалі без документів на руках, або без можливості оформити паспорт громадянина України для виїзду за кордон через воєнний стан у країні. Лише нещодавно деякі територіальні органи/територіальні підрозділи ДМС України та ЦНАПи знову відновили свою роботу та почали надавати такі послуги. У зв’язку з цим є ймовірність, що з часом перетин державного кордону знову здійснюватиметься лише за наявності чинного закордонного паспорта.
• Я перебуваю за кордоном і з моїми документами трапилося лихо, що робити
Якщо ви перебуваєте поза територією України і ваші документи, що посвідчують особу, були втрачені, пошкоджені або закінчився термін їх дії, ви можете звернутися до консульства України та подати документи на видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон або продовжити термін дії поточного паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
• Чи можу я повернутися в Україну без наявності чинних документів
Якщо ви знаходитесь на території іншої держави і хочете повернутися до України, але у вас є тільки внутрішній паспорт громадянина України, ваші документи втрачені/викрадені або термін їх дії закінчився, ви можете звернутися за допомогою до консульства України. Вам необхідно буде отримати посвідчення особи на повернення в Україну. За отримання такого документа потрібно буде сплатити консульський збір.
Проте, з деяких країн ви можете повернутися за наявності лише внутрішнього паспорта громадянина України, наприклад, з Молдови, Румунії.
• Чи можуть мене оштрафувати за недійсний документ, що посвідчує мою особу?
На період воєнного стану в країні громадяни України та іноземці, які перебувають на території нашої країни, повинні мати при собі будь-який документ, що посвідчує особу. У зв’язку з тим, що можливість обміну такого документа через закінчення строку його дії або вклеювання фотографії до паспорта громадянина України по досягненні 25-ти та 45-ти років є обмеженою, громадянам України надана можливість пред’являти документ, строк дії якого закінчився, або документ, що посвідчує особу, до якої своєчасно не вклеєна фотокартка. Тобто в період введеного в Україні воєнного стану документ, строк дії якого закінчився або документ, до якого своєчасно не вклеєно фотокартку, визнається як такий, що підтверджує особу та є чинним на території України.
Виходячи з цього, ніякі штрафи або інші санкції за проживання за недійсним паспортом громадянина України не можуть бути застосовані, бо навіть прострочені документи, без наявності належної фотокартки, вважаються дійсними в Україні.
Присоединяйтесь к нам в соцсетях Facebook, Telegram и Instagram.