Суд скасував відсторонення вчительки за відсутність вакцинації. Які аргументи?

Жовківський районний суд у Львівській області скасував наказ про відсторонення вчительки однієї з сільських шкіл через відсутність в неї щеплення від Covid-19.
У суді наказ визнали протизаконним і задовольнили вимогу вчительки про виплату зарплати за період відсторонення від обов'язків.
Водночас суд відмовив їй у вимозі допустити до виконання обов'язків.
У судовому рішенні йдеться, що вчительку математики Сопошинської школи відсторонили від роботи без збереження зарплати 8 листопада - через тиждень після того, як їй повідомили про обов'язковість такого щеплення.
"Наказ підлягає скасуванню, оскільки він є незаконним і таким, що грубо порушує її конституційні, природні та професійні права", - йдеться в документі.
Вчителька аргументувала, що не було встановлено порядку та термінів проведення профілактичного щеплення проти COVID-19, щеплення не передбачене ані трудовим договором, ані наказом про прийняття на роботу, ані посадовою інструкцією, а також відсутнє у календарі обов'язкових профілактичних щеплень.
Вона вимагала скасувати наказ, повернути її на роботу і стягнути середній заробіток та судові витрати за час відсторонення від обов'язків.
Що кажуть у школі
У школі зазначили, що керувалися під час відсторонення ч. 2 ст. 12 закону "Про захист населення від інфекційних хвороб", за якою працівники окремих професій підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, а також наказом МОЗ, згідно з яким обов'язковим щепленням підлягають працівники шкіл.
Представник школи зазначив, що з боку адміністрації школи йшлося про вимушений крок з відсторонення фахового вчителя - інакше б керівництву загрожувала адміністративна відповідальність.
У справі була ще й третя сторона - представники Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України. Вони вимагали скасування наказ МОЗ і вважали, що він не передбачає обов'язкової вакцинації вчителів.
Аргументи суду
У суді вирішили, що рішення школи було протизаконним, бо не було підкріплено письмовим підтвердженням від лікаря про відмову від обов`язкового щеплення чи акту, складеного у присутності свідків, як того вимагає закон про "Захист населення від інфекційних хвороб".
Окрім того, не було подання посадовців санітарно-епідеміологічної служби, яке, за законом, є необхідним для недопуску до роботи.
"Відповідач виніс оскаржуваний наказ про відсторонення на підставі одного лише повідомлення про обов`язкове профілактичне щеплення, яке саме по собі не створює жодних юридичних наслідків та не засвідчує юридичного факту відмови чи ухилення позивачки від обов`язкового профілактичного щеплення", - йдеться у рішенні суду.

Тож суд задовольнив вимогу скасувати наказ про відсторонення від роботи. Водночас вимогу допустити вчительку до роботи відхилили.
"Суд вважає, що у задоволенні такої потрібно відмовити, оскільки допуск працівника до роботи є дискреційним повноваженням роботодавця", - йдеться у рішенні.
Окрім того, суд постановив стягнути зі школи середній заробіток 11 205 грн на користь вчительки за час відсторонення від обов'язків, а також стягнути два судові збори по 908 грн - на користь позивачки та до держбюджету.
Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!