Мы в соціальних мережах

Facebook

Showreel

Video

Уряд Чехії не пустив президента на саміт НАТО - ЗМІ

22:14:34

  Чеський уряд вирішив не включати президента Петра Павела до складу офіційної делегації країни на майбутній саміт НАТО, який відбудеться наступного місяця. Однак заперечує, що цим обмежує повноваження глави держави. Про це заявив прем’єр-міністр Чехії Андрей Бабіш на брифінгу після засідання уряду в понеділок, повідомляє в понеділок, 22 червня, Укрінформ.   Уряд, за повідомленням Андрея Бабіша, затвердив склад делегації, яка представлятиме Чеську Республіку на саміті НАТО в Анкарі. Очолить делегацію прем’єр-міністр, а до її складу увійдуть міністр оборони та міністр закордонних справ.   Бабіш зазначив, що дискусії навколо ухваленого рішення є безпідставними та надмірними. За його словами, склад делегації визначено з практичних міркувань.   "Виникла певна, на мою думку, зайва і безглузда суперечка, яка постійно з'являється в медіапросторі - нібито з нашого боку є якась упертість або що ми щось забороняємо пану президенту. Ми це категорично відкидаємо, це неправда. Причини, які спонукали нас до такого складу делегації, є суто практичними", - заявив Бабіш.   Як пояснив прем’єр, участь у ключових заходах саміту має бути забезпечена тими ж представниками, які долучатимуться до попередньої спільної вечері союзників.   За словами Бабіша, президент Петр Павел пропонував компроміс: взяти участь лише в неформальній частині заходу, а саме у вечері, залишивши офіційну частину саміту урядовій делегації.   Таким чином, Чехію офіційно представлятиме делегація під керівництвом Бабіша, до якої входитимуть міністр оборони Яромира Зуна та міністр закордонних справ Петр Мацінка.   На завершення прем'єр висловив сподівання, що президент Павел утримається від звернення до Конституційного суду з метою оскарження цього рішення.   Як зауважує агентство Reuters, за конституційними нормами Чехії зовнішньополітичний курс країни формує саме уряд, а повноваження президента є лімітованими. Водночас, із моменту вступу Чехії до НАТО в 1999 році президенти держави майже завжди очолювали національні делегації на самітах Альянсу.   Президент Чехії відреагував на антиукраїнську заяву спікера парламенту

800 тисяч цілей: Федоров оцінив роботу СБС

21:41:45

  Українські безпілотники з початку року успішно уразили понад 800 тисяч ворожих цілей, забезпечуючи понад 90% втрат окупантів. Про це в понеділок, 22 червня,  повідомив міністр оборони Михайло Федоров у своєму Telegram-каналі.   Згідно з інформацією міністра, завдяки роботі підрозділів безпілотних систем вдалося серйозно підірвати логістичне забезпечення та військовий потенціал противника в глибокому тилу. В активі українських дронів - знищена артилерія, засоби ППО, реактивні системи залпового вогню, бронетехніка, роботизовані комплекси, склади боєприпасів та командні штаби ворога.   За цей час українські сили оборони ліквідували або завдали важких поранень близько 167 тисячам російських солдатів. Особливо результативним виявився травень, коли було уражено понад 181 тисячу цілей, а кількість ліквідованих або важко поранених окупантів сягнула 31 530 осіб.   Міністр також нагадав про систему винагород єБали за підтверджені успішні удари: військові можуть обмінювати ці бонуси через платформу Brave1 Market на додаткове обладнання, як-от нові дрони, наземні роботизовані комплекси (НРК), засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ), або запасні комплектуючі. Він наголосив, що Міністерство оборони активно масштабує рішення, які демонструють найвищу ефективність.   За словами Федорова, відповідно до завдання президента, українська сторона продовжує одночасно виснажувати ворога у трьох доменах: небі, землі та в економіці.  

