Продаж "злитих" даних українців з Дії є "провокацією" - Мінцифри

У Міністерстві цифрової трансформації назвали "провокацією та продовженням гібридної війни" заяви про те, що невідомі нібито зламали застосунок Дія та продають дані українців.
За даними мінцифри, пісоя масштабної кібератаки на сайти держорганів 13-14 січня в мережі весь час з'являються оголошення щодо продажу даних, нібито отриманих під час цієї кібератаки.
Тож там закликали не панікувати, оскільки всі персональні дані "перебувають під надійним захистом у держреєстрах".
"А оголошення про можливість купити дані, отримані після зламу 14 січня, є аферою: шахраї продають старі дані, скомплектовані з багатьох джерел, які були злиті до 2019 року", - інформують експерти.
У ніч на 22 січня у мережі почали поширювати інформацію про те, що невідомі нібито зламали застосунок Дія та продають дані українців.
Зокрема, на фейсбук-сторінці спільноти Гільдія IT Фахівців заявили, що у п'ятницю, 21 січня, "користувач одного з тематичних форумів під ніком FreeCivilian виставив оголошення на продаж даних мільйонів українців, стверджуючи про їхнє походження із сайту diia.gov.ua".
"Інформацію" він нібито оцінив у 15 тисяч доларів, а на підтвердження виклав кілька тек з даними онлайн, щоб потенційні покупці могли перевірити правдивість оголошення.
Користувачі в коментарях стверджували, що деякі адреси їм вдалося підтвердити.
Інформацію також поширив співзасновник спільноти "Український кіберальянс", експерт із кібербезпеки Андрій Баранович, назвавши дані "дуже схожими на справжні".
У мінцифри заяви про продаж "злитих" даних українців внаслідок кібератаки назвали провокацією та продовженням гібридної війни.
"Такі оголошення мають на меті не тільки залякати суспільство. А ще й дестабілізувати ситуацію в Україні, зупинивши роботу державного сектора", - йдеться у заяві відомства.
"Нагадаємо, що користувачами мобільного застосунку Дія є 13,5 млн українців. Він не зберігає персональних даних, а лише відображає те, що зберігається про них у відповідних державних реєстрах. Відвідувачами порталу Дія є понад 13 млн українців, а не 2 млн, як зазначається в оголошеннях", - кажуть у мінцифри.
Там також закликали українських кіберфахівців "об'єднатися, щоб протистояти загрозі та нейтралізувати противника".

Пропустити подкаст і продовжити подкаст

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти
Випуски
Кінець подкаст
Прокоментував ситуацію і міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
"Ми активно вивчаємо всі кейси, це виявляються скомплектовані дані з різних джерел, яких раніше було море у мережі. Ми блокуємо такі ресурси та знаходимо ресурси інвестувати у захист реєстрів, щоб ваші дані були під контролем", - написав він у телеграмі.
Федоров також повідомив, що найближчим часом у Дії планують запустит послугу єЗахист.
"Де кожен громадянин зможе дізнатися про базові правила кібербезпеки, в яких реєстрах є інформація про них".
Наступним кроком, за словами міністра, буде запуск сервісу, де кожному українцю буде надходити повідомлення, коли посадовець перевірятиме його дані в реєстрі.
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!