$50 млрд в строительство. Какая Украина нужна иностранным инвесторам
В июле в Монако состоялся Всемирный форум глобальных инвестиций и устойчивого развития, собрав бизнесменов, политиков и общественных деятелей. Что думают об Украине иностранные инвесторы?
Найголовнішим завданням Форуму стало визначення шляхів для сталого розвитку суспільства та бізнесу в умовах актуальних викликів, таких як зміна клімату, ефективна протидія пандемії тощо.
Найцікавішим є те, що більшість світових лідерів вважає Україну однією з найперспективніших країн світу з вагомим потенціалом для розвитку та залучення інвестиційного капіталу. Проте в Україні за підсумками I кварталу 2021 року спостерігається досить негативна тенденція в інвестиційній царині: адже відтік прямих чистих інвестицій склав $460 млн, що на $30 млн більше, ніж приплив інвестиційних коштів. Тож як зацікавити іноземних інвесторів? Які саме проєкти цікавлять світовий капітал?
Пошук можливостей
Учасники заходу ставили мені майже одні й ті ж питання: «Коли у вас поліпшиться інвестиційний клімат? Коли ви завершите реформи в будівельній сфері? Як знайти українських надійних бізнес-партнерів?». Мої відповіді були досить простими на кшталт: «Справжній український бізнес сам вас знайде».
Можливо, такі слова мають спрощений сенс, проте насправді за 30 років незалежності прихід іноземного капіталу майже завжди спирався на ініціативу «знизу»: український бізнес брав на себе всю «логістику» узгоджень і домовленостей, зайві чи непередбачені часові та грошові витрати. До того ж активність іноземних бізнесменів часто-густо йшла врозріз з млявою політикою держави, базуючись на міжособистісних стосунках з українським бізнесом.
Читайте также:

Ричард Дейтц Перед встречей с Байденом. Что является самым большим препятствием для успеха Украины?
Учасники Форуму, як уже зазначив, досить добре оцінюють потенціал України в питаннях сталого розвитку. Принаймні переважна більшість експертів схильна вважати, що інвестиційна перспектива, наприклад, української будівельної галузі, яку я представляв, щонайменше $50 млрд. Іноземний бізнес насамперед зацікавлений у створенні нових заводів та виробничих потужностей, в участі в масштабних інфраструктурних проєктах, а також у проєктах з житлової та комерційної нерухомості.
Іноземні бізнесмени досить позитивно, хоч і з неабиякою обережністю, ставляться до розпочатих реформ в будівельній сфері України, розуміючи, що в реформах найголовніше — це їхня ефективність.За оптимального сценарію уже в найближчі 3 роки в будівельну галузь України цілком по силах залучити до $2 млрд інвестицій з подальшим щорічним зростанням до 20%. Тобто теоретичні викладки, світова кон’юнктура та позитивні очікування від будівельних реформ дають змогу спрогнозувати, що у найближчі 5−7 років рівень інвестицій в українське будівництво може скласти до $10 млрд.
Куди рухатиметься український девелопмент
На моє переконання, у найближчі роки вітчизняний девелопмент здатен поступово переосмислити наявні бізнес-процеси, диверсифікувати ризики, орієнтуючись на створення високотехнологічного замкненого циклу виробництва сучасного будівельного устаткування та будівельних матеріалів. Іншими словами, ми спостерігатимемо поступовий перехід девелопменту від будівництва житла та об'єктів комерційної нерухомості на створення, так би мовити, «тла» для розвитку будівельної сфери. І українські компанії шукатимуть іноземних інвесторів для реалізації подібних проєктів. Світові тенденції розвитку будівельної галузі - це вагомий орієнтир для розвитку вітчизняних компаній. Адже, наприклад, існує величезний, як внутрішній, так і світовий запит на екологічну безпеку та енергоощадність.
Іноземний бізнес насамперед зацікавлений у створенні нових заводів та виробничих потужностей, в участі в масштабних інфраструктурних проєктах, а також у проєктах з житлової та комерційної нерухомості
Такий напрям розвитку українських компаній виведе Україну на новий технологічний і конкурентний рівень. Перш за все іноземні інвестори охоче вкладатимуть кошти в реалізацію сучасних і конкурентноздатних проєктів. Наша країна має досить високі шанси вже за 10 років стати Східноєвропейським лідером із впровадження енергоощадних та екотехнологій у будівельній сфері. До того ж, цілком реально створити в середині країни замкнений цикл виробництва будівельних матеріалів.
Наведу такий приклад. З 2014 року українські компанії імпортують до 100% флоат-скла, з якого понад 80% використовується в будівельній сфері. На сьогодні обсяг внутрішнього ринку флоат-скла складає понад $200 млн на рік — це близько 35 млн м2 продукції. При цьому щорічна потреба українського ринку у флоат-склі становить більш як 100 млн м2.
Завдяки іноземним інвестиціям, найближчим часом може розпочатися будівництво заводу з виробництва флоат-скла, що задовольнить до 30% потреб внутрішнього будівельного ринку. При цьому, обсяг іноземних інвестицій може скласти більш як $80 млн при окупності протягом 5−6 років та рентабельності понад 30%.
Протягом наступних 2 років зростання обсягів виробництва флоат-скла може скласти 3−5% щорічно. Варто також зауважити, що орієнтовна вартість вітчизняного флоат-скла буде на 15−20% нижчою, ніж іноземні аналоги. Взагалі, створення високотехнологічного замкненого виробництва майже на третину зменшить собівартість будівельних матеріалів. Ось у цьому, на мій погляд, має полягати основна стратегія розвитку будівельної галузі України. Звісно ж за сприяння влади, яка, на моє переконання, мусить створити належні умови для приходу в Україну системних мільярдних інвестицій. Адже точкові проєкти, як, приміром, завод з виробництва флоат-скла, на жаль, лише винятки.
Звісно, що стрімке зростання української держави прямо пов’язане з ефективністю розпочатих реформ. Будівництво, як рушійна сила економіки, потребує прозорих умов та правил гри. Без них не справдяться будь-які найоптимістичніші прогнози. І додам: на мій погляд, Україні не варто сором’язливо чекати, коли ж прийдуть ті «казкові» інвестори, що збудують нам країну. Ми самі маємо створити умови для власного розвитку. Інвестори лише допоможуть.