УПЦ заявила про "незалежність і самостійність". Що це значить

Собор Української православної церкви Московського патріархату в п'ятницю, 27 травня, ухвалив рішення про "самостійність і незалежність" УПЦ.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну УПЦ МП опинилась в складному становищі. З одного боку, російські війська нищили і продовжують нищити українські православні храми, вбивати прихожан і священників, а Московський патріарх Кирило фактично благословляє війну. З іншого - УПЦ досі була занадто тісно пов'язана з Москвою і не поривала зв'язки з материнською церквою, що викликало суспільне обурення в Україні.
Дати відповіді на ці питання мав собор УПЦ, який зібрався 27 травня в Києві. Попередньо це планувалось як збори єпископів, духовенства, чернецтва і мирян для обговорення долі церкви під час війни.
Що вирішив Собор?
Близько 20:00 п'ятниці УПЦ повідомила про рішення, які ухвалив собор. Основні з них:

Крім того, Собор УПЦ також ухвали заклик до свого опонента - Православної церкви України. ПЦУ в 2018 році отримала томос на автокефалію від Вселенського патріарха Варфоломія. З того часу між УПЦ і ПЦУ відбуваються конфлікти, пов'язані із захопленням храмів в різних регіонах країни.
Сторони звинувачують в цьому одна одну.
Собор закликав ПЦУ до відновлення діалогу. Але виставив наперед низку вимог, наприклад, припинити "силові захоплення храмів та примусові переводи" парафій Української православної церкви до ПЦУ. Вона також "має усвідомити", що її канонічний статус, як він зафіксований у "Статуті Православної Церкви України", є "фактично неавтокефальним" і значно поступається свободам і можливостям у реалізації церковної діяльності, які передбачені статутом про управління УПЦ.
Незалежність чи ні?
Найголовніше рішення собору - внесення змін і доповнень до статуту про управління УПЦ. В тексті заяви вказано, що вони свідчать про "повну самостійність і незалежність Української Православної Церкви". Втім, які саме зміни прийняті, не оприлюднено.
Стверджувати, що УПЦ МП дійсно проголосила незалежність тобто "автокефалію" наразі не можна. Оскільки для цього треба зробити ряд дій і, найголовніше, автокефалію мають визнати інші помісні православні церкви.
Перед собором було багато заяв єпископів УПЦ, що вони можливо ухвалять рішення припинити поминати Патріарха Кирила або зроблять інші кроки, які свідчитимуть, що УПЦ починає рух до автокефалії. Проте офіційних документів про ухвалення таких рішень поки що не оприлюднено.
Зараз УПЦ МП є частиною Російської православної церкви і самостійно проголосити автокефалію не має повноважень. За православною традицією, автокефалію проголошує Вселенський патріархат.

Реакція Православної церкви України
Пропустити подкаст і продовжити подкаст

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти
Випуски
Кінець подкаст
Станом на 21:00 п'ятниці ПЦУ не відреагувала на рішення собору УПЦ. Хоча архієпископ Православної церкви України Євстратій Зоря виклав свої роздуми щодо рішення собору на своїй сторінці в фейсбуці.
"Підсумки "Собору УПЦ" можна коротко оцінити словами Митрополита Епіфанія у Доповіді на Архієрейському Соборі ПЦУ: "з великої хмари - малий дощ", - написав він.
На його думку, вирази щодо російської агресії в постанові УПЦ максимально загальні. Крім того, Зоря звертає увагу, що УПЦ не засудила російського патріарха Кирила, а лише висловила незгоду з його позицією.
"Слова про "незалежність і самостійність" - винахід ще 1990 року для прикриття залежності та несамостійності. Є автокефалія, і автономія. Собор ні слова не сказав про автокефалію - навіть про теоретичне бажання її досягнення", - наголошує архієпископ ПЦУ.
Він також звертає увагу, що УПЦ наперед виставила ПЦУ низку умов, щоб почати з нею діалог. Такий підхід Євстратій Зоря вважає неправильним.
Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!