Зеленський про Вагнергейт: Єрмак не переносив операцію, а я - не схвалював

Президент Володимир Зеленський під час спілкування з журналістами розповів про спецоперацію українських спецслужб із затримання 33 бійців російської ПВК "Вагнера".
Володимир Зеленський заперечив інформацію, що він затверджував операцію, а Андрій Єрмак її не переносив.
Також президент дуже гостро розкритикував колишнього голову розвідки Василя Бурбу, який її організовував. Він назвав його нечесною людиною, як хотіла посварити Україну зі США та Туреччиною на догоду Петру Порошенку.
Окремо Зеленський нагадав, що пан Бурба працював проти Майдану в 2014 році, а також хотів викрасти формулу вакцини від коронавірусу.
Президент дає пресконференцію у незвичному форматі. На подію запросили 32 видання, акредитації не відкривали.
Бурба, вакцини, Єрмак і Порошенко
"Ніхто не може акцептувати без мене чи міністра оборони", - сказав Зеленський про подібні операції.
На початку Зеленський заявив, що Бурба жив неподалік від нього на дачі і відремонтував її за 11 мільйонів.

Пропустити подкаст і продовжити подкаст

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти
Випуски
Кінець подкаст
"Він бізнесмен. Всім відомо, що займався бізнесом - отримував інформацію та заробляв гроші. Такий керівник розвідки мене не влаштовував. Всі розвідники про це знали. І великі бізнесмени знають, я також. Може бути - це чутки, а може - і ні", - заявив президент.
"Ніхто ніколи не доповідав. Була інформація, що є вагнерівці, загальні речі були. Але коли сідали розвідники всі, цієї інформації не було", - додав президент.
Зеленський розповідав про це досить нерозбірливо і перестрибував з однієї теми на іншу.
В якийсь момент він почав говорити про спробу Бурби викрасти вакцини.
"Бурба вирішив зберегти своє місце, знав, що хочу, щоб його звільнили. Тоді перший крок від нього - він приніс якусь інформацію, що ми отримали оперативну інформацію щодо ковіду, що є формула вакцини. Він сказав мені і назвав країну", - вів президент.
Зеленський каже, що Бурба запропонував передати інформацію про вакцину Росії чи Китаю.
"Це була операція Бурби, впевнений, що від товаріща Петі", - натякнув Зеленський, що за ініціативами Бурби стоїть Петро Порошенко.
Президентський ніби передав формулу вакцини медикам, а вони сказали, що там "нуль".
"Я зробив висновки. Це все Петро Олексійович, бо хотів розколу у стосунках США", - наполягає Зеленський.
"Він авантюрист та аферист", - назвав Зеленський Бурбу.

Зрештою Володимир Зеленський повернувся до суті операції "вагнерівців".
Президент нібито запитав у Бурби, чи має керівник Туреччини Реджеп Ердоган знати про операцію щодо літака "Турецьких авіаліній". І Бурба нібито сказав - "Ні".
У відповідь президент сказав Бурбі, що Україну "втягують". І якщо там буде 120-130 громадян Туреччини, чи є можливість, що бойовики б захопили його?
І Бурба нібито сказав, що є. Також Бурба нібито припустив, що можуть бути загиблі на борту.
"Я сказав, що це не наша операція, вона не прорахована детально", - додав Зеленський.
Президент дуже остерігався зіпсувати стосунки з Ердоганом, який дуже допомагає Україні.
"Після цього я більше не хотів зустрічатись з цією людиною, який не є розвідником нашої держави", - заявив президент.
На закид, що Андрій Єрмак міг перенести операцію, Зеленський відповів негативно.
"Що, секретар йому щось сказав? Що міг акцептувати Єрмак з приводу операції? В нього немає повноважень. Тільки міністр оборони і президент", - наполягає Зеленський.
Врешті Зеленський резюмував, що йому було соромно "за таку розвідку".
Вагнергейт і Bellingcat
Скандал щодо "Вагнергейту" вибухнув з новою силою позаминулого тижня.
17 листопада група розслідувачів Bellingcat оприлюднила свою версію подій, які відбулись влітку 2020 року і призвели до одного з найгучніших політичних скандалів часів президентства Володимира Зеленського.
В Україні протягом останнього року звучали різноманітні версії операції із захоплення "вагнерівців", проте і влада, і опозиція чекали саме на розслідування Bellingcat, яке мало дати чітку відповідь щодо винуватців зриву операції, і чи існувала вона взагалі.
Українська влада спочатку заперечувала сам факт підготовки такої операції, потім - вустами Володимира Зеленського - називала її "не нашою операцією", натякаючи на причетність до цих подій Росії.

