Табір "Вікторія": трагедія була лише справою часу

"Ми думали, що віддали дітей у безпечний табір", - зі сльозами на очах каже одеситка Алла Гоцульська.
Її 8-річна донька Яна відпочивала у таборі "Вікторія", де в ніч на 16 вересня спалахнула велика пожежа. Мати Яни каже, що їй пощастило - її забрали з табору за день до трагедії - бо в дівчинки піднялася температура.
Пожежа забрала життя трьох дітей. Ще троє - потрапили до лікарні.
50 дітей з хореографічного колективу "Адель", у якому навчається Яна, отримали відпочинок у таборі як подарунок від міської влади.

Пожежа, у якій загинули діти, сколихнула Одесу і підняла багато питань: чому корпуси дитячого табору будували з дерева, яке так швидко горить, чому не працювала пожежна сигналізація, чому табір із такими порушеннями взагалі працював?
Уже кілька разів перед мерією проходили акції протестів, під час яких вимагали відставки мера Геннадія Труханова і відповідальних за роботу табору чиновників. Останній протест, у середу, 20 вересня, закінчився сутичками і десятками травмованих.
Через вогонь у мокрих рушниках
"Є діти, які не можуть спати, вони кричать ночами", - розповідає Алла Гоцульська про те, як діти відходятьс від шоку після пожежі.
Батьки просять журналістів не травмувати їх питаннями і самі переказують події тієї ночі зі слів дітей.

Першими пожежу побачили Максим Тихончук і Катя Ной - близько 11 ночі з вікна сусіднього корпусу.
Вони побігли всіх піднімати, в цей час інша дівчинка викликала пожежників. Підлітки самі вивели з палаючого будинку понад 20 дітей.
Хтось стрибав з другого поверху, двоє малят бігли через полум'я з мокрими рушниками.
Загиблі дівчата Соня Мазур, Сніжана Арпентій та Настя Кулініч жили в одній кімнаті, що була розташована над епіцентром пожежі.
Діти згадують, що стукали до них у двері та вікно, але відповіді не було. Також пригадують, що у кімнаті загиблих заїдав замок.
"За інших обставин жертв могло би бути більше. Завдяки тому, що діти були в колективі, вони рятували один одного, витягували з ліжок", - каже Алла Гоцульська і додає: навчань з пожежної тривоги у таборі ніхто не проводив.

За попередніми даними ДСНС, пожежа почалась з кімнати художнього керівника колективу "Адель", Тетяни Єгорової. Причиною називають аварійну роботу електроприладів у кімнаті.
Батьки постраждалих провину Єгорової заперечують і вимагають не робити з неї "цапа-відбувайла".
"Вона рятувала наших дітей, ми будемо їй вдячні до кінця своїх днів", - каже бабуся однією з дівчат Людмила Михалкіна.
Вихователі, з якими ми спілкувалися у таборі, також запевняють, що прибігли одразу, як побачили вогонь.
"Всі рятували всіх, діти плакали. Все відбулося дуже швидко, полум'я спалахнуло і охопило будівлю", - каже студентка Аня, яка працювала тут вихователем.
На групу з 50 дітей у таборі було лише двоє дорослих.
Горіло, як багаття

У закритому після пожежі таборі дуже тихо, всіх дітей одразу забрали. Під парканом лежать квіти, ляльки Барбі і солодощі.
З корпусу, де жили діти з "Аделі", видно море. Від приміщення залишилось обвуглене дерево і залізні сходи, які ведуть в нікуди.
"Табір у тому вигляді, у якому він був, взагалі не мав права на існування", - вважає експерт-біохімік Владислав Балінський.
Він ініціював громадську експертизу пожежі у таборі "Вікторія", а раніше у складі "Групи 2 травня" досліджував пожежу в одеському Будинку профспілок.