Німеччина скеровує військовий контингент до кордону з Білоруссю

21:24:41

  Німеччина ухвалила рішення перекинути близько п'яти тисяч своїх військових до Литви для посилення оборони східного флангу НАТО. Військові базуватимуться неподалік кордону з Білоруссю і перебуватимуть там на постійній основі. Цю інформацію підтвердив міністр оборони Литви Робертас Каунас, про що в понедіілок, 22 червня,  повідомляє Bild.   Згідно з планами, до кінця 2027 року Німеччина розгорне у Литві повноцінну військову бригаду чисельністю близько п'яти тисяч солдатів.   Як зазначив Каунас, будівництво інфраструктури для розміщення військ просувається швидше, ніж було передбачено спочатку. Лише за кілька місяців місця, де раніше були ліси, почали активно забудовувати: тут зводять житлові комплекси, школи, дитсадки та медичні заклади.   Міністр також наголосив на стратегічній важливості німецької бригади під командуванням генерала Крістіана Хубера для посилення обороноздатності НАТО в регіоні. Каунас запевнив, що Німеччина та Литва будуть повністю готові до завершення проєкту вже до кінця 2027 року, а можливо, й раніше.   Наразі в Литві вже розміщується близько 1800 німецьких військових, які беруть участь у навчаннях Freedom Shield (Щит свободи) неподалік білоруського кордону. У них задіяні підрозділи 45-ї танкової бригади, 203-го танкового батальйону з Аугустдорфа та 122-го мотопіхотного батальйону з Оберфіхтаха. Планується, що до 2027 року ці батальйони також перемістяться в Литву.   Зауважимо, що Україна також посилює обороноздатність свого північного кордону через загрозу активізації російської агресії із залученням Білорусі. Зокрема, проводиться укріплення фортифікаційних споруд і відстежується активність військ та дронів у прикордонній зоні.

Китай удвічі збільшить імпорт підсанкційного російського газу - ЗМІ

20:59:27

  Китай готується до запуску другого імпортного терміналу для прийому партій скрапленого природного газу (СПГ) із російського підсанкційного проекту Arctic LNG 2. Про це в понеділок, 22 червня,  повідомило агентство Reuters з посиланням на три інформовані джерела.   Новий термінал, яким керує державна компанія PipeChina, зведено у місті Лункоу, що в провінції Шаньдун на сході Китаю. За словами джерел, об’єкт має розпочати приймати вантажі з Arctic LNG 2 вже до жовтня цього року - періоду пікового зимового попиту.   Для російського проєкту це стане критично важливим кроком, враховуючи санкційний тиск і значне скорочення експорту газу через відмову Європи від закупівель. Одночасно Росія стикається з проблемами в енергетичному секторі через тиск санкцій та військові дії з боку України.   Введення другого імпортного терміналу дозволить Китаю збільшити закупівлі російського СПГ, що підпадає під санкції, а також забезпечить нові ринки збуту для проєкту Arctic LNG 2, який має планову потужність виробництва 19,8 млн тонн газу на рік.   PipeChina і Новатек, головний акціонер Arctic LNG 2, утрималися від коментарів на запит агентства Reuters.   Зазначається, що Китай залишається єдиним відомим покупцем вантажів Arctic LNG 2. Наразі поставки здійснюються через інший термінал PipeChina у місті Бейхай (провінція Гуансі). З серпня 2025 року, за даними компанії Kpler, порт Бейхай отримав 41 партію, що становить 2,6 мільйона тонн СПГ з Arctic LNG 2, значна частина якого надходила через російські плавучі сховища. Крім того, було прийнято три партії газу з російського терміналу Портова , який також підпадає під санкції.   За інформацією китайської митниці, Китай є найбільшим у світі імпортером СПГ і минулого року придбав у Росії 7,57 млн тонн газу.   Лункоу розглядається як стратегічно вигідний вибір через своє географічне розташування. Подібно до Бейхая, він експлуатується PipeChina і міститься ближче до плавучого сховища Коряк на Далекому Сході Росії, де здійснюється зберігання та перевалка газових вантажів Arctic LNG 2.   Інше джерело зазначило, що термінал Dalian LNG, який належить тій самій PipeChina і розташований на північному сході Китаю, також розглядають як потенційний пункт для прийому російського СПГ у майбутньому.   Окрім того, стало відомо, що компанія  Новатек активізувала набір персоналу в Китаї. У компанії розраховують на подальше зростання енергетичного партнерства з Піднебесною.   Ще торік Новатек був змушений на 30–40% знижувати ціни на СПГ-вантажі для приваблення китайських клієнтів на фоні санкційного тиску.   Раніше повідомлялося, що Росія планує до 2029 року постачати природний газ Китаю на третину дешевше ціни для Європи . Це свідчить про те, що переорієнтація російського енергетичного експорту на Азію лише частково компенсує втрату західних ринків.   Китай збагачується на перепродажі газу з РФ - ЗМІ

