Рада почала розглядати бюджет-2022 у другому читанні
Між першим і другим читанням зросли і видатки, і доходи.
Верховна Рада почала розгляд законопроєкту про бюджет на наступний рік у другому читанні. Спочатку доповідає міністр фінансів Сергій Марченко.
Під час доопрацювання в Кабміні закладені доходи збільшили на 54,7 млрд (до 1,32 трлн), видатки – на 55,7 млрд (до 1,5 трлн), дефіцит – на 732 млн (до 188,8 млрд). Про це у Telegram повідомив перший заступник голови фінансового комітету, очільник фракції "Голос" Ярослав Железняк.
Додаткові надходження очікуються в основному за рахунок податку на прибуток підприємств (+21 млрд гривень) і ренти (+25 млрд). При цьому, за словами Железняка, від ренти на руду з резонансного законопроєкту 5600 очікують лише +240,7 млн, а решту – з ренти на нафту і газ (+24 млрд гривень).
Видатки на національну безпеку і оборону підвищили на 3,7 млрд – до 323,1 млрд або 6% ВВП. Зокрема, витрати на Збройні сили України також мають зрости на 2,5 млрд грн.
Зріс і дорожній фонд – між першим і другим читання до нього додали 4 млрд гривень (до 86 млрд). Із цих коштів 42 млрд заплановані на розвиток мережі доріг державного значення.
Вдалося підвищити і фінансування галузі культури, початковими цифрами якої був незадоволений очільнику МКІП Олександр Ткаченко. Тепер на сферу планується витратити на 4 млрд гривень більше.
Мінінфраструктури також заклали підвищення видатків на 12,6 млрд, з яких мільярд має піти на анонсованого президентом національного авіаперевізника.
МОЗу вдалося додати 2,85 млрд.
Більше коштів отримає і державний апарат: Верховна Рада + 83,9 млнд, Державне управління справами – +23,7 млн (з них на Офіс президента 12,5 млн гривень).
РНБО матиме +84 млн гривень, а СБУ – ще плюс 100 мільйонів.
Соцеконом закріплений на рівні 6 млрд гривень, на інфраструктурну субвенцію для можритарників – 9 млрд гривень.
"Обсяг держгарантій Кабміну зменшили з 50 млрд до 40 млрд. Міжнародна фінансова допомога не буде спрямована до спецфонду. Потенційне перевиконання по акцизу пропонують віддати МВС", – додав також Ярослав Железняк.
Нагадаємо, перед ухваленням бюджету-2022 депутати мали проголосувати за "ресурсний" законопроєкт 5600, адже надходження з нього вже були враховані в бюджетний драфт першого читання.
У понеділок після засідання фракції "Слуга народу" за участі міністра фінансів Сергія Марченка Давид Арахамія прогнозував, що за бюджет у залі назбирається 240-255 нардепів.
У першому читанні документ ухвалили ще 2 листопада. Тоді в уряді проєкт називали "бюджетом модернізації", а безпосередньо Марченко називав його реальним для виконання і збалансованим.
Драфт уперше розроблявся на основі Бюджетної декларації і має враховувати стратегічні напрямки розвитку держави.
Глава Рахункової палати Валерій Пацкан висловлювався щодо проєкту бюджету більш критично. Він зазначив, що уряд вперше запровадив Бюджетну декларацію на 3 роки, і цей бюджет мав формуватися відповідно до неї, але зараз видатки для окремих розпорядників не відповідають граничним обсягам.
Також палата вважає зростання ВВП на 3,8% "дещо оптимістичним". Окрім того, є ризик невчасного залучення позик, врахованих у бюджеті.