За його словами, порушення протипожежної безпеки у таборі "Вікторія" були на всіх рівнях - від етапу планування території і проектування до небезпечно встановлених електроприладів.
Так, у таборі не було передбачено під'їздів до корпусів і до водойми для пожежної техніки. Навколо - паркани і щільно стоять корпуси.
Сама ж водойма була лише на третину заповнена водою.
"Але, якби навіть вода у тій водоймі і була, це не допомогло б. Пожежники приїхали за 4 хвилини. Приміщення горіло, як багаття. Гасити було неможливо", - розповів ВВС Україна речник ДСНС Андрій Мельник.
За словами експерта Балінського, причиною цьому може бути те, що будинки зробили із ялини, яка швидко займається і належить до 5-ї категорі вогнестійкості. Згідно з державними будівельними нормами, з такого дерева взагалі не можна будувати приміщення дитячого табору.

Також багато питань залишається до речовини, яку використовували під час обробки матеріалів. За словами експерта, ззовні і зсередини приміщення дерево, ймовірно, покрили лаком або оліфою, - речовинами, які швидко займаються.
Незаземлені електроприлади, бойлери у дерев'яних шафах, лампи розжарювання, які заборонені у дерев'яних приміщеннях, і від яких плавились пластикові світильники - перераховує побачені порушення експерт.
"48 таких ламп в одному корпусі - це вже 48 ймовірних осередків займання," - каже експерт.
За його словами, всі ці порушення мали би бачити представники ДСНС та інших державних інспекцій, які перевіряли табір під час будівництва і введення його в експлуатацію.
У ДСНС кажуть, що ще в червні знайшли у таборі недоліки з протипожежної безпеки і вказали на них керівнитцву табору. Проте, їх ніхто не усунув.
"Вказівка відкрити табір"
Директор "Вікторії" Петрос Саркісян визнає, що проблеми у таборі були, але всю провину перекладає на неназвані вищі органи влади, від яких нібито була вказівка попри все розпочати сезон.
За його словами, протипожежну сигналізацію у таборі спеціально відімкнули, бо вона часто спрацьовувала і будила дітей. Про це пан Саркісян розповів під час судового засідання, під час якого йому разом із ще однією вихователькою обрали запобіжний захід - 2 місяці під вартою у рамках кримінальної справи про порушення правил протипожежної безпеки.

Крім цієї справи, правоохоронці розслідують ще одну - про злочинну недбалість посадових осіб.
Прокуратура провела обшуки в Одеському ДСНС і міськраді, вилучила документацію, пов'язану з табором.
"Будь-яка особа, дотична до експлуатації "Вікторії", автоматично потрапляє під приціл розслідування", - каже ВВС Україна Руслан Форостяк, радник керівника поліції Одеської області.
За його словами, йдеться про всі служби, причетні до будівницива, здачі та експлуатації приміщень.
"Найсучасніший табір"

Пропустити подкаст і продовжити подкаст

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти
Випуски
Кінець подкаст
Табір "Вікторія" називали найсучаснішим в Україні. На його реконструкцію витратили близько 60 мільйонів гривень, а відкривали особисто мер Одеси Геннадій Труханов і президент Петро Порошенко.
ТОВ "ЮГ-УКРСТРОЙ", яке виграло тендер і проводило реконструкцію, для коментарів недоступне: телефони не відповідають, а за зареєстрованою адресою Французький бульвар 17-а, - про компанію немає жодної згадки. Натомість є недобудований готель і канатна дорога.
Геннадій Труханов відразу після пожежі на зустрічі з батьками колективу "Адель" запевняв, що табір відповідав всім нормам безпеки.
Згодом він відсторонив від посад чиновників, у віданні яких була "Вікторія": віце-мера з гуманітарних питань Зінаїду Цвірінько, очільника управління капітального будівництва Бориса Панова, керівника міського ДАБК Олександра Авдєєва.
Поки міськрада Одеси створювала групу для розслідування причин трагедії, на мітингу під мерією скандували: "Труханова на нари, геть корупцію, ви спалили наших дітей".
Чому його взагалі відкрили?
"Усі винні мають бути покарані, щоби будь-який чиновник знав, що, якщо на ньому лежить відповідальність за місця, де відпочивають діти, то він не відбудеться маленьким штрафом.
"Керівники міста і області мали контролювати. Якщо вони бачили порушення, чому дозволили відкрити табір?" - обурюється Алла Гоцульська.
Батьки готують звернення до представників влади, щоби з цієї трагедії зробили висновки, а в школах дітей навчали евакуації.