Ляшко покарав медиків Закарпаття, які робили анонімне щеплення. Усі деталі скандалу

Міністерство охорони здоров'я виключило клініку в Закарпатті, де працював анонімний пункт щеплення, зі списків закладів, які можуть вакцинувати від коронавірусу. Тепер туди заборонено передавати вакцину, закуплену за кошти держави, заявив міністр Віктор Ляшко.
Йдеться про клініку Prevention у місті Ужгород, яка розташована за адресою вулиця Східна 4/1. Там майже місяць працював анонімний пункт щеплень, куди з'їжджались українці не лише із Закарпаття, що є аутсайдером за темпами вакцинації в Україні, а й люди з інших регіонів.
Там вакцинували людей з підробленими сертифікатами та тих, хто боявся визнавати свою вакцинацію через можливе переслідування.
Покарання як вдячність?
За словами Петрова, результати клініки були "чудовими". У пункт анонімних щеплень звернулось 1429 людей, які раніше мали або підробний сертифікат, або соромились і боялись щеплюватись через релігійні чи інші причини. Всі ці люди, за словами Петрова, отримали реальне щеплення, з дотриманням всіх алгоритмів.
Однак міністр Віктор Ляшко вважає інакше.
"На жаль, є заклади охорони здоров'я, працівники яких не читають алгоритми міністерства, і не чують попереджень. Тобто ці заклади свідомо порушують ліцензійні умови провадження медичної діяльності, тому будуть покарані", - сказав він під час брифінгу, заявивши про виключення клініки зі списку місць, де можна отримати щеплення від ковіду.
Відтепер туди заборонено передавати вакцину, куплену держкоштом, чи доставлену в рамках глобальної ініціативи Covax.

Додатково, пообіцяв міністр, заклад ретельно проінспектує ліцензійна комісія МОЗ. І перевірки почались вже 9 грудня.
Головний лікар Віктор Петров вважає рішення міністерства "ляпасом" собі та колективу. "На війні, а у нас війна з Covid-19, так не роблять!"- сказав Петров.
Чоловік звинуватив міністра в некомпетентності, упередженому ставленні та зловживанні владою і заявив, що готовий до публічних дебатів з "цим чиновників із переляканими очима".
Тим часом попри рішення Києва клініка і далі працює. Про це BBC News Україна сказав головний ініціатор анонімної вакцинації на Закарпатті, депутат облради від "Слуги народу" Федір Шандор.
На уточнювальне питання, чи і далі вони вакцинують людей, він сказав "так".
Як взагалі з'явилась ідея анонімного щеплення?
Закарпаття - аутсайдер за темпами вакцинації у регіонах. У листопаді під час соціологічного дослідження виявили, що близько 4 000 ковід-сертифікатів на Закарпатті були підробленими.
Однак 30% з тих, хто придбав фейкову довідку, зазначили, що зараз готові були б вакцинуватися. Так з'явилась ініціатива створити в Ужгороді анонімний пункт щеплення у клініці Prevention.
Новину про це відразу негативно сприйняли в МОЗ, адже там розробляють свою схему ковід амністії, яка не передбачає анонімності.

Міністр Ляшко від початку погрожував ініціаторам щеплень, а ті запрошували його подивитись на все власними очима і "на келих вина".
Анонімний кабінет працював цілодобово. Там щеплювали вакцинами Pfizer, Moderna, AstraZeneca і CoronaVaс.
Для отримання щеплення необхідно було заповнити інформовану згоду. Просили вказати тільки реальну дату народження та ім'я-прізвище, або і взагалі псевдонім.
Переважна більшість охочих вакцинуватись мали раніше фейкову паперову довідку про щеплення. До електронної бази їх не вносили, коли продавали підробний сертифікат.
В Україні продають дешевші підроблені сертифікати, без внесення у базу та "Дію", та дорожчі - з можливістю отримати довідку в додатку.
Лікар Петров виділяє три основні чинники, які спонукали людей щепитися за десятки чи навіть сотні кілометрів від дому:
Людей змотивували смерть або тяжкий перебіг хвороби їхніх близьких.
За словами професора Федора Шандора, до анонімного пункту вакцинації з'їжджалися цілими автобусами.
"Він (міністр Ляшко - Ред.) не розуміючи складність релігійного складу та особливостей патріархальних сімей на Закарпатті, знищує шанси на захист десятки осіб!" - написав лікар Петров, коли МОЗ заборонило клініці щеплювати людей від ковіду.
Що натомість пропонує робити МОЗ?
Віктор Ляшко визнає, що люди з підробленими сертифікатами потрапили у складну ситуацію.
З одного боку, ризикують підхопити ковід, а з іншого - не можуть себе захистити, бо придбавши підробку, позбавили себе права на щеплення, якщо їхні дані внесли в електронну базу.
Міністру також відомий не один випадок, коли люди з підробками приходили до медзакладів вакцинуватись, і лікарі вимушені були їм відмовити.

Пропустити подкаст і продовжити подкаст

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти
Випуски
Кінець подкаст
Крім того, людям із підробними сертифікатами загрожує покарання - від штрафу до позбавлення волі.
"Ми хочемо врегулювати цю ситуацію та звільнити від кримінальної відповідальності осіб, які купили підроблений COVID-документ, - сказав Ляшко. - Для уникнення покарання, до цих людей висувається принципова умова - вони повинні добровільно зізнатися у скоєному та активно сприяти у розкритті правопорушення".
Тобто якщо людина з фейковим сертифікатом хоче зробити реальне щеплення, вона має звернутись до сімейного лікаря чи в пункт вакцинації.
Лікарі будуть змушені викликати правоохоронців, а ті - відкрити кримінальне провадження на цю людину.
Вона потрапить до суду, даватиме показання, сприятиме слідству, і у результаті з неї знімуть кримінальну відповідальність.
Законопроєкт, який затвердить таку складну процедуру, наразі готується до другого читання.
Водночас, коли саме людині з фейковим сертифікатом зроблять щеплення - у процесі слідства чи після суду - міністр не повідомляє.
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber.