Байден поговорив із Зеленським. Перші підсумки

Відбулась півторагодинна розмова президентів США та України.
Президент США Джо Байден запевнив президента України у підтримці, підтвердив надання допомоги у посиленні обороноздатності та готовність запровадити жорсткі санкції проти Росії у випадку вторгнення.
Про це повідомив голова Офісу президента Андрій Єрмак в ефірі програми "Право на владу".
Телефонна розмова президента США Джо Байдена та президента України Володимира Зеленського тривала півтори години, повідомив сам Зеленський.
"Президент США ознайомив мене зі змістом його перемовин із Володимиром Путіним. Також обговорили можливі формати врегулювання конфлікту на Донбасі. Торкнулися перебігу внутрішніх реформ в Україні", - повідомив президент України.
(Новина доповнюється).
Розмова Байден-Путін
7 грудня президенти США Джо Байден та президент Росії Володимир Путін провели відеозустріч, під час якої обговорили ситуацію навколо України.
Розмова відбувалася по захищеному каналу відеозв'язку двох лідерів, який використали вперше, і тривала приблизно дві години.
За підсумками розмови у Білому домі повідомили, що президент Байден попередив Путіна про "економічні заходи" проти Росії та збільшення оборонної допомоги Україні у випадку російської агресії. Згодом радник Байдена з безпекових питань Джейк Салліван уточнив, що США готові зробити "речі, які ми не зробили у 2014 році".
Водночас у Кремлі зазначили, що Володимир Путін доводив, що Київ здійснює "демонтаж" мінських угод і вимагав юридичних гарантій нерозширення НАТО на Схід.
Після розмови з російським президентом Джо Байден обговорив її результати розмови з лідерами Британії, Франції, Німеччини та Італії.

А Володимир Путін, відповідаючи на пряме запитання журналіста, чи збирається Росія напасти на Україну, заявив таке:
"Росія здійснює миролюбну зовнішню політику, але має право гарантувати свою безпеку в середньостроковій та віддаленій перспективі", - заявив російський президент, назвавши саме питання провокаційним.
Він також повторив свою традиційну тезу про небезпеку зближення України із НАТО:
"Нас не може не непокоїти перспектива можливого прийняття України в НАТО, тому що за цим безумовно наступить розміщення військових контингентів, баз і загрозливої для нас зброї", - сказав Путін.
Натомість президент Байден, коментуючи питання про допомогу Україні, заявив, що США не розглядують розміщення американських військ в Україні у випадку вторгнення Росії.
"Ідеї, що США збираються в односторонньому порядку застосувати силу, щоб протистояти вторгненню Росії в Україну, зараз немає", - заявив президент США.
За словами Байдена, моральні та юридичні зобов'язання США перед союзниками по НАТО в регіоні не поширюються на Україну, яка не є членом цієї організації.
Водночас американський президент попередив про суворі наслідки, якщо Росія піде на вторгнення.
Загроза вторгнення
Наприкінці жовтня поважні західні ЗМІ почали писати про загрозу російського вторгнення до України через концентрацію російських військ на українських кордонах.
Перші кілька тижнів, поки тема можливої війни жила лише в американських ЗМІ, офіційні особи в Києві не поспішали робити якихось тривожних заяв, наголошуючи, що вони не бачать біля своїх кордонів нічого особливого у порівнянні з 2016 чи 2018 роком.
Але коли про небезпеку можливого вторгнення почали говорити вже не лише журналісти, а й державний секретар США Ентоні Блінкен, позиція України змінилася.
Пропустити подкаст і продовжити подкаст

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти
Випуски
Кінець подкаст
Низка українських силовиків побувала з візитами у Вашингтоні, після чого керівництво України почало говорити про те, що воно також стурбоване можливими агресивними планами Кремля.
Міністр оборони України Олексій Резніков у виступі у Верховній Раді 3 грудня повідомив, що Росія сконцентрувала на кордонах України та в окупованому Криму понад 94 тисячі військових і може бути готовою до початку агресії наприкінці січня 2022 року.
Водночас начальник Генштабу Росії Валерій Герасимов заявив, що західні ЗМІ "брешуть" про плани вторгнення до України, а скупчення російський військ на кордоні навав "буденною практикою":
"Передислокація підрозділів у ході бойової підготовки - це буденна практика для збройних сил будь-якої держави. Військова діяльність здійснюється на національній території, і про неї не потрібно сповіщувати. Інформація, яку поширюють ЗМІ, про вторгнення Росії до України, є брехливою".
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber.