Есть два варианта завершения войны: россияне сами уйдут или их вывезет Красный крест — интервью с военным экспертом Игорем Козием
Вооруженные силы выдержали первое давление противника, стабилизировали позиции и переходят в контрнаступление на определенных участках фронта. Нужна противовоздушная и радиоэлектронная поддержка НАТО для эффективного уничтожения врага.
Восьмий день військової агресії РФ проти України. ВСУ зірвала плани бліцкригу російської армії щодо захоплення Києва та повної окупації держави. За тиждень війни втрати росіян склали, за даними Володимира Зеленськиого, близько 9 тис. осіб. Цифри вбитих та поранених загарбників швидко наближаються до втрат РФ одразу у двох воєн у Чечні (12 тис. осіб). Попри фізичне знищення, окупант продовжує здійснювати наступальні маневри.
Зокрема, намагається організувати блокаду столиці із західного напрямку, щоб перекрити тилові потоки для столиці. Тепер російські війська намагаються уникнути контакту з ЗСУ та агресивніше використовують артилерію, крилаті ракети та авіаційні нальоти на житлові масиви Києва, Харкова, Маріуполя та Чернігова. Міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан припускає, що Росія спробує осадити обласні центри після того, як не змогла реалізувати наміри блискавичного наступу.
НВ поговорив з військовим експертом Ігорем Козієм з Інституту Євроатлантичного співробітництва, щоб отримати його оцінки військово-політичній ситуації загарбницької війни РФ проти України.
ЩО Є В РЕЗЕРВІ В АГРЕСОРА
— За даними розвідки в РФ можуть оголосити 4 березня воєнний стан, що це означає для України?
— Фактично те, що й у нас. РФ проведе загальну мобілізацію. Почне призов Стратегічного резерву у кадровані частини, які комплектуються за рахунок резервістів. До лав ЗС покличуть шмаркливого солдата, якого кинуть у танк, привезуть в Україну, звідки він спробує втекти або загине. В Криму призовники уже розбігаються, а строковики в Белгороді бунтують, бо не хочуть воювати з Україною. Контрактники російської армії теж розуміють, чим це пахне. Ліпше сісти в тюрму, ніж загинути. Мобілізація в РФ ставить перед нами нове завдання — інформувати російське суспільство про те, що їх уряд створює ситуацію геноциду росіян.
— Путін влаштує геноцид молодих росіян руками Збройних сил України?
— Так, на жаль. Їх будуть кидати в мясорубку для того, щоби підігрівати наступальні дії в Україні.
— Скільки військових, готових воювати з українцями залишилося у Путіна?
— Ще є, але вже почали залучатися оперативні резерви. За даними РНБО, до війни доєдналися з'єднання Самарської дивізії Центрального округу РФ та Кантемирівська [4 танкова ] дивізія із Західного військового округу (базується у Московській області, офіційно налічує 12 тис особового складу і 300 танків — ред.). Це означає, що другого ешелону резервів у них вже немає. Сили південного округу РФ задіяні повністю. У загарбника залишається одна армія для контролю території від Уралу до Владивостоку.
— Скільки резерву в живій силі є у ворога?
— Усе сухопутне військо РФ 280 тис. солдатів. 80 тис. — це строковики і 200 тисяч. контрактників. По останнім є неукомплектованість. І саме тому РФ вимушена зганяти всі сухопутні війська перед Україною. Крім того, росіяни витягнули СОБР з МВС, що дуже незвичайно. Офіційно росіяни заявляють, що можуть розгорнути до 3 млн.солдатів. Навряд. Люди не підуть, а розбіжуться. Інформація доходить швидко, що тут солдати голодують. В Харкові здаються за буханку хліба, інші зливають паливо з техніки, щоб не йти у наступ.
Окупантам залишається тільки вводити наказ Сталіна 1942 року «ні кроку назад» (наказ № 227), який дозволяв розстрілювати тих, хто намагався повернути назад.
Вони хотіли зайти в Україну зі всіх сторін, мабуть і Білорусь пізніше втягнути. Там біля 35−40 тисяч військовослужбовців. Бачимо, що головна мета атаки — це пробитися на Київ, пробитися в Чернігів, Суми та Харків, а також просуватися по Донецькій і Луганській області. З Криму — на Бердянськ і на Маріуполь.
— Що крім людської сили являють собою російські стратегічні резерви?
— Авіація: бомбардувальники, крилаті ракети.
— Скільки ракет залишилось у росіян?
— Гарне питання. З того, що ми бачимо, то не так багато. Бо Росія вдалась до ядерних погроз.
СИТУАЦІЯ НА ФРОНТІ
— Минув тиждень війни. Як оцінюєте оперативну ситуацію на різних напрямках?
