Вчені створили імплант для лікування депресії
Американські вчені винайшли електричний імплант, що може виявляти та лікувати важку депресію.
Пристрій розміром з сірникову коробку розміщують у черепі хворого та під'єднують до мозку.
Деталі експерименту описані в Nature Medicine journal.
Вчені заявили, що вже отримали обнадійливі результати.
Першою пацієнткою стала 36-річна Сара, якій встановили пристрій більш ніж рік тому. Жінка каже, що він кардинально змінив її життя.
Імплант працює постійно, але імпульс спрацьовує лише тоді, коли пацієнтка цього потребує.
Дослідники з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско підкреслюють, що поки що надто рано говорити, чи може пристрій допомогти іншим пацієнтам з важковиліковною депресією, але вони сподіваються і планують додаткові клінічні випробування.
Ланцюги депресії
Сара - перша людина, що отримала експериментальну терапію.
Жінка пережила безліч невдалих спроб лікування, зокрема антидепресанти та електросудомну терапію. Вона розповіла, що страждала щодня, майже не рухалася і нічого не робила.
Вживлення імпланта може здатися страхітливою процедурою, але, на думку Сари, перспектива отримати "будь-яке полегшення" краща за темряву, яку вона пережила.
"Я вичерпала усі можливі варіанти лікування".
"Моє життя було дуже обмеженим. Щодня я неймовірно страждала. Майже не рухалася і нічого не робила".
Під час операції Сарі просвердлили невеликі отвори у черепі, щоб під'єднати дроти, що контролюють та стимулюють її мозок.
Імплантат з акумулятором і генератором імпульсів розмістили у кістці під шкірою голови.
Операція тривала цілий день під загальним наркозом.
Після увімкнення пристрою Сара відчула ейфорію і заявила, що її життя змінилося на краще.
"За кілька тижнів зникли думки про суїцид".
З моменту вживлення імплантату минув рік, у жінки не спостерігають побічних ефектів.
"Пристрій стримує мою депресію, дозволяє мені повернутися до свого кращого "я", відновити гідне життя".
Сара не знає, коли імплантат спрацьовує, але каже, що "могла б визначити це протягом 15 хвилин, оскільки відчуває приплив енергії, сил чи гарного настрою".
Як це працює
Дослідниця Кетрін Скангос заявила, що технологія електричного імпланта впливає на "ланцюг депресій" у мозку пацієнтки.
Пристрій може передбачати, коли її симптоми стають найбільш серйозними та впливати на них.
"Ми визначили місце мозку, стимуляція якого усуває відчуття депресії".
"Ми також виявили зону у мигдалеподібному тілі мозку, що може передбачити, коли симптоми депресії стають найбільш серйозними".
Науковці планують дослідити технологію на більшій кількості пацієнтів з важкою депресією, щоб з'ясувати, чи здатна вона допомогти іншим людям.
Індивідуальний підхід
"Необхідно подивитись, як ланцюги депресій працюють у різних пацієнтів", - пояснює доктор Скангос, що долучила до дослідження двох пацієнтів і сподівається додати ще дев'ять.
"Також потрібно побачити, чи змінюються біомаркери або нейрозв'язки у мозку людини під час лікування".
"Ми не знали, чи взагалі зможемо вилікувати Сари, тому що вона була у дуже поганому стані. Тож у цьому сенсі ми дуже раді".
"Але це не демонстрація ефективності такого підходу, - пояснив доктор Едвард Чанг, нейрохірург, що встановив імплант. - Це лише перший показ того, як це працює в одного пацієнта. Попереду багато роботи. Необхідно перевірити отримані результати, щоб зрозуміти, чи має такий підхід стійкий ефект та чи можна його застосовувати під час лікування".
Джонатан Ройзер, професор нейробіології з Університетського коледжу Лондона, налаштований оптимістично: "Хоч цю високоінвазивну хірургічну процедуру застосовуватимуть лише для найважчих пацієнтів з важковиліковними симптомами, це захопливий крок вперед завдяки індивідуальному підходу у лікуванні".
"Оскільки ділянки мозку, що відповідають за симптоми, ймовірно, у різних людей - різні, то й місця стимуляції можуть відрізнятися".
"Оскільки був лише один пацієнт, науковцям ще належить з'ясувати, чи збережуться ці багатообіцяльні результати під час клінічних випробувань".
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!