Врешті Bellingcat розкрила деталі масштабної операції українських спецслужб із захоплення 33 бійців російської "ПВК Вагнера" у багатосторінковому звіті, публікацію якого кілька разів відкладали.
Звіт базується на десятках інтерв'ю - зокрема з найманцями, які були впевнені, що летять у "відрядження" до Венесуели, не знаючи, що їхній літак мають незаплановано посадити в Києві.
А також з колишніми працівниками українських спецслужб, що брали участь у підготовці цієї операції. Одним зі співрозмовників розслідувачів був Петро Порошенко, а от головні дійові особи скандалу - голова офісу президента Андрій Єрмак та президент Зеленський - коментувати відмовились.
Останню версію офіційного Києва щодо цієї операції озвучили 16 листопада: спеціальна комісія парламенту стверджувала, що операція щодо переміщення 33 "вагнерівців" в Україну таки готувалась, але не відбулась. А хто винен у зриві - невідомо.
Роль Зеленського і Єрмака
Головна новина звіту Bellingcat полягала у тому, що особою, яка зіграла ключову роль у цій операції, є Андрій Єрмак.
Посилаючись на дані з розмови з колишніми працівниками української військової розвідки, Bellingcat стверджує, що Володимиру Зеленському доповіли про підготовку операції 15 червня 2020 року під час його щотижневої наради з керівництвом української розвідки.
Співрозмовники Bellingcat кажуть, що 26 червня Зеленський принципово схвалив проведення операції і попросив її конкретний план, який був підготований і затверджений тодішнім міністром оборони України Андрієм Тараном 1 липня того ж року.
Відтоді, йдеться у звіті, президент Зеленський регулярно отримував інформацію про підготовку до операції "Авеню". Документ навіть називає двох вищих посадовців спецслужб, які інформували українського лідера щодо цього, - колишнього керівника військової розвідки Василя Бурбу та колишнього першого заступника голови СБУ Руслана Баранецького.
Саме Баранецький і Бурба, йдеться у звіті, прибули до офісу президента напередодні самої операції, запланованої на 25 липня, для останнього звіту щодо неї.

З посиланням на слова Василя Бурби в документі йдеться, що президент не зміг прийняти спецслужбістів, оскільки був зайнятий.
Той же Бурба розповів Bellingcat, що Єрмак запропонував їм відкласти спецоперацію на тиждень. Напередодні Володимир Зеленський домовився про початок "великого перемир'я" на Донбасі - воно мало розпочатися 27 липня. Захоплення "вагнерівців" у Києві зірве перемир'я ще до його початку, - звучала аргументація президентського офісу.
Бурба нібито відповів, що така затримка неминуче насторожить як "вагнерівців", так і спецслужби Росії й Білорусі. Так і сталось.
Василя Бурбу звільнили з посади 5 серпня 2020 року, одразу після провалу спецоперації. Українські ЗМІ писали, що його звільнення відбулося після того, як він вимагав розібратися у причинах зриву "Вагнергейту" і, зокрема, перевірити посадовців з офісу президента на детекторі брехні.
Сам Бурба згодом стверджував, що він та його група піддались репресіям з боку української влади.
Операція "Авеню"
Зі звіту Bellingcat випливає, що попри фактичний зрив операції, українським спецслужбам вдалося зібрати величезний масив інформації про учасників бойових дій на Донбасі.
Україна змогла отримати деталі служби сотень бійців ПВК, причетних до бойових дій на Донбасі.

Українська розвідка створила "віртуальну" підставну приватну військову компанію під назвою "МАР". Ця назва збігалася з назвою ПВК, що реально існувала в минулому, але пізніше припинила свою діяльність.
Потім розвідники почали від імені "МАР" набирати працівників для "відрядження" до Сирії. Пізніше бійцям повідомили, що плани змінюються і працювати доведеться у Венесуелі.
Під час відбору кандидати надали українським спецслужбам величезний масив інформацію про події на Донбасі та участь Росії.
Деталі операції, яка отримала кодову назву "Авеню", розробляли в режимі суворої секретності - відповідали за це шість працівників розвідки, що працювали в умовах ізоляції.
Відібрані 33 бійці мали дістатись до Білорусі, а звідти літаком полетіти до Стамбулу. Над Україною літак мав здійснити екстрену посаду, а бійців мали захопити спецслужби.
Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!