— Ситуація на фронті стабілізувалася. Наші військові навчилися і серйозно б’ють ворога. Наприклад, у Сумській області вийшли на державний кордон. Залишаються певні проблеми на півдні, бо там докладаються зусилля РФ по виконанню однієї із стратегій цієї війни — відрізати Україну від моря.
Як тільки завершиться шторм у Чорному морі, РФ, вірогідно, здійснить десантну операцію в Одесі.
— Щодо переговорного процесу. Він почався за кілька днів після військової агресії. Як це розуміти?
— Найбільший аргумент, який є у росіян — це «гради» по мирному населенню. Це вже військовий злочин. Але вони б ніколи не сідали за стіл переговорів, якби відчували перевагу. Вони несуть величезні економічні збитки через санкції. Є два варіанти завершення цієї війни: або росіяни самі підуть чи їх вивезе Червоний хрест. Перший варіант гірший, хоч і виглядає легшим, бо історія вторгень росіян в Україну при першому варіанті не завершиться. Нам варто це нарешті збагнути за 30 років і ще серйозніше розбудовувати ЗСУ.
— Існує взагалі хтось якась воєнна логіка обстрілів мирних кварталів?
— Так. Створити паніку. Люди розбігаються. З часом не в змозі психологічно це витримати і займають бік агресора. По донецькому і луганському напрямку ми це бачили раніше. Це основна ідея бомбардування, використання крилатих ракет (за даними Міноборони армія РФ випустила по території України 180 ракет — ред.), касетних і вакуумних бомб. Усе робиться, щоб Україна запанікувала і погодилась на перемовини. Ключова роль — це президент, який показав, що має стрижень і мусить вистояти, як людина.
Крилаті ракети — це основна перевага ворога
— Є дані, що РФ використовує найбільш свою грізну зброю комплекс Іскандер. Про що це свідчить?
— Потужність Іскандера балансується його неточністю. Чотири пуски з Білорусі і що? Вони б’ють по таких площивних цілях, як аеродром. Це не дуже ефективно, але заради безпеки і збереження життів, потрібно посилювати цей блок, аби збивати подібні ракети.
— Які ще відзначите напрямки відбиття агресії?
— Навколо нас було угрупування військ близько 150 тисяч. Американці кажуть, що близько 80% вже втягнуті у війну. Вони вже зазнали нищівних втрат. Солдат починає без їжі здаватися. Закінчується пальне. Логістична корупція розкладає зсередини російську армію.
Якщо ж війна продовжуватиметься, то нам потрібно посилювати поставки сучасної протитанкової зброї, ПЗРК і отримати потужну протиповітряну зброю, яка здатна «закрити небо». Це потрібно вимагати у НАТО. Вони це можуть. [глава МЗС Дмитро] Кулеба цим займається. Питання поступово вирішується. Наразі є тиск Сенату і Конгресу США на президента Джо Байдена щодо цього.
— Поясніть простою мовою, що означає - «закриття неба»? Це коли повітряні сили НАТО збиватимуть російські літаки над Україною?
— Ви помиляєтесь. Ми вже чули від ворога, що байрактари — це турецькі беспілотники. Ні, вони українські (по факту купівлі та застосування — ред.). Теж саме з протиповітряною обороною. Ми можемо сьогодні вирішити це питання. Як саме? На широку аудиторію, вважаю, розповідати некоректно. Є й інше питання, пов’язане з потужними радіо-електронними системами для зупинки всієї їхньої балаканини і коригування дій між підрозділами. Варто зробити їх повністю глухими. Інший важливий елемент — це авіація. Наразі не бачив широкого застосування ВПС України, можливо, через загрози збиття.
— Щодо стратегії. У перші дні війни російські війська активно використовували повітряний десант, але згодом перестали. Чому?
— Відповідь можуть знати лише в генштабі РФ. Наприклад, генерал Сергій Рудськой (начальник головного оперативного управління Генштабу РФ — ред.). Моя думка: ми втерли носа російському десанту. Кілька потужних спроб висадки були відбиті. Використання десанту виявилось неефективним. «Іли» збиваються, а піхота оточується і знищується. Якщо вона не здається, то її заганяють у будівлі і підпалюють, як це було у Харкові.
— З вашої точки зору, як далі протікатиме війна?
— Все, що ми з вами бачили за цей тиждень, буде продовжуватися із залученням резервів росіян. На це у ЗСУ достатньо подарунків, не лише Джавелінів.
— Який рецепт перемоги України?
— Військова економіка. Кабмін має працювати цілодобово, відпрацьовувати логістику і забезпечувати ЗСУ усім необхідним. Потрібні дуже швидкі постачання від тилу до бойового підрозділу, оминаючи військові склади. Тоді щоденні втрати росіян можна ще збільшити. Якщо [прем'єр Денис] Шмигаль цього не розуміє, то не є тією людиною у потрібний час. Сподіваюсь, це не так.