РФ захопила три кілометри на Сумщині - DeepState

20:32:51

  Російські війська розширили свої позиції на Сумському напрямку, захопивши протягом останньої доби 3,45 квадратних кілометра української території в районі між селами Рясне та Грабовське. Про це свідчать дані карт OSINT-проєкту DeepState, опубліковані в понеділок, 22 червня.   Водночас площа сірої зони в цьому районі зменшилася на 2,27 квадратних кілометра. Згідно з оновленнями, бойові дії наразі тривають на східних околицях села Рясне, яке залишається під контролем українських Сил оборони.   Крім того, за інформацією DeepState, у районі Костянтинівки (Донецька область) зона ворожого проникнення протягом доби збільшилася на 7,4 квадратних кілометра. Нині противник перебуває в південній половині міста, однак житлові райони залишаються неконтрольованими окупаційними військами, і загальна площа під сталим контролем ворога не зросла.   На інших ділянках фронту значних змін не зафіксовано.    Раніше повідомлялося, що російські війська захопили три квадратних кілометри української території на південь від міста Гуляйполе Запорізької області.    Названо площу звільненої від РФ території України  

РФ захопила три кілометри на Сумщині - DeepState

20:32:51

  Російські війська розширили свої позиції на Сумському напрямку, захопивши протягом останньої доби 3,45 квадратних кілометра української території в районі між селами Рясне та Грабовське. Про це свідчать дані карт OSINT-проєкту DeepState, опубліковані в понеділок, 22 червня.   Водночас площа сірої зони в цьому районі зменшилася на 2,27 квадратних кілометра. Згідно з оновленнями, бойові дії наразі тривають на східних околицях села Рясне, яке залишається під контролем українських Сил оборони.   Крім того, за інформацією DeepState, у районі Костянтинівки (Донецька область) зона ворожого проникнення протягом доби збільшилася на 7,4 квадратних кілометра. Нині противник перебуває в південній половині міста, однак житлові райони залишаються неконтрольованими окупаційними військами, і загальна площа під сталим контролем ворога не зросла.   На інших ділянках фронту значних змін не зафіксовано.    Раніше повідомлялося, що російські війська захопили три квадратних кілометри української території на південь від міста Гуляйполе Запорізької області.    Названо площу звільненої від РФ території України  

