Путін та Байден провели відеозустріч щодо України. Про що домовилися?

Президент США Джо Байден та Володимир Путін провели онлайн-зустріч, під час якої обговорили ситуацію навколо України.
Розмова відбувалася по захищеному каналу відеозв'язку двох лідерів, який використали вперше, і тривала приблизно дві години.
Як повідомляє пресслужба Білого Дому, Джо Байден висловив "глибоке занепокоєння" США та американських союзників з приводу оточення України російськими військовими силами.
"Президент Байден ... дав чітко зрозуміти, що США та наші союзники відповідатимуть сильними економічними та іншими заходами у разі військової ескалації. Президент Байден підтвердив свою підтримку суверенітету та територіальної цілісності України та закликав до деескалації та повернення до дипломатії", - йдеться в повідомленні.
Обидва президенти доручили своїм командам продовжити комунікацію, повідомляє пресслужба Білого Дому.
Байден планує обговорити результати розмови з Путіним з європейськими союзниками. Очікується також його телефонна розмова з Володимиром Зеленським.
У Кремлі напередодні відеозустрічі повідомляли, що вона зачіпатиме питання ситуації навколо України, розширення НАТО на Схід, стратегічні питання.
Востаннє лідери Росії та США спілкувалися під час саміту у Женеві у червні цього року.
Від публікацій в ЗМІ до взаємних звинувачень
Наприкінці жовтня західні ЗМІ почали писати про загрозу російського вторгнення до України через концентрацію російських військ на українських кордонах.
Перші кілька тижнів, поки тема можливої війни жила лише в американських ЗМІ, офіційні особи в Києві не поспішали робити якихось тривожних заяв, наголошуючи, що вони не бачать біля своїх кордонів нічого особливого у порівнянні з 2016 чи 2018 роком.
Але коли про небезпеку можливого вторгнення почали говорити вже не лише журналісти, а й чи не в щоденному режимі державний секретар Ентоні Блінкен, позиція України змінилася.

Низка українських силовиків побувала з візитами у Вашингтоні, після чого керівництво України почало говорити про те, що воно також стурбоване можливими агресивними планами Кремля.
Пропустити подкаст і продовжити подкаст

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти
Випуски
Кінець подкаст
Наприкінці листопада російські чиновники та дипломати стали жорсткіше відповідати на американську риторику про загрозу війни. Служба зовнішньої розвідки Росії порівняла ситуацію з тією, що була напередодні російсько-грузинської війни 2008 року.
Позиція всіх російських чиновників зараз зводиться до того, що якщо війська і перекидають, то відбувається це на території Росії, тобто це абсолютно внутрішньоросійська справа, яка не загрожує нікому з сусідів.
"Ми на своїй території маємо право війська рухати, але ні про яке нагнітання не йдеться", - заявляв, наприклад, помічник президента Росії Юрій Ушаков.
При цьому в Москві навпаки заговорили про те, ніби Україна готується атакувати самопроголошені ДНР і ЛНР і нібито вже стягнула до лінії розмежування на Донбасі майже половину своєї армії, сформувавши там ударне угруповання чисельністю до 125 тисяч людей.
Міністр оборони України Олексій Резніков у виступі у Верховній Раді 3 грудня повідомив, що Росія сконцентрувала на кордонах України та в окупованому Криму понад 94 тисячі військових і може бути готовою до початку агресії наприкінці січня 2022 року.
4 грудня західні ЗМІ - Washington Post, а згодом FT та Forbes - повідомили з посиланням на американську розвідку, що Росія може задіяти в наступі на України 175 тисяч військових вже на початку 2022 року. Німецьке видання Bild з посиланням на джерела в НАТО та службах безпеки навіть опублікувало мапу вторгнення Росії в України.
Захід готує санкції
Як повідомляє Politico, США обговорили з країнами Європи пакет фінансових санкцій на випадок військового вторгнення Росії в Україну, які матимуть "значну" шкоду для російської економіки.
The New York Times пише, що може йтися про відключення Росії від міжнародної платіжної системи SWIFT та обмеження для російських банків.
Минулого тижня держсекретар США Ентоні Блінкен говорив про "високоефективні економічні заходи", яких уникали раніше.
Про обговорення можливих спільних дій журналістам розповів посадовець адміністрації Байдена. Він заявив, що США хотіли б уникнути прямої військової участі в конфлікті.

Вранці 7 грудня Офіс президента повідомив про телефонну розмову Володимира Зеленського з держсекретарем Ентоні Блінкеном, в якій президент України запевнив у підтримці процесу мирного врегулювання на Донбасі.
"Президент подякував за потужну підтримку з боку Сполучених Штатів, які системно привертають увагу світової спільноти до російської військової діяльності поблизу українського кордону та консолідують зусилля демократичних країн з метою недопущення ескалації", - йдеться в повідомленні.
Також 7 грудня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що ЄС готовий розширити старі та запровадити нові санкції у випадку вторгнення.
Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!