ЄС додатково профінансує Молдову на мільйони євро

19:47:07

  За підсумками другого саміту ЄС-Молдова, який відбувся у понеділок, 22 червня, у Брюсселі, було оголошено про кілька нових пакетів підтримки та інвестицій для Молдови. Про це свідчить сайт Європейської комісії.   Основні обговорення на саміті торкнулися подальших кроків у процесі вступу Молдови до Європейського Союзу, поглиблення інтеграції країни до європейської спільноти, а також оцінки прогресу у виконанні Плану зростання Молдови та впровадженні пов’язаних з ним реформ.   Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн наголосила, що майбутнє Молдови тісно пов’язане з ЄС. Вона підкреслила сміливість, рішучість і відданість народу Молдови, які щодня наближають країну до європейського об’єднання, акцентуючи на підтримці Європою реформ та спільного мирного й демократичного майбутнього.   На цей момент Молдова отримала близько 504 мільйонів євро підтримки в рамках Плану зростання. Учасники саміту також анонсували додаткові інвестиції ЄС на суму 232,7 мільйона євро, які будуть спрямовані на реконструкцію дороги Порумбрей-Комрат.   Лідери привітали значний прогрес у інтеграції Молдови до ЄС, зокрема щодо приєднання до Єдиної зони платежів у євро (SEPA), участі у програмі "Роумінг як вдома" та залучення до ініціативи "Креативна Європа". Додатково планується розширити участь Молдови у програмі Erasmus+ та запровадити для молодих громадян країни залізничний проїзний DiscoverEU з 2027 року.   Також обговорювалися регіональні та глобальні виклики, включно з наслідками російської військової агресії проти України. Учасники саміту підтвердили свою готовність зміцнювати стійкість, безпеку й демократичні інституції Молдови. У цьому контексті було анонсовано новий пакет допомоги на суму 11 мільйонів євро для посилення здатності країни протидіяти гібридним загрозам, а також 17 мільйонів євро інвестицій у модернізацію прикордонної інфраструктури з метою забезпечення безпеки та територіальної цілісності держави.   Особливу увагу приділили ролі Місії партнерства ЄС у зміцненні стійкості Молдови до гібридних атак. Європейський Союз також висловив намір продовжувати підтримувати країну через ініціативи в рамках Європейського щита демократії та протистояти будь-яким спробам дестабілізації її суверенітету, незалежності чи демократичних процесів. Минулого тижня були введені санкції проти шести осіб, причетних до таких підривних дій.   Зазначимо, що Молдова стала кандидатом на вступ до Європейського Союзу в червні 2022 року. У червні 2026 року ЄС офіційно відкрив перший переговорний кластер щодо приєднання, одночасно з початком аналогічних переговорів із Україною.   Україна і Молдова вже окремо рухатимуться до ЄС - Фон дер Ляєн    

Україна і Молдова вже окремо рухатимуться до ЄС - Фон дер Ляєн

19:26:52

  Після відкриття першого кластера у перемовинах про вступ до Євросоюзу Україна та Молдова рухатимуться до євроінтеграції власними шляхами, зосередившись на проведенні різноманітних реформ. Про це повідомила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час пресконференції в Брюсселі, за результатами саміту Молдова-ЄС, що відбувся в понеділок, 22 червня, інформує   Європейська правда.   "Як тільки відкрився перший кластер, кожна країна-кандидат несе відповідальність за себе. Оскільки вони повинні впроваджувати реформи - і вони мають впроваджувати різні реформи, залежно від того, про яку країну-кандидата ми говоримо", - сказала фон дер Ляєн.    На запитання журналістів про можливості подальшого відкриття кластерів, Урсула фон дер Ляєн уточнила, що нині коментує лише питання, пов’язані з Молдовою, враховуючи тему саміту.   "Я вважаю, що процес, заснований на заслугах, набагато кращий для Молдови, ніж термін "якомога швидше" (as soon as possible. - ЄП ). Тому що "якомога швидше" ні про що не говорить. Але процес, заснований на заслугах, чітко вказує вам на основи нашої методології, що було погоджено всіма 27 державами-членами", - наголосила президентка Єврокомісії.    Зі свого боку, президентка Молдови Мая Санду висловила впевненість у готовності країни негайно перейти до відкриття всіх додаткових п’яти перемовних кластерів. За її словами, технічна підготовка вже завершена, що підтверджено як Єврокомісією, так і Радою ЄС.   Санду наголосила на тому, що процес вступу до ЄС повинен бути заснований на досягнутих результатах кожної країни.   Вона підкреслила, що Молдова виконала необхідні умови й готова до подальших кроків без затримок, висловивши впевненість у швидкому просуванні інтеграційного процесу.   "Технічно ми готові до того, щоб були відкриті всі переговори за всіма кластерами. Це підтверджено і Комісією, і Радою ЄС. Ми готові, і ми вважаємо, що цей процес має відбутися негайно і без затримок", - заявила Санду.    Нагадаємо, Євросоюз відкрив перший переговорний кластер Основи про вступ України і Молдови.   Раніше, 12 червня, всі країни ЄС підтримали початок переговорів щодо вступу України та Молдови до блоку. Того дня в Брюсселі оприлюднили порядок конференції з Україною, на якій мали відкрити перший кластер.